Sağlık Bakanlığı Kanser Hastalarına Ömür Biçti!

Bunun Adı SIKANDAL!

Sağlık Bakanlığının kanser hastalarına ömür biçip web sitesinden yayınladığı açıklamalarına bir tepkide Hatay Kanserle Savaş Derneği’nden (HATKANSDER) geldi. Sitede yer alan kanser hastalarının sağ kalım süresi başlıklı tabloda akciğer pankreas ve mide gibi 13 kanser türünden birine yakalanmış hastaların yaşayacağı ömür aylarla ifade edildi.

HATKANSDER Başkanı Tink: Sağlık Bakanlığı Saçmalamıştır

Skandal tabloya onkologlar ve hasta hakları dernekleri tepki gösterdi. HATKANSDER Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Adnan Tink, bu uygulamanın bir skandal olduğunu ifade edip “Sağlık Bakanlığı saçmalamıştır” dedi.

Hak İhlali!

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı tablonun “hak ihlali” olduğuna dikkat çeken HATKANSDER Başkanı Adnan Tink: “Dernek olarak Sağlık Bakanlığının sitesinde yayınlanan ve yaşam sürelerini belirleyen bu tablo için söyleyeceğimiz tel şey “Hastaların moralinin bozduğu ve tedavi sürecini kötü yönde etkilediğinden ötürü hak ihlali” yapılmaktadır” dedi. Konuyla ilgili açıklamalar yapan bir çok Onkoloji doktoru da “Biz bu tür tıbbi verileri hastalara vermeyiz. Bu tür veriler stres kat sayısını artırarak hastanın sağlığını, tedaviye devam edebilme gücünü ve kararlılığını olumsuz etkiler” diye konuştu.

manset (1)

Ömürleri Aylarla İfade Edildi

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı Kanser Daire Başkanlığı’nın sitesinde Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin imzalı “Türkiye’de Kanser Kontrolü 2014” başlıklı Söz konusu dosyada kanser hastalarının en önemli direnç kaynağı olan morallerini alt üst edecek verilerin yer aldığı bir tablo paylaşıldı. “Bazı Kanser Türlerinin Ortalama Sağkalım Sürelerinin Dağılımı” başlıklı tabloda 13 kanser türüne göre hastalara ay olarak ömür biçildi. Buna göre akciğer, pankreas ve beyin gibi kanser türlerinden birine yakalanmış hastaların yaşayabileceği ömür süreleri tabloda aylarla ifade edildi. Bakanlığın paylaştığı skandal tabloyu Hatay Kanserle Savaş Derneği olarak ciddiye almadığımızı ve bu yayınlanan araştırmanın en az 10 yıl önceki verilerle yapıldığına inanmaktayız.

Ayrıca Günümüzde Kanser hastalarının Yaşam Sürelerinin bu tabloyla uyuşmadığını da bir kez daha görmekteyiz.

Tedaviyi Olumsuz Etkiler

Hatay Kanserle Savaş Derneği Başkanı Tink, söz konusu verilerin bütün hastaların ulaşabileceği şekilde internetten yayımlanmasının yanlış olduğunu belirterek “Sağlık Bakanlığına bağlı kanser.gov.tr sitesindeki “sağkalım dağılımı” tablosunda belirtilen süreler net ve kesin veri olarak yer alıyor. Bu verilerin bu şekilde yayımlanması hasta hakları açısından hastanın motivasyonunu bozduğu ve tedavi sürecini kötü yönde etkilediği için hak ihlali teşkil eder. Hasta yakınları içinse aynı zamanda hayatı çekilmez hale getirir.

Bahsi geçen yazıda adeta kesinlik arzeden söylem ve sunum kullanılıyor bunu doğru bulmuyoruz.” Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan da hastaya yaşam süresiyle ilgili net bir bilgi verilemeyeceğini belirterek “ Bunlar ortalama rakamlar. Bunları sitede yayımlarsanız hastanın tedaviye yönelik motivasyonunu bozarsınız”dedi.

Onkologlar ise söz konusu tablonun hastanın morali açısından endişe verici olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Gerek hekim, gerekse Sağlık Bakanlığı olsun hastaya yaşam süresiyle ilgili bilgi vermesi gerekir Yazgı üretmek gibi bir şey olur, tehlikelidir. Çünkü bu tür veriler ortalama istatistiki verilerdir. Yani orada belirtilen üç yıllık beş yıllık yaşam süresi ortalamadır.

Bu kimisi için 2 yıldır kimisi için 10 yıldır. 10 yıl yaşayan birine ‘ 2 yıl yaşayacaksın’ diyemezsiniz. Kanser tedavisinde moral bozucu faktörlerin hastanın yaşamına etkisi çok önemlidir. Stres çok önemlidir. Hastanın ümidini kaybetmesi diğer zorlu tedavileri bırakmasına neden olur. O yüzden burada önemli olan yaşam süresinin ne kadar uzun olduğu değildir. Önemli olan hastaya kaliteli sağlıklı yaşabilmesinin yollarını göstermektir” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here