Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türkiye’de düzenlenen ilk EXPO Fuarı olarak tarihe geçen EXPO Antalya 2016 Fuarı kapsamında Hatay’ın dünyaya tanıtılacağı büyük organizasyon öncesinde Habertürk TV’de Noyan Doğan’ın “Bakış”, TGRT Haber’de ise Tülin Yalman’ın sunduğu “Özel Dosya” programlarının canlı bağlantı konuğu oldu.
BAŞKAN SAVAŞ: HATAY’IN RUHUNU EXPO’YA GETİRDİK
Yüzlerce projenin sergileneceği EXPO 2016’da ilk 40 proje arasında boy gösterecek Hatay’ı 542 metrekarelik özel alanda 191 gün boyunca dünyaya tanıtacaklarını kaydeden Başkan Savaş, EMITT ve MIPIM gibi ülke ve dünya genelinde ses getiren büyük organizasyonların ardından Hatay’ın ruhunu EXPO’ya getirdiklerini söyledi.
“ÖZEL DAVET ALDIĞIMIZ 4 PROJEMİZLE HATAY’I DÜNYAYA TANITACAĞIZ”
“Çocuk ve Doğa” temalı EXPO 2016’da sergi jürisi tarafından sergilenmeye değer görülen “Asi Nehri Güzelleşiyor”, “Antakya İnsan- Şehir”, “Gazella Gazella Eko Parkı Köy Okulu ve Müzesi Projesi” ile “Okeanus Tethys Replika Sergisi” projelerini görücüye layıkıyla çıkaracaklarını kaydeden Başkan Savaş, mega fuarda ayrıca doğa parkı olacağını da ifade etti.
“ÇOCUK KARAKTERİMİZ TÜM DÜNYAYA TARİHİ ANTAKYA SOKAKLARINI GEZDİRECEK”
Antalya’ya çok konuşulacak bir simülasyon projesi ile geldiklerini ve HBB’nin Hatay’ın dünyaya tanıtılmasına çok büyük katkılar sunacak çocuk karakterle fuara eşsiz bir renk katacağına dikkat çeken Başkan Savaş, “Hatay’ı tanıtacak çocuk karakterimiz, EXPO 2016 Antalya’da inşa edilen tarihi Antakya evi içindeki simülasyon tünelinde Hatay’ın tarihi, doğal ve kültürel değerlerini ziyaretçilere hareketli ve sesli bir biçimde gezdirecek. Bu şekilde tüm zenginliklerimizi dünyaya görsel olarak tanıtma hedefindeyiz” dedi.
“HATAY, NEGATİF ALGILARDAN ARINIP YENİ YATIRIMLARLA İVME KAZANACAK”
Hatay’ın ulusal ve uluslararası organizasyonlarda boy gösteren bir kent olmaya başladığını ifade eden Başkan Savaş, “Bölgedeki gelişmeler ilimizi çok yordu. Hatay’ın hak ettiği yere gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Özellikle Hatay’ın bir savaş meydanı olarak anılmasını aşmak için büyük bir gayret içerisindeyiz. Yanı başımızda yaşanan çatışma durumu ile ilgili olarak psikolojik anlamda kötü durumda değiliz. Hedefimiz, Hatay’ın yalnızca medeniyetler şehri olmasının yanında aynı zamanda ekonomik, kültürel ve daha birçok özelliğiyle gelişime açık ve kalkınmaya müsait bir dünya şehri olduğunu dünya nezdinde ortaya koymak.

Biz inanıyoruz ki Hatay, yeni yatırımlarla ivme kazanacak. Projelerimizin kabul edilmesi ve burada projelerimizi dünyaya tanıtma fırsatı yakalamamız bizim için onur verici bir duygu. Birçok medeniyetin yaşadığı Hatay, geleneksel yaşam tarzı ve yemek tarzı açısından dünyada çok özel coğrafi bir konuma sahip. Tarihi birikimiyle ve bütün medeniyetlere ev sahipliği yapması açısından da çok çeşitli yemek kültürü olan bir şehir. Ortadoğu’da yaşanan çatışma ortamından dolayı medya Hatay’a dair olumsuz bir algı yaratmış olsa da çok kültürlü insanlarımız ile birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaktayız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Hatay’daki olumsuz algıyı yıkmak amacıyla buradayız” ifadelerine yer verdi.
“AMERİKA’YA MOZAİK YOLU PROJESİ’Nİ GÖTÜRECEĞİZ”
Amerika’ya dünya tarafından ilgiyle takip edilen Mozaik Yolu Projesi’ni götüreceklerini de belirten Başkan Savaş, Hatay’ın nereye dokunulsa tarih fışkıran ve medeniyetlerin izlerini taşıdığını kaydetti. Devam eden restorasyonlarla ilgili olarak da bilgiler veren Başkan Savaş, kentin tarihi dokusunu koruyarak geleceğe taşıma anlamında özenli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.
“TURİZM VE GASTRONOMİ KONULU ÇALIŞTAYLA TÜM DİKKATLERİ HATAY’DA TOPLAYACAĞIZ”
İç turizmin canlanmaya başladığını belirten Başkan Savaş, Hatay’da ulusal bağlamda da “Turizm ve Gastronomi” konulu gerçekleştirilecek ulusal bir çalıştayla tüm dikkatleri bir kez daha toplayacaklarını söyledi.
HATAY, 4 GÜZİDE PROJESİYLE 542 METREKARELİK ALANDA 8 MİLYON ZİYARETÇİYE HİTAP EDECEK
Hatay, 8 milyon ziyaretçinin beklendiği EXPO 2016 Antalya Fuarı’nda HBB’nin sergilenmesi için özel davet alan 4 projesiyle 542 metrekarelik bir alanda 30 Ekim tarihine kadar 191 gün boyunca tüm dünyaya tanıtılacak.

antalya

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here