Meğer Hatay’ı Fransızlar’dan 7 milyon Frank’a almışız

72 yıl sonra ortaya çıkan gerçek..
Dünya Savaşı’ndan sonra Fransız mandasına giren Hatay’ın Türk topraklarına katılması için Fransa’ya 7 milyon Frank ödediğimiz ortaya çıktı. Ulusal ajanslarda yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünden önce Misak-ı Milli Sınırları içinde olan Hatay’ın Fransızlardan alınması için büyük çaba harcamış, Hatay’ın Anavatan’a katılmasını bir milli mesele haline getirmişti. Türkiye ile Fransa arasında Hatay’ın iadesi için süren gerilim iki ülkeyi defalarca savaş noktasına getirirken, Hatay 1939 yılında ayıplan bir anlaşmayla Anavatan’a katıldı. Ancak bu anlaşmanın ardında ilginç bir ayrıntının olduğu ortaya çıktı. Hatay’ın Anavatan’a iade edilmesi için 1939 yılında Türkiye’nin Fransa’ya 7 milyon Frank ödediğini ortaya konuldu.

İNÖNÜ’NÜN İMZASI VAR
Birinci Dünya Savaşı sonrasında Fransız mandasında özerk bir yapıda olan Hatay ile ilgili, 23 Haziran ve 23 Ağustos 1939’da Fransa’yla anlaşmalar yapılmıştı. Hatay Meclisi de 1939 yılındaki son toplantısında Anavatan’a katılmayı oy çokluğuyla karar vermişti. Ancak bu anlaşmaların sağlanması için Türkiye’nin Fransa’ya 7 milyon Frank ödendiği ortaya çıktı. Başbakanlık Cumhuriyet Arşivleri’nde yer alan ve dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Başbakan Refik Saydam ile hükümetin bütün bakanlarının imzaladığı 6 Haziran 1940 tarihli kararnamede, yapılan anlaşma ele alınıyor. Kararnamede, Hatay’ın Türkiye’ye katılması ile ilgili Fransa’ya ödenen 7 milyon Frank’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan, Fransız Klering hesabına yatırıldığı belirtiliyor. Kararnamede, ödenen paranın geri alınabilmesi için anlaşma yapma yetkisi de Hariciye Vekilliği’ne veriliyor. Kararnamede, “Hatay’ın Anavatan’a ilhakı için Fransa ile akdolunan 23 Haziran 1939 tarihli anlaşmaya mevcut protokolün 2.maddesi hükümlerine tevfikan Fransa’ya tesviye edilmek üzere tarafımızdan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası nezdindeki Fransız Klering hesabına yatırılan 7 milyon Fransız Frankının, 23 Ağustos 1939 tarihli Tediye Anlaşmasına seylen Paris’te 8 İkinci kanun 1940 tarihinde imzalanan lahikanın 1. Maddesinde tasrih edilen yüzde 30 nispetinde tenzilata tabi tutulmadan tesviyesi için Fransa sefareti ile bir anlaşma yapılması hususunda Hariciye Vekilliğine selahiyet verilmesi” yazıyor.

PAYLAŞ

2 Yorumlar

  1. Bu saçma sapan haberi hangi belgeye dayanarak yapıyorsunuz hiç anlamış değilim.milletin zaten okuma ve araştırma alışkanlığı yok…bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerin hakkını gasp ediyorsunuz.Bu haberlere anca cahillleri inandırırsınız.bu haberi yayınlayan arkadaş Buğday çorbasıyla öğün geçiştirip vatanın dört bir yanında düşmanla savaşan bu millet nerden bulsun o şartlarda bu parayı…git araştır arşivleri ondan sonra yaz…..

  2. Evet maalesef her gördüğümüz haberi belge sanma alışkanlığımız devam ediyor.Birisi bir para dekontu buluyor sonra o tarihte olan bir olayla birleştiriyor alın size bomba haber.Hatay’ın nasıl alındığını öğrenmek istiyorsanız Karakese’ye gidin,Antakya’da Meclis’e gidin, Kırıkhan’a gidin ,Boklukaya’ya gidin,Belen’de Şehitliğe Reyhanlı’ya gidin ve bir de buraların adlarının nereden geldiğini öğrenin..Gidin Hatay Valiliğinde şeref Salonuna gidin Tayfur Sökmen’i, Abdurrahman Melek’i, Zeynel Abidin Cilli’yi,Şıh Mehmet Reyhani’yi ve babasını,İbrahim İnal’ı Bekir Sıtkı Kunt’u okuyun.Hiç kimse bu tip haberlerle, Hatay mücadelesini şehit olan,gazi olan yıllarca toprağından sürülen vatandaşlarımızı ve onların ailelerini aşağılayamaz .

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here