“Nerede tarihi bir doku varsa, kına kaşığı gibi olacak”

ergin cami1
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, kısa bir süre önce restore edilen Yayladağı ilçesi Kışlak beldesindeki tarihi Hacı Abdullah Camii’nin açılışına katıldı.
Açılışa; Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu ve Adem Yeşildal, MKÜ Rektörü H.Salih Güder, ilçe ve belde belediye başkanları, il müdürleri ile vatandaşlar.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin açılışta yaptığı konuşmada, “Gönüllerimizi ferahlatan, manevi huzur veren bir faaliyeti beraberce tamamlayarak hizmete açmanın hazzını yaşıyoruz” dedi. Beş yıl süresince Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün avukatlığını yaptığını hatırlatan Bakan Ergin, “Ecdadımızın yapıp bizlere bırakmış olduğu tarihi eserlerin hakkını, hukukunu korumak için Hatay ve Kahramanmaraş’ta 5 yıl mesai harcadım ama gittiğimiz her yerde yüreğimiz parçalandı. Ecdadımızın bize emanet ettiği tarihi değerler boynu bükük vaziyetteydi. Şimdi Türkiye’nin her köşesinde bu şekilde yapılmış hanlar, hamamlar, kervansaraylar, camiler, bedestenler gibi bize miras bırakılmış eserleri yeniden restore etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Bakan Ergin, “Sadece bu camiiyi değil, Hatay’ın her köşesinde boynu bükük kalmış tarihi mirasımızı ayağa kaldırmakla meşgulüz. Habib-i Neccar Camii restore edilmişti, etrafını açtık, yanı başındaki yapıları kamulaştırdık. Payas’ta Sokollu Külliyesi’nin, Antakya’da komple tarihi Antakya evlerinin restorasyonu seri şekilde yapılıyor. Artık Hatayımızda nerede tarihi bir doku varsa buranın deyimiyle kına kaşığı gibi olacak” dedi.
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, yüzyıllardır medeniyet yürüyüşümüz içerisinde dedelerimizin hayatın hemen her alanına dair çok güzel eserler meydana getirdiklerini hatırlatarak, “Bunlar bizim kimliğimizin parçası. Bu kültür varlıklarının her biri bir birikim ve tecrübe sonucunda ortaya çıkıyor. İtiraf etmek gerekir ki, kültür varlıklarımızın pek çoğu yüzyılların yorgunluğu ile dizleri üzerine çökmüş vaziyetteydi. Son yıllarda bunlara ülkemiz genelinde el atıldığını ve her birinin bir bir ayağa kaldırıldığını görmek hepimizi mutlu ediyor” dedi.
Cami hakkında bilgi veren Kışlak Belediye Başkanı Mehmet Ali Yarar da, konuşmaların ardından Bakan Ergin’e ve Vali Lekesiz’e katkılarından dolayı plaket takdim etti. Açılışta İl Müftülüğü İlahiyat Korosu da ilahiler ve dualar okudu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here