Kafes avcılığı dinamit avcılığı gibi çok zararlı!

kafes avciligi1
Hatay’da kaçak yollarla kafes avcılığı ile avlanan hayvanlar denize bırakıldı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Samandağ sahili Meydan köyü civarında denize bırakılan 2 adet kafes tespit edildi. Deniz yüzeyinden yapılan tarama ile su yüzeyine çıkarılan kafesler yetkililer tarafından imha edilirken içerisindeki deniz canlıları da suya bırakıldı.
Denetimlerde avcılığı yasak olan 2 takım misina ağıda ele geçirilirken 3 adet balıkçı teknesi denetlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi; kafesle avcılığının özellikle nesli tükenme tehlikesi bulunan balıklar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.
Kafesle avlanmanın suç olduğunu ve sadece denizlerdeki canlılara değil, ağlara da zarar verdiğini kaydeden Tüfekçi; “Bu avcılık türü denizdeki yaşamı yok ediyor. Kafesler yavru balıkları da tutuyor. Kafes avcılığı dinamit avcılığı gibi çok zararlı. Balıkçı ağları kafeslere takılarak yırtılıyor. Ağ atmak suretiyle balıkçılık yapanlara da zarar veriyor. Ölü balık ve balık yavrularını tutmasından dolayı denizde büyük ölçüde kirliliğe neden oluyor. Bu nedenlerle gerçek balıkçı kafesle balık avlanmaya karşı olmalıdır.” dedi

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here