fotoğraf 2 fotoğraf 3

Çocuk İşçiliğinin çok sayıda etmenin sonucu olarak ortaya çıktığını ve ivedilikle çözüm üretilmesi gereken bir sorun olduğunu, bu bağlamda yapılan toplantının ülkemize ve milletimize yararlı olması temennisiyle toplantıyı başlatan İlçemiz Kaymakamı H.Hasan Özyiğit; İnsanlığın gelişim evresinde çocukluk önemli bir yer tutar. Bu dönemdeki yetişme koşulları ve alınan eğitimin yetişkinlik evresindeki yaşam kalitesi üzerinde büyük katkısı vardır. Çocukların çalışması dünya çapında bir olgudur ve tarihin ilk çağlarından beri dünya ülkelerinin neredeyse tamamında görülmektedir. Ancak bu durum onların ruhsal, bedensel ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerden en önemlisi ise çocuğun çalışmak zorunda olması nedeniyle eğitimine devam edememesi ve yaşamının geri kalan bölümünü gerekli donanımdan yoksun ve niteliksiz bir birey olarak geçirmesidir. Çocukların eğitimsiz kalması dünya açısından da önemli bir kayıptır. Diğer yandan çalışan çocukların her türlü suiistimal ve istismara da açık olması durumun bir başka bilinen boyutudur” dedi.

Ülkemiz genelinde gerek ulusal, gerekse yerel düzeyde bu önemli sorunun tanımlanması, teşhisi ve rehabilitasyonu konusunda yoğun çabalar gösterildiğini de sözlerine ekleyen Kaymakam Özyiğit, kamu kurum ve kuruluşları, işveren ve işçi kuruluşları ve sivil toplum örgütleri işbirliği içerisinde etkin bir mücadele eylem planı oluşturulmalı ve bu plan çerçevesinde çocuk işçiliğine yönelik izlenecek strateji ve yöntemler tespit edilerek, bu konudaki uygulamaların ciddiyetle sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Toplantı esnasında Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Yılmaz Balaman ile Çocuk Psikoloğu Münevver Uyar tarafından Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi konulu sunum yapılmasının ardından, İlgili kurum yetkilileri konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerini paylaştılar.

Toplantıya;

İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, İlçe Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Yılmaz Balaman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Güven, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Hatlar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ali Arıkoğlu, Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Vekili Bilgin Çam, İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü M.Nalan Bayram, Toplum Sağlığı Merkezi Temsilcisi Dr.Gülden Köklü, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Dokgöz, TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi ATAY, ATSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Özdemir, MÜSİAD Hatay Şubesi Müdürü Ali Yeşilova, Sanayi Esnaf Odası Başkanı Ahmet Çardaklı, Çocuk Büro Amiri Komiser Yardımcısı Vedat Tiryaki ve Çocuk Psikoloğu Münevver Uyar katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 20/09/2012 tarih ve 00/74 sayılı “Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi” konulu 2012/20 sayılı genelgesine istinaden, Çocuk İşçiliğinin Önlenmesine yönelik olarak İlçe Koordinasyon toplantısı; İlçemiz Kaymakamı Sayın H.Hasan Özyiğit başkanlığında 11 Haziran 2014 Çarşamba günü saat:10.00’da Kaymakamlık toplantı salonunda yapıldı.

fotoğraf fotoğraf 1 fotoğraf 4 fotoğraf 5 fotoğraf 3 fotoğraf 2

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =