civelek taziye
İskenderun Belediyesi’nce Sakarya Mahallesi’nde yapılan 1 Nolu Taziye Kabul Evi, düzenlenen törenle açıldı. İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek ve eşi Dr.Ümran Civelek, açılış törenine katılan konukları tek tek selamlayarak, ‘hoşgeldiniz’ dedi.
İskenderun Belediyesi 1 Nolu Taziye Kabul Evi, İskenderun Müftü Vekili Mehmet Altunal’ın okuduğu duanın ardından açıldı.
Yoğun katılımla gerçekleşen açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Taziye Kabul Evi’nin hizmete girişine hoş geldiniz. Bütün kalbi duygularımla şunu belirtmek istiyorum İskenderun coğrafyasıyla, insanıyla en güzel şeylere layıktır. Biz de belediye olarak bu güzelliklere layık olmaya çalışıyoruz. Bugün Taziye Kabul Evi hizmete girmesi noktasında bir aradayız. Her şey değişiyor. Dünyada değişmeyen tek şey değişimdir, her şey değişiyor ve gelişiyor. Ölüm haktır. Hocalarımız diyor her fani ölümü tadacaktır. Allah gecinden versin, Allah sırasız ölüm vermesin, Allah düşürmesin, Allah evlat acısı vermesin. Eskiden taziyeler evlerde kabul edilirdi. Teknoloji bu kadar gelişmemişti, çekirdek aileler bu kadar artmamıştı. Fakat şimdi taziyeleri evlerde kabul etmek pek mümkün olmuyor. Gelişime ayak uydurarak, taziye çadır kurulması başlamıştı. Taziye çadırları iş görüyordu ancak taziye çadırlarının getirdiği bazı olumsuzluklar vardı. Mesela çadır kurulurken yollar trafiğe kapanıyor, kışın vatandaş çadırda üşüyor, yazın terliyor dolayısıyla rahatsız bir ortam oluşuyordu. Her şeyde dönüşüme ayak uydurduğumuz gibi suda, köprüde, itfaiyede, burada da taziye kabul evi yapmaya karar verdik. Üç-dört mahalleye hitap edebilecek şekilde taziye evi yapmak kaydıyla ilkini bugün halkın hizmetine sunuyoruz. 10-15 gün sonra Yunus Emre Mahallesi’ndeki 2 Nolu Taziye Kabul Evi de bitiyor. Kısmet olur devam edersek, her üç-dört mahallenin ortasında olmak üzere taziye evleri yapılacak. Birbuçuk-iki yıl içinde diğer taziye kabul evleri de hayata girmiş olacak” dedi.
civelek taziye1
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, cami imamının da katıldığı açılış töreninde, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kültürümüzde hayatta olmayan insana saygısı olmayanın, dirisine de saygısı olmaz. Bu düşünceyle mezarlıklarımızı düzenledik. Mezarlıklarımız daha düzgün hale geldi. Taziye evleri de bu şekilde hayata geçirdiğimizde yaşamayan insanımıza gerekli saygıyı göstermiş olacağız. Birbirimize saygımız zaten var. Allah gecinden versin artık bu bölgenin insanları taziyesini burada kabul edecek. Yunus Emre Mahallesi’ndeki 2 Nolu Taziye Kabul Evi’nin ardından, üç-dört mahalleye hitap edecek şekilde 14-15 tane daha taziye evleri yapacağız. Taziye çadırından kurtulacağız. Belediye olarak halkın gerçek ihtiyaçlarına dönük, halktan topladığımız vergileri halkın gerçek ihtiyaçlarına dönük ve hiç çarçur etmeden, kul hakkı yemeden ve yedirmeden hizmete devam ediyoruz. Elimizden geldiğince halkımıza layık olmaya çalışıyoruz. Açılış törenimize katıldığınız için sizlere ve Taziye Kabul Evi’ne emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum.”
İskenderun Belediyesi 1 Nolu Taziye Kabul Evi, Sakarya Mahallesi Şehit Ali Ermercan Caddesi No:107 ( İskenderun Belediyesi Sakarya Kapalı Spor Salonu civarı) adresinde açıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here