18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ BASIN ÖZETİ

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MÜNASEBETİYLE, İSKENDERUN DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI İLE MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ MUSTAFA YAZICI DEVLET KONSERVATUVARI İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN ANMA TÖRENİ, MKÜ MUSTAFA YAZICI DEVLET KONSERVATUVARI SALONUNDA, ŞEHİT AİLELERİNİN DE KATILIMIYLA BÜYÜK BİR COŞKU VE HEYECANLA İCRA EDİLDİ.

AYRICA; TÖRENE, İSKENDERUN KAYMAKAMI SAYIN ALİ İHSAN SU, GARNİZON KOMUTANI VEKİLİ ALBAY MÜCAHİT SIRMACI, İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI VEKİLİ SAYIN AHMET BİRSEL AKTAŞ, BAŞSAVCI VEKİLİ SAYIN ALPASLAN KAPLAN, ADALET KOMİSYON BAŞKANI SAYIN CENGİZ SAYILGAN, HATAY MİLLET VEKİLİ SAYIN ORHAN KARASAYAR, MKÜ REKTÖR VEKİLİ SAYIN PROF.DR. MEHMET DALKIZ, ASKERİ VE SİVİL DAVETLİLER, İŞ ADAMLARI, MKÜ ÖĞRETİM ÜYELERİ VE MKÜ ÖĞRENCİLERİNİN OLUŞTURDUĞU YAKLAŞIK 900 KİŞİLİK BÜYÜK BİR İZLEYİCİ KİTLESİ KATILDI.

MUSTAFA YAZICI DEVLET KONSERVATUVARI;
Müzik altyapılı iki şiir, iki türkü ve Kantat eseri ile günün anlam ve önemine göre güzel bir sunum gerçekleştirerek büyük beğeni görmüştür. Konservatuvar Müdürü Doç.Dr. Halil Demirer ve Müd. Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Hülya ŞEREFLİŞAN tarafından hazırlanan ve Orkestra şefi Valentyn TROFİMOV tarafından yürütülen bu program, görev alan tüm konsrvatuvar öğrencilerinin katılımıyla izleyenlerin beğenisini kazanmıştır. Özellikle Konservatuvar öğretim elemanı Valentyn TROFİMOV tarafından ilk kez, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü için bestelenen Kantat Çanakkale eseri, savaşın soğuk yüzünü ve Mehmetçiğin kahramanlığını çok güzel sergileyen bir eser olarak dikkat çekmiştir.

TÖREN; BAŞTA ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI İLE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİN HATIRASI ÖNÜNDE YAPILAN SAYGI DURUŞU VE AKABİNDE SÖYLENEN İSTİKLAL MARŞI İLE BAŞLADI.

TÖRENDE, 16 MART 2012 TARİHİNDE AFGANİSTAN’DA MEYDANA GELEN HELİKOPTER KAZASI SONUCUNDA ŞEHİT OLAN 12 KAHRAMAN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİ ANILARAK, AZİZ MİLLETİMİZE BAŞSAĞLIĞI DİLENDİ.

MÜTEAKİBEN; İSKENDERUN DENİZ ÜS KOMUTANI DENİZ KURMAY KIDEMLİ ALBAY ATİLLA KAYA TARAFINDAN; GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMA YAPILDI.

DENİZ KURMAY KIDEMLİ ALBAY ATİLLA KAYA;

“BUGÜN, TARİH BOYUNCA HİÇBİR MİLLETE NASİP OLMAYAN YÜCE TÜRK MİLLETİNİN KAHRAMAN EVLATLARINCA YARATILARAK, YAKIN TARİHİMİZİN ŞEREF SAYFALARINDAN BİRİNİ OLUŞTURAN, BİR MÜCADELENİN ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 97.YIL DÖNÜMÜNÜ ONURLA GURURLA VE HEYECANLA KUTLUYOR, AZİZ ŞEHİTLERİMİZLE KAHRAMAN GAZİLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ. “

DİYE BAŞLADIĞI KONUŞMASINDA;

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN KARİZMATİK KOMUTANI ANAFARTALAR KAHRAMANI MUSTAFA KEMAL’İN, MİLLETİN GÖNLÜNDEKİ YERİNİ ÇANAKKALE’DE ALDIĞINI, ÖNDERLİK YETENEĞİNİ ÇANAKKALE’DE MİLLETİNE VE BÜTÜN DÜNYAYA KANITLADIĞINI,

TÜRK MİLLETİNİN, ÇOK GÜÇ KOŞULLAR ALTINDA DAHİ ASKERİNİ BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTURAN MUSTAFA KEMAL’İN TÜRK ULUSUNUN ARKASINA TUTUNUP GİDEBİLECEĞİ BİR LİDER OLDUĞUNU ÇANAKKALE’DE ANLADIĞINI VE O’NU BAĞRINA BASTIĞINI VE BÖYLECE, MUSTAFA KEMAL’İN ÇANAKKALE’DE YENİDEN DOĞDUĞUNU,

HİÇBİR MAYIN HAREKATININ, NUSRAT’IN 18 MART ÇANAKKALE DENİZ HAREKATINDAN 10 GÜN ÖNCE DÖKTÜĞÜ 26 MAYIN KADAR TARİHİN AKIŞINA ETKİ ETMEDİĞİNİ,

NETİCEDE DÜŞMAN SİYASİ LİDERLERİNİN, TARAFLARDAN TOPLAM 800 BİN ASKERİN KATILDIĞI VE YARIM MİLYONU BULAN KAYBIN VERİLDİĞİ ÇOK DAHA KANLI GEÇECEK BİR KARA SAVAŞINI GÖZE ALMAK ZORUNDA KALDIKLARINI,

