Emeklilerimizin arasında var olan farklı aylıklar eşitlenmiştir

emekliler derneği (1)
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İskenderun Şube Başkanı Mustafa Uyan, TÜED Başkanlar Kurulu sonuç bildirisini açıklayarak “Emekli aylıklarının hesaplanmasında milli gelir artışı, 2000-2007 döneminde farklı uygulandığından, emekliler arasında burukluğa neden olan eşitsizlikler ortaya çıkmıştır” dedi. Şube Başkanı Mustafa Uyan, yazılı açıklamasının devamında şu görüşlere yer verdi; “Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, 4/5 Mart 2013 tarihlerinde TÜED Genel Merkezi’nde toplanmış, gündemde bulunan konuları değerlendirmiş ve emeklilerin içinde bulunduğu sorunları kapsamlı olarak ele almıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda taleplerimiz ve çözüm önerilerimiz şu şekilde sıralanmıştır:
2000 öncesi emeklileri kapsayan intibak ile aynı kazanç ve prim ödeme gün sayılarına sahip olan emeklilerimizin arasında var olan farklı aylıklar eşitlenmiştir. Gösterge değeri ve prim ödeme gün sayılarına göre, her bir emekli için intibak farkı oluşmuş ve 2013 itibariyle ödenmeye başlanmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Emekli aylıklarının hesaplanmasında milli gelir artışı, 2000-2007 döneminde farklı uygulandığından, emekliler arasında burukluğa neden olan eşitsizlikler ortaya çıkmıştır. Bu dönemde emekli olanların prim kazancı ve prim ödeme gün sayılarının eşit olmasına rağmen, farklı yıllarda emekli olmaları nedeniyle emekli aylıklarında eşitlik sağlanamamıştır. Bu nedenle, emekli oldukları tarihe bakılmaksızın, bu grupta olan emekliler arasında eşitliği sağlayacak yeni bir intibakın yapılması gerekmektedir. Bu konuda Derneğimize çok sayıda talep ve soru geldiğinden, bu grupta olan emeklilerimizin sorunları yakından takip edilecek ve Hükümete bir rapor halinde sunulacaktır.”
Başkan Uyan yazılı açıklamasının son bölümünde ise özetle şunları ifade etti; “2008 sonrasında emekli olanların aylıklarının hesaplanmasında yeni bir sistem getirildiğinden, emekli aylıklarının giderek düştüğü bir süreç yaşanmaktadır. 5510 sayılı Kanunun güncelleştirme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında değişikliklere gidildiğinden, önceki yıllarda emekli olanlara göre aylıklarda kayıplar yaşandığı görülmektedir. Bu nedenle, soysal güvenlikte eşitliği temel alan yeni bir emekli aylığı hesaplanması yoluna gidilmeli ve mevzuattaki farklılıklara son verilmelidir. Promosyon konusundaki çalışmalar hızla sonuçlandırılmalı ve emeklilerimize hak ettikleri paralar ödenmelidir. Katkı payları emeklilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Bu bakımdan, katkı paylarında emeklilerimiz muaf tutulmalıdır. Hastanelerde emekliler için bölümler ve poliklinikler için yeni bir yapılandırma yapılmalı ve emeklilerimize öncelik tanınmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

iskenderunhaber
iskenderun haber sitesinin haberlerini yayınlayan genel editörü.