Başbakan Yardımcısı Arınç: “mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Herkese Örnektir”

0
190
basbakan yardimcisi arinc mehmet akif ersoyun hayati herkese ornektir
basbakan yardimcisi arinc mehmet akif ersoyun hayati herkese ornektir

Başbakan Yardımcısı Arınç: “mehmet Akif Ersoy’un Hayatı Herkese Örnektir”Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mehmet Akif Ersoy’un örnek bir hayat yaşadığını belirterek, herkesin bu hayatı örnek alması gerektiğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları’nın Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Mehmet Akif Ersoy ile Anlaşabilmek” programına katıldı. Orhangazi Salonu’nda düzenlenen programda Yazar ve İletişim Uzmanı Fatih Akbaba, Mehmet Akif Ersoy hakkında bilgiler verdi. Arınç, “Bu akşamki toplantının davetini aldığımda dinleyici olarak geleceğimi ifade etmiştim. Bizi gördükleri zaman konuşturmak istiyorlar. Güzel bir sunum oldu. Güzel bir sunumla faydalı bir gece geçirdiğimizi inanıyorum. Dilerim bu sunumlar daha da genişler. Ben genelde Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bütün toplantılara katılıyorum. Bu akşam yaptığımız gibi Mehmet Akif’i her açıdan ele almak çok önemlidir. Demek ki belli günlerde Akif’i anmakla kanmayacağız, yeni yetişen gençlerimize tanıtacağız. Mehmet Akif 1. Mecliste Burdur milletvekili olarak görev aldı. Burdur’da adına bir üniversite açıldı. Yıllar sonra adına bir üniversite açılması her şeye değer. Akif’in hayatı örnektir. O hayattan alacağımız dersler çoktur. Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecek diyen bir Akif ile karşı karşıyayız. İstiklal marşı için bir yarışma açılır. 700 civarında müracaat olur. Jüri kaliteli şiir bulamadığı için arayış içine girer. Bakılır Mehmet Akif yarışmada yoktur. Mehmet Akif’e sorarlar Akif, ‘Para ödülü olduğu için yarışmaya katılmayacağını’ söyler. Para ödülü kaldırılınca katılır ve İstiklal Marşını yazar, 12 Mart’ta kabul edilir. İstiklal Marşı onun büyük eseri sefahatin içinde yoktur. Sebebi sorulduğunda ‘O benim değil milletindir’ der” dedi.
İstiklal mücadelesinde Akif’in de payı olduğunu ifade eden Arınç, “İstiklal bağımsızlı mücadelemiz Atatürk ve silah arkadaşlarının ayağa kalktığı büyük başarıdır. Bu başarıda Akif’in de payı vardır. Eskiler Akif’in güçlü edebiyatçı olduğunu bilirler. Bu sunumu hazırlayan gençlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =