Arsuz Ata’ya Bağlılığını Gösterdi

5

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 76. Yıldönümü’nde Arsuz’da da büyük bir, şükran ve saygıyla anıldı. Gökmeydan Atatürk Anıt Alanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından anma programı Halk Eğitim Merkezi’nde devam etti.

Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Nadir Bilbay, Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Coşkun, Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Tanın, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, gaziler ve çok sayıda vatandaşın Atatürk’e bağlılıklarını göstermek ve O’nu anmak için katıldığı tören, Ata’nın aramızdan ayrılış saati olan 09.05’te siren sesleri eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrakların yarıya çekilmesiyle başladı.

Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın Ata’nın huzuruna çelenk sunmasının ardından, protokol üyeleri Halk Eğitim Merkezi’ne geçti.

“Mustafa Kemal gibi düşünebilmek…”

Halk Eğitim Merkezi’ndeki törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akçalı Naci Uyar Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mehmet Turhan yaptı.
Atatürk’ün emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırmak için O’nun ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması ve verdiği çabanın değerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini söyleyen Turhan, “Medeniyet yolunda ilerlediğimiz 21. yüzyılda ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Yalnızca 10 Kasım’lar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır” dedi.

Kıdemli Başçavuş Hakan Selvi Atatürk’ün askeri yönünü anlattıktan sonra, ‘Karanlıktan aydınlığa’ adlı oratoryo da Gözcüler İlkokulu öğrencileri tarafından başarıyla sergilendi. Atatürk’ü anlatan şiirlerin okunmasının ardından tören, Konacık İlkokulu öğrencilerinin duygulandıran ‘Yaşayan Atatürk’ etkinliği ile son buldu.

Screenshot_3 6 5 Screenshot_1 10 9

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here