Vali Lekesiz: “Gönül elçiliği, gönül kapılarımızı açmaktır”

0
105
koruyucu aile
koruyucu aile

koruyucu aile
Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi, ilimizde başarılı şekilde devam ediyor. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz’in de katılımlarıyla ilçelerimizde devam eden bilgilendirme toplantılarında, vatandaşlarımızın duyarlılığı ve konuya karşı ilgisiyle, projenin başarısı her geçen gün artıyor. Proje kapsamında 111 çocuğumuz daha sıcak bir aile ortamına kavuştu. Tanıtım toplantıları, Yayladağı Öğretmenevi’nde düzenlenen buluşmada, Yayladağı sakinleri ile koruyucu aileler bir araya geldi.
Devletimizin himayesi altında her türlü ihtiyaçları giderilen ancak asıl ihtiyaçları ‘sevgi’ olan çocuklarımızı alarak, onlara ‘anne’ ‘baba’ ve ‘aile’ olan koruyucu ailelerimiz, yaşadıklarını katılımcılarla paylaşırken göz yaşlarına hakim olmakta zaman zaman zorlandılar. Koruyucu ailelerden Hatice Dolmacı, kimsesiz iki evladımızı aldıktan sonra ‘anne’ olma duygusunu tattığını ifade ederek, “Devletimize nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum, çünkü 17 yıl sonra ‘anne’ olmamı sağladı, beni çocuklarıma kahvaltı hazırlama özleminden kurtardı, bana asker annesi olma imkânı verdi, evde anne, okulda veli oldum, bundan daha büyük mutluluk olabilir mi?” diye konuştu.
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, ülkemizin kurtuluşu, vatanımızın birliği ve bütünlüğü için canlarını seve seve veren şehitlerimize ve bu topraklara karşı vefa borcumuz olduğunu, bu borçlardan birinin de, her bir insanımızın en iyi şekilde yetişmesine katkı vermek olduğunu söyledi. Lekesiz, anne ve babasını kaybetmiş ve bu ülkenin de geleceği olan çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Sadece bizim yurtlarımızda 290’a yakın çocuğumuz vardı, bir de Türkiye genelini düşünün, bir tanesini dahi ihmal edemeyiz. Bunlar bizim çocuklarımız. Devletimiz bu çocuklara en iyi şekilde bakıyor, ancak aile ortamının verdiği huzuru, sevgi, şefkat ve merhameti maalesef yurtlarda veremiyoruz. Çocuklarımız da hayata istediğimiz ruhsal donanımla hazırlanamıyorlar. Bizim değerlerimize göre her bir insan bir alem değil midir, her bir çocuğu kurtardığımızda tüm alemi kurtarmış olmuyor muyuz. İşte bu o anlamda proje, gerçek bir gönül projesidir” diye konuştu.
Mahallemizde ihtiyaç sahibi bir vatandaşın sobasının külünü dökmenin, yaşlı bir amcaya bakkaldan ekmek almanın, hasta bir vatandaşımızı doktora götürmenin ya da eczaneden ilacını almanın da gönül elçiliği olduğunu söyleyen Lekesiz, “Gönül elçiliği, gönül kapılarımızı açmaktır, uzatılan her bir sıcak eldir, üstelik karşılığında kaybettiğimiz hiçbir şey yoktur. Gönül elçiliğini bir adım ileri götürmekse Koruyucu Aile olmaktır. Ben de kimsesiz bir evladımıza kol kanat germek, himaye etmek, hayata hazırlayıp gelin etmek, askere göndermek istiyorum, okutmak, istiyorum diyorsanız koruyucu aile olmak için adım atmışsınız demektir. Lütfen bu durumda ilgililerimize başvurunuzu yapın” şeklinde konuştu. Projenin tüm ilçelerimizde ilgiyle karşılandığını ve şu ana kadar 111 çocuğumuzun sıcak bir yuva ile buluştuğunu da hatırlatan Lekesiz, “Değerli Hataylılar adeta birbiriyle yarışır gibi çocuklarımıza sahip çıktı. Bu vesile ile hepsine en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − seven =