SEÇİM İÇİN VAR, İSKENDERUNSPOR İÇİN YOK MU?

kösem orc9
Yerel seçimlerde belediye başkanı olmak için yola çıkanların vaatleri var..
Ama hiçbirinin ağzından ‘İskenderunspor’ konusu gündeme gelmiyor..
Oysa, İskenderunspor’un durumu ortada..
Bakıyorum da; kimse de lafını açmıyor..
İskenderun ve Arsuz’u ele alacak olursak, aday adaylarından çok ne var?
Üzerine, büyükşehir belediyesi ve İskenderun Arsuz belediyelerinde meclis üyesi olmak için sıraya girmiş insanlar da var..
Aday adaylarıyla birlikte, meclis üyeliği için başvuran isimleri sayıca hesaplarsak, yanılmıyorsam bu sayı 100’ü aşar..
Oysa seçileceklerin sayısı belli..
O halde mini bir test yapalım:
Örneğin CHP..
Büyükşehir belediye başkanlığı için aday adayı olmayı düşünenlerden 9 bin lira, nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçe belediye başkanlığı için 5 bin lira alıyor..
Ayrıca, nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerde belediye meclisi üyelikleri için 2 bin TL başvurucu ücreti alınması zorunluluğu var..
Yanılmıyorsam bu rakamlara; üç aşağı beş yukarı diğer partiler de uyacak..
Şimdi düşünüyorum da..
İskenderun veya Arsuz farketmez!
Birçok ismin dolaştığı hatta resmen ‘aday adayı’ başvurusu yapan, onlarca kişi tanıyoruz bu bölgede.. Meclis üyesi olmak isteyenlerle ortalama bu rakamı 3 bin liradan çarpacak olursak, karşımıza 300 bin lira gibi yüksek bir rakam çıkıyor..
Üstelik siyaset okuluna katılmak için de ayrıca, 500 lira da verdiklerini işitiyoruz.
Üzerine, verilen iftar yemeklerini de koyun..
Bu rakam 500 bini geçer.. Belki de daha fazla!
Şimdi, sormam farz oldu..
Ramazan ayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı bize öğütlemiyor mu?
O halde, İskenderunspor’a sahip çıkmak da hayırlı bir girişimden sayılmıyor mu?
Futbol turizmini konuştuğumuz bir dönemde, İskenderunspor’u hakettiği bir konuma taşımak ‘seçim vaadi’ olarak görülmüyor mu?
Hani birlikten kuvvet doğardı?
Şak diye genel merkeze 5 bin lira verenlere sesleniyorum:
İşte size fırsat..
Kim iki kuruş destek verse, yolu da, bahtı da açık olsun!
Var mısınız?

