Hıdrellez’de dualar edildi, dileklerle tutuldu

hidrellez1
İskenderun Aziz George Kilisesi’nde Hıristiyan ve Müslümanların katılımıyla Bahar Bayramı olarak bilinen ‘Hıdrellez’ kutlandı. Yüzlerce Hıristiyan ve Müslüman, akşam saatlerinde Hıdrellez’i kutlamak için Numune Mahallesi’nde bulunan Aziz George Kilisesi’nde toplandı. Aynı zamanda Aziz George Kilisesi’nin isim günü de kutlanırken dualar edildi.
Dileklerin de tutulduğu kutlamalarda Hıristiyan ve Müslüman vatandaşlar kağıtlara yazdıkları birbirinden çeşitli dilekleri dua bölümüne bırakırken dilekleri kabul olanlar lokum dağıttı.
İskenderun Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Can Teymur, “5 Mayıs Hıdrellez bizim dini günlerimizden Aziz George Günü. Bugün kutlanan gün müşterek bir gün. Cemaatimiz mensupları yalnız değil. Bütün inançlara mensup Müslümanı, Hıristiyanı, Musevisi bütün inanç kesimlerine sahip vatandaşlarımız bu mübarek günü burada kutlamak üzere bir arada bulunuyorlar, dileklerde bulunup dualar ediyorlar. Bu özel günde insanlarımızı burada bir arada görmekten çok mutluyuz” dedi.
Teymur, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’ndan beş kişilik bir heyetin fotoğraf ve video ile kilisedeki Hıdrellez ve Aziz George isim günü nedeniyle bir araya gelen ve dua eden insanları görüntülediklerini vurgulayarak şunları söyledi:
“Bu yıl Birleşmiş Milletler UNESCO Teşkilatının insanlığın somutu olmayan kültür mirası kapsamında buradaki kutlamaları programına alarak bugün burada yapılan etkinlik ile ilgili çalışma yapmakta kayıt almaktadırlar. Bu güzel günlerin birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde kutlanmasından son derece mutluyuz, gururluyuz. İnanç sahibi vatandaşlarımızın bugününü kutluyor dualarının ve dileklerinin yüce tanrımızdan kabul olmasını diliyorum”
Kilise bahçesinde “Dualarınız ve tüm dilekleriniz kabul olsun Ortodoks Kilisesi Fukara Vakfı” pankartı dikkat çekerken Aziz George Kilisesi Papazı Dimitri Yıldırım tarafından da yönetilen ayinde dualar edildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here