Arsuz’da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

0
295
Screenshot 312
Screenshot 312

Screenshot_1

Arsuz’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine armağan ettiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı adına yakışır bir şekilde kutlandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 91. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen tören Gökmeydan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlarken, Arsuz Kaymakamlığı’nda tebriklerin kabulü ve Uluçınar İlköğretim Okulu’ndaki programla devam etti.

Törene, Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Jandarma Komutanı Nadir Bilbay, Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Coşkun, Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Tanın, Arsuz İlçe Nüfus Müdürü Sevinç Köklü, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Folklor ekibi beğenildi

Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile başlayan bayram coşkusu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün Folklor Ekibi’nin gösterisiyle devam etti. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği törende, folklor ekibinin gösterisi büyük beğeni topladı.

“Devletimiz asla yıkılmayacak”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal yaptı. Büyük bir imparatorluktan, halkın kendi kendini yönettiği bir sisteme geçişte, Türk Halkı’nın büyük bir özveriyle hareket ederek Cumhuriyetin tüm unsurlarını benimsediğini ifade eden Kaymakam Baysal, “Cumhuriyetin 29 Ekim 1923 yılında ilanı beraberinde demokrasiyi getirmiş ve daha sonra yapılacak olan inkılâpların da zeminini hazırlamıştır. Aynı zamanda Cumhuriyet ile Türk Halkı’na, kendisini yöneteceklere irade yetkisi verilmiş ve devletin geleceğine de çok sağlam bir temel atılmıştır. Öyle ki ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimi, özellikle bu dönemden sonra hız kazanmıştır. Bugün Cumhuriyet ile taçlandırılan devletin temeli bazı güçler tarafından yıpratılmaya çalışılmaktadır. Ancak, şu unutulmamalıdır ki; tarih boyunca Türklerin en önemli özelliklerinden biri devlet yönetmede elde ettiği beceridir. Gizli kapılar ardında anlaşmalar yapılsa da, dış güçler ile işbirliği yapılarak ülkemize zarar verilemeye çalışılsa da devletimiz asla yıkılmayacaktır. Türk Halkı Cumhuriyet’in kendisine verdiği güç ile çağdaş ülkelerle aynı seviyede yer alma hedefinden de hiçbir zaman taviz vermeyecektir. Cumhuriyetin ilanı, demokrasimizin gelişmesinde de önemli bir yapı taşı olmuştur. Çok partili hayata geçiş, kuvvetler ayrılığı, seçme ve seçilme hakkının da düzenlenmesi gibi halkın iradesini ortaya koyacağı birçok alanda kolaylıklar sağlamıştır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Türk toplumu, eşit ve özgür bir birey olma bilincine de kavuşmuştur. Cumhuriyetimizin kazanımlarına emek vererek Türk Halkı’nın gelişimine ve ülkemizin kalkınmasına büyük faydası olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi

Yapılan konuşmanın ardından, ilçe genelinde gerçekleştirilen “Cumhuriyet” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere madalyaları Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Garnizon Komutanı Deniz Albay Mutluhan Algür ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha tarafından verildi. Törende ayrıca, Arsuz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Arpaçiftlik İlköğretim Okulu’nda açılan masa tenisi kursuna katılan ve yapılan turnuvada Yıldız Erkekler ve Küçük Erkekler kategorilerinde ilk iki dereceye giren sporculara da ödüllerini Arsuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Tanın takdim etti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tören geçinin ardından son buldu.

Screenshot_7 Screenshot_2 Screenshot_1 Screenshot_6 Screenshot_5 Screenshot_4 Screenshot_3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight − four =