Tarihi evler can buldu!

antakya ev1
24 Ekim 2009 yılında Hatay’da ‘Marka Kent’ çalışmaları kapsamında tarihi dokulara dikkat çekmek amacıyla ‘Kültür Yürüyüşü’ düzenlenmişti.
St. Pierre Kilisesi önünden başlayan ve yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı, cami, kilise ve havranın bulunduğu Süveyka Meydanı’nda sona eren ‘Kültür yürüyüşü’ o günden bu yana meyvelerini fazlasıyla vermeye başladı.
Sahip olunan tarihi mirasa sahip çıkmak üzere, gerek Hatay Valiliği, gerekse Antakya Belediyesi her alanda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde, Antakya birçok alanda her geçen gün güçlenirken, Antakya’nın tarihi dokusu da gün yüzüne çıkmaya başladı.
Antakya Belediyesi daha önce cephe iyileştirme ve restorasyon çalışmalarını tamamladığı Yeni Cami Mahallesi Çankaya Sokak ve Örnek Sokakta mevcut beton zeminleri sökerek yerine tarihi dokuya uygun diabazlı doğal taş döşeme çalışmalarını da tamamladı. Çalışmaların ardından sokaklarda bulunan eski tarihi mekânlar ve sokaklar tarihteki doğal görünümlerine kavuşurken ortaya arzu edilen görüntüler çıktı.
Antakya Belediyesi’nin Çankaya ve Örnek sokakların dışında gerek bölgede gerekse kentin farklı mekan ve sokaklarında restorasyon çalışmaları da aralıksız sürüyor.
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş restorasyon çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada; “ Yeni Cami Mahallesi Çankaya ve Örnek sokaklarda tarihi mekanlarımızın cephe iyileştirme çalışmalarını daha önce tamamladık. Bölgede yürüttüğümüz sokak sağlıklaştırma projesi ile betonla kaplanmış Antakyamızın tarihi sokaklarını yeniden gün yüzüne çıkarmak ve tarihi görünümlere kavuşturmak amacıyla sokak zeminlerini diabazlı doğal taşlarla kaplama çalışmalarını da bitirmiş durumdayız. Sokaklarımızda ufak tefek rütuş çalışmaları devam ediyor. Tarihi dokuyu koruma ve yaşatma çalışmalarımız kapsamında eski Arzuhalciler bölgesinde bulunan tarihi mekânların restorasyonu da tamamlanmış durumda. Bir taraftan da cephe iyileştirme çalışmalarını tamamladığımız Uncular sokakta da zemin diabazlı taş döşeme çalışmalarına başlayacağız. Kardeş şehrimiz Bursa’nın değerli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’nin yakın ilgisi ve desteğiyle Kırk Asırlık Türk Yurdu Sokağımızda restorasyon çalışmaları da Kurtuluş Caddesi tarafından başlamış durumda. Tarihi sokakta çalışmalar hızla devam ediyor. Yine Uzun Çarşı Cephe İyileştirme ve Sokak Sağlıklaştırma projesi kapsamında Kurtuluş Caddesi Uzun Çarşı girişinden başlayarak Tayfur Sökmen Caddesi girişine kadar olan 90 metrelik 1. etap kısmında çalışmalarımız hızla devam ediyor. Etap etap gidecek projenin sonunda yaklaşık 3,5 km.uzunluğundaki tarihi Uzun çarşımızı cepheleriyle, üst örtüsüyle ve doğal zemin görünümleriyle tarihteki ihtişamına kavuşturmak ve bu bölgeyi yerli ve yabancı turistlerin ilgiyle gezeceği, alışveriş yapacakları cazibe merkezi haline getirmektir” dedi.

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.