HBB Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapımına kısa bir süre önce başlanan 922 metrekarelik alana sahip ve 4 katlı inşa edilecek gıda laboratuvarı, içerisinde kalıntı, çevre, katkı, kimyasal analiz, fiziksel analiz, mikrobiyoloji, içme suyu ve atık su laboratuvarları ile hizmet verecek.
Gıda laboratuvarında tarımsal üretimde bitkilere zarar vererek insan sağlığını olumsuz etkileyen pek çok hastalığın zararlarından korunmak ve tarımsal verimliliği arttırmak amacıyla gıda ve insan güvenliği açısından katkı maddelerinin analizleri yapılacak. Laboratuvarda ayrıca atık su, toprak, atıklar, arıtma çamurları ve atık yağları kapsayan çevre analizleri ile deterjan, kozmetik, ilaç ve yem gibi endüstriyel ürünlerin kalite kontrollerini içeren fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilecek.
DENETLEMELER VE TAHLİLLER İLE BULAŞICI HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Çıplak gözle göremediğimiz canlıların neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının (bulaşıcı hastalık) önüne geçilebilmesi amacıyla hizmet verecek olan laboratuvar, halk sağlığı için oldukça büyük bir önem arz ediyor.
Laboratuvarda ayrıca, Hatay’ın önemli problemlerinden biri olan temiz içmesuyu temini için gerekli altyapı çalışmalarının yanında içme ve depo sularının kalitesini izlemek üzere standartlara uygun bir şekilde su depolarından numuneler alınarak suyun temizliği analizler eşliğinde denetlenecek.

hbb (1) hbb (2)

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 3 =