Hatsu,Yerin 4 Metre Altında Hatay’ın Suyu İçin Çalışıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) Projeler Daire Başkanlığı, merkez ilçe Antakya’ya bağlı Serinyol ve Defne’ye bağlı Çekmece kuyularının içmesuyu terfi hattı inşaatının son sürat sürdüğünü açıkladı.

Antakya ve Defne ilçesinin bir kısmının büyük bir rahata kavuşmasına olanak sağlayacak olan çalışmaların Merkez ilçe Antakya’ya bağlı Güzelburç ve Kuzeytepe mahallelerinde sürdüğünü belirten İdare, söz konusu projede yaklaşık 19 bin 100 metre terfi hattının döşeneceğini ve bunun 300 metresinin Yatay Delgi sistemiyle Duktil Font borularla döşeneceğini kaydetti.

İşyeri teslimi 24 Haziran 2015 tarihinde yapılan ve 2016 yılının Haziran ayında tamamlanması planlanan çalışmanın maliyetinin 16 milyon 747 bin TL olduğunu açıklayan HATSU İdaresi, Yatay Delgi tekniğiyle yapılan çalışmasıyla yer altında bulunan elektrik, doğalgaz, ve internet bağlantılarının yanı sıra üst yapının, yolların da zarar görmesinin önüne geçildiğini bildirdi.

Yerin 4 metre altında tüm zor şartlara rağmen Hatay’ın sağlıklı içmesuyuna sahip olması için çalışmalarını sürdürerek görüşlerini aktaran firma çalışanı Veli Kuş, Hatay ve Hatay’ın suyu için çalıştıklarını belirterek, “Buradaki çalışmada şu an 30’uncu metredeyiz, toplam 60 metre. Buradan Hatay’ın suyu gelecek. Sağolsun Hatay’ın belediye başkanı vatandaşa su getirmek için zorluklarla çalışıyor ve başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

İşin teknik yönüne de dikkat çeken Kuş, toprağı 1,5 metre kazdıktan sonra 1 metre boru çekildiğini aktararak, yağmur, çamur olması ve su çıkması durumunda da çalışmaların zorda olsa ilerlediğini kaydetti.

İdare ayrıca, yer altından çıkarılan çelik boruların paslanmış ve delinmiş vaziyette olması da vatandaşlarda şaşkınlık yarattığını bildirdi.

YERİN 4 METRE ALTINDA HATAY’IN SUYU İÇİN ÇALIŞIYORLAR (2) YERİN 4 METRE ALTINDA HATAY’IN SUYU İÇİN ÇALIŞIYORLAR (8) YERİN 4 METRE ALTINDA HATAY’IN SUYU İÇİN ÇALIŞIYORLAR (15)

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here