Hatay’ın En Büyük Projelerinden Biri Devam Ediyor

0
7
foto 3
foto 3

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Hatay’da inşa edilen ve bölgenin en büyük projelerinden biri olan Reyhanlı Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Yöre halkının uzun yıllardır beklediği barajın hizmete alınması ile Amik Ovası’nda 600 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.
“Amik Ovası’nın Suya Olan Hasretini Dindireceğiz”
Homojen dolgu-zonlu toprak dolgu tipinde ve temelden 30,8 metre yüksekliğinde inşa edilen ayrıca 9.271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı, Reyhanlı İlçesi sınırları içerisinde Amik Ovası’nda yer alıyor. Taşkın ve sulama maksatlı olarak projelendirilen ve Suriye sınırında bulunan barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.
Ülkemizin en bereketli ovalarından biri olan Amik Ovası’nın suya hasretini dindirecek ve bölgenin taşkın zararlarından korunmasını sağlayacak Reyhanlı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Hatay’ın en büyük projelerinden birini daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Böylece Amik Ovası’nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız” diye konuştu.
Baraj da Fiziki Gerçekleşme Yüzde 65’e Ulaştı
İşlendikçe değeri artan topraklara sahip olan Hatay’da nüfusun yüzde 30’unun tarım ile uğraşması barajın önemini daha da artırıyor. Nisan sonu itibariyle barajda fiziki gerçekleşme yüzde 65 seviyesine ulaştı. Reyhanlı Barajına su sağlayacak olan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı İnşaatı’nın ihalesi 26 Nisan 2016 tarihinde yapıldı. Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1. Kısım Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı İhalesi ise 2016 yılı Haziran ayında yapılacak. Ayrıca, 600 bin dekarlık sulama sahasının 189 bin 610 dekarını sulayacak olan Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı’da 2016 Temmuz ayında ihale edilecek.
Barajla Taşkınların Verdiği Zararların ve Çoraklaşmanın Önüne Geçilecek
2017 yılının ilk yarısında Reyhanlı Barajı’nı hizmete almayı hedeflediklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bölgede kış aylarında yaşanan taşkın problemleri ovada ve yerleşim yerlerinde zararlara sebebiyet veriyor. Barajın faaliyete geçmesi ile her yıl bölgede meydana gelen taşkınların verdiği zararların ve çoraklaşmanın önüne geçilecek. Ayrıca, verimli toprakların sulanması ile milli ekonomiye yılda 382 milyon 528 bin TL katkı sağlanarak, 54 bin 124 kişiye de istihdamın önü açılacak” değerlendirmesinde bulundu.

foto (1) foto (2) foto (3)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 20 =