belediye meclisi (1)
İskenderun Belediye Meclisi gündeminde bulunan 8 maddeyi görüşmek üzere toplandı. Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in katılmadığı toplantıda meclis başkanlığını AK Parti Belediye Meclis Üyesi Filiz Özçörekçi yaptı.
Oturumda gündem dışı yapılan konuşmalarda CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik’in gündeme getirdiği bir konu AK Parti Grubu’nda şaşkınlığa yol açtı.
Nedir o?
– Belediye yemekhanesinde ramazan dolayısıyla yemek çıkmıyor!
Neden böyle bir uygulamaya gidildiğini anlayamadık.
Oruç tutan var, tutmayan da..
Yusuf Civelek döneminde, her dine mensup insanların çalıştığı belediyede ‘saygı’ çerçevesinde, kişi hakları sınırlandırılmıyordu. Oruç tutmayanlar için belediye yemekhanesinde yemek çıkardı..
(Ki, Civelek döneminde de iftar çadırı kurulmadı ya, neyse..)
Peki yeni dönemde bu kısıtlama niye?
Bu kararı kim verdi?
İşin ilginç yanı;
Ne Meclis Başkanı Filiz Özçörekçi ne de AK Parti Grubu sorunun yanıtını veremedi..
Kaldı ki, Filiz Özçörekçi, ‘doğru bulmuyorum’ diyerek, Gazanfer Bey’e destek verdi. Çünkü hiç kimsenin bu uygulamadan haberi yoktu..
Veya bilgilendirilme gereği duyulmamış, iyi mi?
Asıl mesele nedir, biliyor musunuz;
İskenderun Belediyesi’nde bir takım gelişmeler yaşanıyor..
Ama AK Parti Grubu dahil, CHP ve MHP Grubu’nun da yeterince bilgisi olmuyor..
Örnek mi?
Günlerdir Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)’nin, Kadın Kültür Merkezi olarak kullanılan eski İbrahim İnal Hastanesi’ne taşınacağını yazıyoruz..
Gelin görün ki, Kadın Kültür Merkezi’nin nereye taşınacağı konusunda kimsenin bilgisi yok.. Yanlış duymadınız;
Meclis üyeleri RAM’ı ilgilendiren gündemin 6. Maddesini görüşüyor..
Ama CHP, ‘Kadın Kültür Merkezi ne olacak?’ diye soru yöneltince; idare ‘henüz bilmiyoruz’ diye yanıtlıyor.. Bilinen tek şey;
Kadın Kültür Merkezi başka bir yere taşınacak, o kadar..
CHP ve MHP haklı olarak, ‘itiraz’ ediyor.. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Dönmez’de bunun üzerine, kısa bir süre Gazanfer Dik’le görüşüyor.
Konuyla ilgili Dönmez’den ‘garanti’ alan CHP, AK Parti’ye destek verince, RAM’ın taşınacağı binayla ilgili teklif, plan ve bütçe komisyonuna havale ediliyor.
Peki neden böyle oluyor?
Bunun iki tane sebebi var;
Bir; Belediye Başkanı Seyfi Dingil, bir takım kararları alırken meclis üyelerine detaylı bilgi vermekten kaçınıyor olmalı..
İki; AK Partili Belediye Meclis üyeleri de, gündem maddelerini incelerken, ‘Şurası neden böyle oluyor?’ diye sorgulamaya, başkana iki kelam soru yöneltmeye imtina ediyor olmalı..
Dikkatsizlik mi, desem..
Yoksa ilgisizlik mi?
***
Bu arada gündemin birinci maddesini unutmuş değilim;
İskenderun Adliyesi’nin ilerisinde, Alevi Mezarlığı arkasında Vakıflara ait iki parça ilkokul arazisinden biri özel bir işletmeye verildi.
O arazinin Özel Eğitim Tesisi Alanı’na dönüştürülmesi için de 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği hakkında verilen teklif, ‘emsal: 2’ değerinde oy birliğiyle kabul gördü.
Sanırım İskenderun’a bir kolej daha geliyor..
Hayırlı, uğurlu olsun!

BİR DAKİKA İÇİN, YARIM SAAT..
CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik, gündem dışı konuşurken; Ortadoğu’daki mezhep çatışmalarını lanetlediklerini belirterek, 2 Temmuz 1993’te Madımak’taki katliam nedeniyle, bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını önerdi.
Meclis Başkanı Filiz Özçörekçi önce ‘evet’ dedi, sonra AK Parti Grubu’nun itirazı üzerine, insanlığa yönelik ‘tüm katliamların’ kınanması noktasında ortak bir karara yöneldi.
Derken, meclis üyeleri ayrı ayrı görüş bildirdi..
‘Zamanında Türkiye’de şöyle oldu, bunlar yaşandı’, diye başlayan konuşmaların ardından, yarım saat sonra insanlık dışı tüm katliamlar kınandı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu..
Benim anlamadığım şu;
Aydınlarımıza yönelik o vahşetin yıldönümünde, CHP böyle bir öneriyle geliyorsa; neden yarım saat bunu tartışıyoruz ki?
Bırakın da; Dünya’daki tüm vahşeti, hergün bir dakikalığına da olsa lanetleyelim..
Bunu 30 dakika konuşabiliyorsak, kınamak için de bir dakikamızı da ayırabiliriz..
Var mı bir sakıncası?

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × three =