Ecrimisile köklü çözüm girişimi

0
5
4
4

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, yetki alanında olsun olmasın halkın yaşamını kolaylaştıracak ve mağduriyetini giderecek her türlü çalışmayı hayata geçirmek için büyük bir çaba harcıyor. İlçe genelinde daha çok Höyük, Hacıahmetli, Arpaçiftlik, Gözcüler, Üçgüllük, Madenli ve Avcılarsuyu bölgesinde bulunan ve mülkiyeti hazineye ait olan gayrimenkulleri kullanan vatandaşların ödedikleri ecrimisil ücretlerinin bu yıl yaklaşık 10 kat artması nedeniyle halktan gelen şikayetleri değerlendiren Başkan Culha, konuyla ilgili zaman kaybetmeden yaptığı girişimleri, Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığı görüşmeleri ve 7- 8 aylık sürede gelinen son noktayı tüm ayrıntısına kadar vatandaşlarla paylaştı.

“Titiz ve eksiksiz çalışıyoruz”
Beraberinde başkan yardımcısı Ali Yavuz, İmar Müdürü Özgürt Murt, Zabıta Müdürü Cüneyt Özbey Çavdır, avukat Aslı Çalış Neslioğlu ile birlikte, Madenli Mahallesi’nde hazine taşınmazlarını kullanan vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Nazım Culha, yetkililerden halkın mağdur olmaması için fiyatların yeniden değerlendirilip, makul bir seviyeye çekilmesini talep ettiklerini belirterek, sorunun köklü çözümünün hak sahiplerine tapularını dağıtmak olduğunu, bunun için de teknik ekibiyle birlikte titiz ve koordineli bir çalışma sürdürüldüğünü anlattı.

“Halkın mağduriyeti söz konusu”
Belediye olarak devlet ve halk arasında köprü görevi üstlendiklerini söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “Hazine arazisi üzerinde ev yapan veya araziyi kullanan vatandaşlarımız işgal bedeli olarak değerlendirilen ecrimisil fiyatlarının yüksek olmasından dolayı duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler. Onları dinledik ve bu sorunları Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri ile görüştük ve görüşmeye de devam ediyoruz. Devlet mülkü olduğu için bu araziler üzerinde, belediye olarak herhangi bir yaptırım gücümüz yok. Ama, halkımızın mağduriyetinin giderilmesi bizim için önemlidir. Ecrimisillerle ilgili çok yüksek bir fiyat artışı var. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir kişi daha önce bir lira öderken, yeni tespitlerde 10 lira ödüyor. Yani, fiyatlar bire 10 arttı. Ayrıca, 2004 yılından sonra hazine arazisi üzerinde yapılan binalar da milli emlağın mülkü sayılıyor. Bundan dolayı hem arsa için, hem de bina için ayrı ayrı kiralar alınıyor. Dolayısıyla, bu nedenle kiralar daha da artmış oluyor” dedi.

“Tapuları törenle dağıtmak, inşallah bana kısmet olur”
Ecrimisil fiyatlarının Milli Emlak Müdürlüğü’nün kendi bünyesinde kurduğu Takdir Komisyonu tarafından belirlendiğini söyleyen Başkan Nazım Culha, “Konuyu Sayın Valimiz, İl Defterdarımız, İlçe Milli Emlak Müdürümüz ve kaymakamlığımızla görüştük ve takdir komisyonunun belirlediği fiyatların yüksek olduğunu dile getirdik. Fiyatların düşürülmesi için itirazda bulunduk ve bu itirazların değerlendirileceği de tarafımıza iletildi. Ecrimisil ücretini 30 gün içinde peşin ödemeleri halinde yüzde 35, taksitle ödemeleri halinde yüzde 20 indirimden uygulanacağı ifade edildi. Bizler yasal prosedür anlamında eksik olmadan ilerlemeye ve bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Gerek hukuki, gerek itiraz konusunda bizler her zaman yanınızdayız ve tüm ekibimizle birlikte size yardımcı olmaya hazırız. Bu sorunun köklü çözümü hazine arazilerinin tapu işlemlerinin tamamlanarak hak sahiplerine dağıtılmasıdır. İnşallah, bu tapuları dağıtmak bizlere kısmet olur” dedi.

3 4 5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − fourteen =