DİĞER TARAFTAN, ÇANAKKALE SAVAŞININ “CENTİLMENLER SAVAŞI” OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALDIĞINI,

EN ÇETİN MUHAREBE ŞARTLARINDA DAHİ, İNSANLIĞINI KAYBETMEYEN YÜCE TÜRK MİLLETİNİN, BU EŞSİZ ÖZELLİĞİNİ ANLATMAK İÇİN AVUSTRALYA – YENİ ZELANDA ÖLÜLERİNİN YATTIĞI ALANDA ATATÜRK´ÜN UZAK DİYARLARDAN BİZİM VATANIMIZI İŞGAL ETMEK İÇİN GELMİŞ DÜŞMAN İÇİN SESLENİŞİNİ DİNLEMENİN YETERLİ OLDUĞUNU,

ATATÜRK’ÜN BU SESLENİŞİNDE;

“BU MEMLEKETTE KANLARINI DÖKEN VE HAYATLARINI KAYBEDEN KAHRAMANLAR, ŞİMDİ BURADA BİR DOST ÜLKENİN TOPRAĞINDA YATIYORSUNUZ, HUZUR İÇİNDE UYUYUNUZ. BİZİM İÇİN, BURADA, KOYUN KOYUNA YATAN MEHMETÇİKLERLE SİZLER ARASINDA BİR FARK YOKTUR. SİZ UZAK DİYARLARDAN, EVLATLARINI HARBE GÖNDEREN ANALAR, GÖZ YAŞLARINIZI SİLİNİZ, EVLATLARINIZ BİZİM BAĞRIMIZDADIRLAR, HUZUR İÇİNDEDİRLER. ONLAR, BU TOPRAKLARDA CANLARINI VERDİKTEN SONRA BİZİMDE EVLATLARIMIZ OLMUŞLARDIR.”

DİYEREK, EN YÜKSEK SEVİYELİ DAVRANIŞ ŞEKLİ OLAN, TÜRK MİLLETİNİN DÜŞÜNCE İNANÇ VE YÜKSEK AHLAKİ DUYGULARINI VECİZ BİR ŞEKİLDE SERGİLEDİĞİNİ,

İFADE ETTİĞİ KONUŞMASINI,

BİZE BU GÜNLERİ HAZIRLAYAN BAŞTA ULU ÖNDERİMİZ BÜYÜK ATATÜRK OLMAK ÜZERE AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ VE KAHRAMAN GAZİLERİMİZİ MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYOR, AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE TAZİMLE EĞİLİYORUZ. “

ŞEKLİNDE TAMAMLADI.

GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMANIN ARDINDAN,

İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ BAŞKANI PROF.DR. SAYIN MURAT TUNCAY TARAFINDAN YAZILAN VE İSKENDERUN DENİZ ÜS KOMUTANLIĞINCA DERLENEN “ÇANAKKALE ÇANAKKALE” ORATORYOSU, DENİZ ER EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI PERSONELİ TARAFINDAN TAKDİM EDİLDİ.

ORATORYODA, ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI YENİDEN CANLANDIRILDI. NUSRAT MAYIN GEMİSİNİN KARANLIK LİMANDA DÖKTÜĞÜ 26 MAYIN DÖKÜŞÜ, SAHNEDE YENİDEN İCRA EDİLDİ. CEPHEDE ŞEHİT DÜŞEN MEHMETÇİĞİN, EŞİNE YAZDIĞI MEKTUBUN OKUNMASI SIRASINDA, İZLEYİCİLER YOĞUN BİR DUYGU SELİ YAŞADI. ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ COŞKUSUNU BÜYÜK BİR HEYECANLA ANLATAN ORATORYO; İZLEYİCİLERE ÇANAKKALE RUHUNU BİR KEZ DAHA HİSSETTİRDİ, MEHMETÇİĞİN YAZDIĞI DESTAN İZLEYİCİLERDE BÜYÜK BİR ETKİ UYANDIRDI.

PROGRAMA, MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ İSKENDERUN MUSTAFA YAZICI DEVLET KONSERVATUVARI TARAFINDAN VERİLEN ÇANAKKALE KONSERİ İLE DEVAM EDİLDİ. KONSER SIRASINDA, KONSERVATUVAR ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN ŞİİR, TÜRKÜ VE ÇANAKKALE DESTANINI ANLATAN KANTATTAN OLUŞAN BİR PROGRAM SUNULDU. KONSERİN SONUNDA İSKENDERUN DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI ORATORYO PERSONELİ İLE KONSERVATUVAR ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN BİRLİKTE SESLENDİRİLEN ÇANAKKALE MARŞI, TÜM İZLEYİCİLER TARAFINDAN AYAKTA ALKIŞLANDI.

AYRICA; SALON GİRİŞİNDE İSKENDERUN DENİZ MÜZESİ KOMUTANLIĞI TARAFINDAN AÇILAN ÇANAKKALE TANITIM STANDI, TÖRENE KATILAN İZLEYİCİLER TARAFINDAN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

TÖREN, ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARININ ŞAD EDİLMESİ DUYGULARI İÇİNDEKİ KATILIMCILARIN HEYECAN DOLU HİSLERİ İLE SONA ERDİ.

İSKENDERUN DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI İLE MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ MUSTAFA YAZICI DEVLET KONSERVATUVARI TARAFINDAN BİRLİKTE DÜZENLENEN SÖZ KONUSU TÖREN, TÜM KATILIMCILAR TARAFINDAN BEĞENİYLE KARŞILANMIŞ VE ASKER MİLLET KAYNAŞMASININ ÖNEMLİ BİR GÖSTERGESİ OLMUŞTUR.

Önceki İçerikKalkınmamız için eğitime önem vermeliyiz
Sonraki İçerikÜlkü Ocakları’ndan ‘Çanakkale Geçilmez’ programı