DÜNYA’NIN EN UZUN KİLİMİ..

en uzun kilim
Antakyalı Kilim Dokuma Ustası Abdulla Akar’ın, 39 günde 35 metre olarak yaptığı, Dünya’nın en uzun, en ince ve en kısa sürede dokunan kilimi tamamlandı.
Antakyalı Kilim Dokuma Ustası Abdulla Akar’ın yok olmaya yüz tutan kilimcilik mesleğine dikkat çekmek, Antakya ve Hatay’ın kültürel değerlerini tüm dünyaya tanıtmak, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek amacıyla 39 Günde 35 Metre olarak yaptığı Dünya’nın en uzun, en ince ve en kısa sürede dokunan kilimin tanıtımı yapıldı.
Her zaman esnafın, zanaatkârın, sanatın ve sanatçının yanında olan Antakya Belediyesi, Antakya ve Hatay’ın kültürel tanıtımına katkı sağlayan etkinliklere tam destek sağlamaya devam ediyor. Antakyalı Kilim Dokuma Ustası Abdulla Akar geçtiğimiz günlerde Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret ederek, Hatay’ın kültürel değerlerini tüm dünyaya tanıtmak ve Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek amacıyla dokuduğu kiliminin noter onay töreni ve tanıtım kokteyli konusunda destek istemişti.
Belediye Başkanı Savaş, bu konuda verdiği sözünü yerine getirerek, tanıtım töreni ve kokteyline ev sahipliği yaptı.
Antakya Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kilim Dokuma Ustası Abdulla Akar’ın atölyesinde düzenlenen törene Hatay Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediyesi Meclis Üyesi Ali Alkan, İl Kültür Müdür Yardımcısı Ali Türetken, Terziler Odası Başkanı Ruşen Akyüz, Hatay Gönüllüleri Konseyi Başkanı Tahir Dönmezer ve vatandaşlar katıldı.
Hatay Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Hatay’ın bir çok doğal ve tarihi güzelliği ile özel bir il olduğuna dikkat çekerek, “Kilim Dokuma Ustası Abdulla Akar tarafından dokunan bu kilimin şehrimiz tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum ve emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven yaptığı konuşmada, “Antakya’mız, kendine özgü kültürel değerleri, tarihten gelen zengin medeniyet birikimiyle dünyanın en özel şehirlerinden biridir. Abdulla Akar ustamız, ailesinin üç nesildir sürdürdüğü kilimcilik sanatının son temsilcisi. Bu işi büyük bir sabır, sevgi ve hevesle sürdürüyor. Ustamız gece gündüz demeden el emeği göz nuru ile eserini 39 günde tamamladı ve final etkinliğinde sizlerle birlikteyiz. Ustamız bu kilimi kendine özgü motifler, renkler ve desenler ile dokuyarak dünya rekoruna imza atmış oldu. Bu eserin Guiness Rekorlar Kitabı’na girmesi, Hatay’ımızın tanıtımına ve turizmine önemli katkılar sağlayacaktır. Her bakımdan ayrıcalıklı, medeniyetler beşiği Antakya’mızda, sanat ve kültür değerlerimize sahip çıkmak, bu değerlerimizi ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmak adına, Belediye Başkanımız Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın önderliğinde, 4 yıllık hizmet dönemimizde her zaman esnafımızın, zanaatkarımızın ve sanatçılarımızın yanında olduk ve bundan sonraki süreçte de olmaya devam edeceğiz. Bu kilimin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Hatay Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, kilimin son dokunan ilmiklerini keserek kilimi dokuma tezgâhından ayırdılar. Daha sonra Kilim açıldı ve ölçümü yapılarak, 35 metre olduğu tespit edildi.
Etkinlik kokteyl ile sona erdi.

Önceki İçerikGeleceğin denizcileri Kavsak’ı ziyaret etti
Sonraki İçerikVatandaşları kansere karşı bilinçlendiriyorlar