Nardüzü ve Karaağaç birleşiyor mu?

Nardüzü Belediye Başkanı Mehmet Yolcu, büyük bir cesaret örneği gösterip, halkın sesine kulak verdi.. Koltuğunu bırakma pahasına, Karaağaç Belediyesi ile birlişme kararı almak üzere kolları sıvadı..

Türkiye’de bir ilk!

Belde belediyelerinin bütçesi kısıtlı.. İller Bankası’nden gelen pay ile su ve çevre temizlik vergisinden elde edilen gelirin neredeyse tümü, personel ve işçi maaşlarına gidiyor. Buna rağmen hizmet üretip, beldenin sorunlarıyla boğuşuyorlar.. Beldelerin mali durumu ortada..

Bu süreçte en büyük sıkıntıyı Nardüzü, Karaağaç ve Arsuz’a kadar uzanan belde belediyeleri yaşıyor.
Her belediye bir idari ve yönetim şekline sahip..
Birbirlerine sınır beldeler, ekstra birim çalıştırıyor..
Bunun Devlet’e maliyeti trilyonlarla ölçülüyor..
Bu sebeple, birleşmeyi önemsiyorum..
Nardüzü Belediye Başkanı Mehmet Yolcu ile Karaağaç belediye Başkanı Necmettin Acar’ın ‘kararlılığı’nı takdir ediyorum.
Zira Karaağaç, bu hareketle bir bütünlük kazanacak..
Farklı sebeplerden ötürü, 90’lı yıllarda ayrışan iki belde sınır kardeşliğini akraba evliliğine dönüştürecek..
Hatırlayın..
Bir ara, ‘beldeler birleşsin’ şeklinde en cesur çıkışı Madenli Belediyesi eski başkanı Dr. Asaf Güven yapmıştı. Ekonomik zorluklar arasında gidip geldi.. Sonra da istifa edip, doktorluk görevine dönüş yaptı..
Yalnız.. Başarılı hizmetleriyle, örnek kişilikleriyle beldelerinde sevilen belediye başkanları Necmettin Acar ile Mehmet Yolcu’nun, bu örnek girişimlerini görmezden gelemeyiz.. Başkan Yolcu, ‘Halkın menfaatleri ışığında’ kolları sıvamış görünüyor. Yanılmıyorsam, bugün Nardüzü Belediye Meclisi, Karaağaç beldesi ile ‘birleşme’ kararını gündeme getirecek, detayları konuşacak..
Bu daha ilk adım!
İki unsur göze çarpıyor..
Meclis, yasal prosedürü başlatıp, konuyu İskenderun Kaymakamlığı’na sunacak.. Sonrası Hatay Valiliği’nin görüşleriyle şekillenecek..
Fakat göze çarpan husus şu:
Büyükşehir statüsü kapsamında konuşlanacak ‘detaylar’ henüz açıklanmadı.
Yasanın eli kulağında.
Nardüzü Belediye Meclisi’nin atacağı adım, ‘büyükşehir statüsü’ şekillenmeden, ilgili bakanlıkça ‘işlem’ görmeyebilir. Ya da başka bir deyimle, beldelerin ‘birleşme’ durumu kağıt üzerinde ölü doğabilir..
Ben öyle düşünmüyorum..
Yiğidin hakkı yiğide!
Sebep ne olursa olsun.. Her iki belediye başkanının bu cesur girişimini önemsiyorum.. Yolcu’nun, Karaağaç Belediye Başkanı Necmettin Acar’la kafa kafaya vermesi, iki beldenin geleceği açasından çok önemli bir hareket..
Bırakalım da kararı belde halkları ‘referandumla’ belirlesin..
Nardüzü’nün feragatıyla, Karaağaç beldesi yerinde sayan değil, değişen, gelişen ve büyüyen yönüyle ortaya çıksın..
Bakarsınız, ‘birleşmeden’sonra 30 bine ulaşacak nüfusuyla ilçe olma faslı Karaağaç’a nasip olur..
Kimbilir!?

