Grip aşısının tam zamanı

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, artan grip salgınına karşı, grip aşısının önemini vurgulayan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, özellikle; 65 yaş ve üstündekilerin, kronik hastalığı olanların, bağışıklığı zayıflamış kişilerin aşı yaptırması gerektiğini belirtti.
Soğuyan havalarla beraber, grip salgınının başladığını ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, “Grip, influenza viral bir hastalıktır. Mevsimsel bir salgın olan grip, ortalama bir haftada geçmesine rağmen, vücut direncini düşüren kronik hastalığı olanlarda (kalp, akciğer hastalığı, şeker gibi) ve yaşlılarda ağır seyredilebilmektedir. Zatürre ve beyin iltihabına neden olabilen grip; ölümle sonuçlanabilmektedir. Grip virüsü, her yıl kendini yeniler ve yapısını değiştirir. Bu nedenle her yıl, yeni bir virüsle karşı karşıya kalırız. Bu yüzden aşı yaptırmak çok önemli bir etkendir” açıklamasında bulundu.

“Gribe karşı bağışıklığınızı C vitaminiyle destekleyin”
Gribin, virüs enfeksiyonu olduğu için tedavisinin olmadığını belirten Uzm. Dr. Berktaş, “Gripte antibiyotikler işe yaramamaktadır. Antibiyotik, sadece gribin üstüne bakteriyel enfeksiyon eklendiğinde verilebilir. Hastalığın en iyi tedavisi bol sıvı tüketilmesi ve istirahattir. Bu süreçte, C vitamini almanın faydası olur. Gribin, nadir de olsa ölüme yol açabileceği unutulmamalıdır” dedi.
Grip virüsünün bulaşma yolları hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Özlem Berktaş, “Virüs; öksürük ve hapşırık sırasında yayılan damlacıklarla, öpüşme ve tokalaşma gibi temaslarla geçer. Bu nedenle hasta kişilere temastan ve ortak eşya kullanmaktan sakınılmalıdır. Sık sık eller yıkanmalıdır. Özellikle; 65 yaş ve üstündekiler, kronik hastalığı olanlar, bağışıklığı zayıflamış kişiler, kanser hastaları, hastane, kreş ve huzurevinde çalışanlar mutlaka aşı yaptırmalıdır” dedi.

Screenshot_1

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here