BU KEZ PAYAS VAR, BELEN YOK!
ORC firması 3-12 Temmuz arasında, toplam 5 bin 600 kişi ile yüz yüze yapılan anketin sonuçlarını ikinci kez açıkladı. Geçtiğimiz haftalarda yine ORC tarafından tarafıma ulaştırılan ankette bir takım değişikliğe gidildiğini gördüm..
Ne yapmaya çalıştıklarını bir türlü anlayamadım..
Mesela;
İskenderun’da “İlçenizde belediye başkanı olarak görmek istediğiniz kişi kimdir?” sorusunun yanıtına CHP’li mevcut belediye başkanı Dr. Yusuf Civelek yüzde 30.3’le listenin en üstüne taşındı. Açıklanan bir önceki listeye göre, bu isim daha düne kadar Mehmet Emin Dönmezer’di.. Ne oldu da düzeltme gereği hissedildi, anlayamadım! MHP İlçe Başkanı İbrahim Gül yüzde 28.5, AK Parti İlçe Başkanı Uğur Feriz ise yüzde 24.0 oy oranını taşıdı. Beldelerin birleşmesine rağmen AK Parti’nin üçüncü sırada yer alması düşündürücü..
Payas’ı ilk sonuçlara göre listeye dahil etmeyi unutan ORC, ‘uyarılarımızın’ ardından bu önemli hatasından dönmüş belli ki.. Yalnız bu kez, Belen’i listeye almayı unutmuş, iyi mi? Cemil Yılmazlar’ı Büyükşehir’de adını geçiren ORC, sanırım, Belen’i de Adana’nın ilçesi sanmış! Ne diyebilirim ki..
Dönelim Payas’a..
Payas’ta AK Partili Belediye Başkanı Bekir Altan yüzde 48.0 oy oranıyla Mahir Yalçın ve Kemal Akdağ gibi isimlere karşı fark atmış.. Açıklanan bir önceki listeye göre, Kırıkhan’da bu kez Ayhan Yavuz’un adı Osman Koşay’ın ardından ikinci sırada yer alıyor. Arsuz’da CHP eski ilçe başkanı Nihat Karpuz yine tek geçmiş.
Tabanda yoğun istek alan Karpuz’un, Karaağaç Belediye Başkanı Necmettin Acar’la yarıştığı görülüyor. Ancak, Arsuz’da en güçlü adayın Nihat Karpuz’un olduğu aşikar.
Bu arada, Büyükşehir dışında, 14 ilçenin sadece 3’ünde AK Partili bir adaya oy verecek seçmenin olması oldukça kafa karıştırıyor..
Buna göre; 5 ilçede CHP, Belen’i dahil edecek olursak da, 6 ilçede MHP ağırlık basıyor.. Büyükşehir’de ise bir değişiklik yok..
‘Partim görev verirse aday olurum” diyen Osman Tufan yine farkını konuşturmuş..
Yüzde 58.5 oy oranıyla, listenin tepesinde..
Sıkça adı telafuz edilen Mehmet Dönen ise yüzde 12.5’te kalmış..
Hiç de şaşırmıyorum..
Demek ki, yazdıklarımız boşa değilmiş!
Unutmadan; henüz aday adaylığını açıklamayan güçlü isimler var.. Benim de haberdar olduğum başka anketlerde İskenderun’da ve daha birçok ilçede bu tablonun tam tersi yaşanıyor.
Açıklanınca, yorumlayacağız neticede..
Ancak şimdilik Hatay’da yerel seçimleri ORC’ye bıraksak, diğer aday adaylarının hiç çalışmasına gerek yok.
Baksanıza; ne de olsa, olayı kafadan bitirmişler olayı! Hayırlı olsun!

3 Yorumlar

  1. iskenderun da yeni yerler göz ardı edilmiş.ugur feriz bu yarışın galibidir.civelek denizciler bekbeleden oy alamaz.iskenderun spora en büyük hizmeti ak parti yapar.saygılar.

  2. önce civelek büyükşehir, dönmez iskenderun, ilçe başkanı süleyman arsuzdu.sonra hedef değişti.civelek iskenderuna oynayınca dönmez ve ilçe başkanı aday olamadı.civelek iskenderuna aday olacak seçimi akp kazanacak.o zaman her şey güzel olacak.

  3. yılmaz bey görüşlerinizin büyük bölümüne katılıyorum.orc anketleri tamamen şişirmece.bir iskenderunlu olarak chp nin iskenderunu civelekle kazanması imkansız.chp nin tüm kesimlerden oy alacak, yeni bağlanan yerlerden oy alacak, en önemlisi kendi tabanından oy olacak şaibesiz yeni bir isme ihtiyacı var.bu isim chp içerisinden bulunabilir.chp bunu başaramazsa akp kimi koyarsa koysun seçimi alır.ayrıca büyükşehirde chp nin en şanslı ismi dönen dir.dönen ve ilçelerde doğru isimlerle chp büyükşehiri alır.zaten türkiyede siyaset chp nin başarısı ve başarısızlığı üzerine değilmidir.?

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here