5 Yorumlar

  1. Yasemin hanim siz ne anlarsiniz ki bu işten şu arsuz karaağaç ve nardüzünde Mehmet Yolcu gibi bi adam bulun helal olsun dicem nardüzü belediyesini borç batağından kendi çıkardı ilk olarak iskenderunda ve civarında olmayan doğal gazi kendi halkına getirdi yetmedi genç kızlar ve erkekler için is istihdamı sağladı sonra halkı için futbol kompleksi yaptı yetmedi nardüzüne 5 yıldızlı bir otel kazandırdı daha saymami istiyorsan sayarim ha şöyle bazi hataları olabilir ama o kadar hizmetten sonra eğer iyi yapmadı başkanlığını diyen varsa bende diyorum ki nardüzü halkina hicbir zaman iyi bir hizmet nasip olmaz inş nankör olmayın!! Şimdi ki başkan ne yaptı ? Onu açıklayın !

  2. Belediyeye gelen bütçeyi gidin yiyin orda burda sonra eee efendim neymiş bütçe yetersiz… Görevinizi işinizi bilmiyorsunuz. Ikiniz de istifa edin

  3. Sayin muroo il ozel idaresinin valilik emriyle bir bolu yirmibesbinlik imar plani disinda hic bir sahis kurum kurulus gorus belirtme yon gosterme fikir beyan etme yetkisine sahip degildir! Bunu bilmeden atip tutmak hangi ahlaka uyuyor takdiri halkindir.gelelim buyuk sehir kapsaminda bulunan hatay in sorununa buyuk sehir oldugu gun allah samandag harbiye karaagac ve arsuz beldeleri halkinin yardimcisi olsun !!! O zamanda bu buyuk cesaretinizi gosterip realdeki adinizla yorumlarinizi gorelimde sizi ayakta alkislayalim

  4. iki başkandan bi başkan çıkmaz heryeri satıp savurdular çirkin yapılmaması gereken yerlere imar verdiler ne için herşey dostluk akrabalık içinmi boş herşey boş konuşmaya gerek yok oy günü gelince hepsi koşar

  5. öncelikle saygı değer TÜMKAYA nın yazısını (yorumunu ) yeniden okumak çok güzel. bunu geçende bir yerde söylemiştim. yılda, bazende iki yılda bir karaağaç’a geliyorum. hani 2 yıl önce çöp kovası dolu olduğu için kenara bıraktığım çöplerimi bile 2 yıl sonra görüyorum desem size abartı gelecek ama doğrusu bu. sivrisinek konusuna girmek istemiyorum. plansız projesiz ve birilerine şirin görünmek adına karaağacımız peşkeş çekilirken, karaağaçta karaağaçlı yabancı olurken hangi hizmetten bahsediyorlar anlamıyorum. türkiyenin eşsiz sahiline denizine sahip bir beldenin düştüğü zavallı durumdan belediye yetkilileri sorumludur. evet saygı değer TÜMKAYANIN dediği gibi iki başkandan bir tane başkan yapmaz. bunların kendilerini dahi yönetemediğini düşünmek çok iddalı bir söz olmasa gerek.. son olarak, bu başkanların cehaleti bilgisizliği ve tarih öncesi kafa yapısı yüzünden akp bütün belediyeleri ele geçirdi. solun kalesi karaağaçta yıkılırsa bunun sebebi kendini yönetemeyen yöneticilerdir.

  6. siz karaağaçta mı yaşıyorsunuz sayın akpınar? başkanlardan bahsederken hizmet sözcüğünü aynı cümle içinde kullanmayalım allah aşkına..zira bu ikisini toplasanız bir başkan bile etmez…ne hizmeti gördünüz,açıklayın da bilelim…bir karaağaçlı olarak belediyemizin hizmet anlayışından,iğrenç imar izinlerinden,alanlarımızın sitelere,şahıslara peşkeş çeklip beldemizde halkın yararına bir taşın bile yerinden oynatılmamasından fazlasıyla rahatsızım…böyle gaza gelip işin aslını astarını bilmeden oratlığı toz pembe gösteren yazılar kaleme almayın lütfen..biraz halka kulak verin,sorunları büyüteç altına alın da gazateciliğinizi görelim.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here