Mübadelenin 90. Yılı Açılan Fotoğraf Sergisi İle AnlatıldıLozan Mübadilleri Vakfı, Alsancak Rotary Kulübü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege’nin iki yakasından göç eden ailelerin öykülerini Lozan Mübadelesi’nin 90. yılında “Hasretin İki Yakası” isimli sergide bir araya getirdi.
Yüzlerce yıl yaşadıkları topraklardan Mübadele Antlaşması gereği ayrılan ve yeni bir hayatın başlangıcına doğru yola çıkan binlerce ailenin yaşadığı sıkıntılar ve çektiği acılar, bu sergide İzmirliler’in yüreklerine işlendi. Sergide 53 mübadil ailenin öyküsü fotoğraflarla hafızalara kazındı. Mübadillerin torunları ve yakınlarının da katıldığı sergi, göç yollarında yaşamının yitirenlerin anısını saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törenin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege’nin iki yakasında Balkanlar’da yaşanan mübadele sürecinin son derece meşakkatli ve zor geçtiğini belirtti. Söz konusu sürecin, o dönemi yaşayan insanlar için ızdırap örnekleriyle dolu kaydeden Başkan Kocaoğlu, mübadele döneminde kimsenin birbirini suçlayamayacağı ve kimsenin birbirini methedemediği bir sürecin yaşanmış olduğuna dikkat çekerek “Eğer arazisini, topraklarını ve vatanını başka güçlerin, ulusların işgalinden kurtarmaya çalışan insanlar arasında bir haklılık aranıyorsa, nefsi müdafaa durumunda kalanların hakkının teslim edilmesi gerekir” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, mübadele sürecinde yaşanan sıkıntıların, önümüzdeki süreçte bölge ve dünyada insanlığa ve barışa katkıda bulunmasını dilediğini de ifade etti.
Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Çağ Çal, bir savaşın çıkmasının çok kolay olduğunu ama onun arkasından çıkan acıları silmenin kolay olmadığını dile getirerek bu projeyle Türk ve Yunan toplumları arasındaki birlikteliği güçlendirmek istediklerini söyledi. Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Ümit İşler ise şöyle konuştu: “2001 yılından bu yana sürdürdüğümüz sözlü tarih çalışmalarıyla, birinci ve ikinci kuşaklarla yaptığımız uzun söyleşilerle bir arşiv oluşturduk. Bu arşivin yaratılmasında destek olan herkese ve serginin açılmasına katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.”
Vasıf Çınar Meydanı’nda açılan “Hasretin İki Yakası” isimli sergi, 20 gün boyunca gezilebilecek.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − seven =