Bakan Ergin çadırkentte iftar açtı

Bakan Ergin çadırkentte iftar açtıAdalet Bakanı Sadullah Ergin ve eşi Şükran Ergin, insani gerekçelerle geçici olarak ilimizde misafir edilen Suriyelilerle iftar açtı. Yayladağı’ndaki çadır kentte gerçekleşen programa, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz’in yanı sıra, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ve kurum müdürleri eşleri ile birlikte katıldı.
Suriyeli çocukların hazırladığı birbirinden renkli gösterilerle karşılanan Bakan Ergin, gösteriler sonrasında miniklere çeşitli hediyeler verdi. İftar yemeği sonrasında toplantı salonunda basın toplantısı yaparak Suriyelilere hitap eden Bakan Ergin, Suriyelilerin Ramazan ayını tebrik ederek, “Biliyorum, bu Ramazan sizler için sıkıntılı geçiyor. Memleketinizden köyünüzden, şehrinizden uzaktasınız. Sizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin misafirisiniz. Bizler de bu akşam burada sizlerin misafiriyiz. Gönül arzu ederdi ki bu şartlar olmasın, bizler de gelip sizleri köyünüzde, memleketinizde, evlerinizde ziyaret edelim. İnşallah en yakın zamanda bu ortam da oluşur” dedi. Bakan Ergin, ülkemizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin emniyet ve güven içerisinde memleketlerinde yaşayabilmesi için Türkiye’nin elinden gelen gayreti gösterdiğini de ifade ederek, “Bunlar Suriye içinde yaşayanların ve dışarıya çıkmak zorunda kalan sizlerin huzurlu olmanız için, çoluk çocuğunuzla barış içerisinde kendi coğrafyanızda yaşayabileceğiniz bir ortam oluşturmak için yapılıyor. Barış ve huzur ortamı sağlanıncaya kadar bizim misafirimizsiniz, her türlü sıkıntınız, kendi sıkıntımızdır. Tabii ki bu kamplarda yaşamı uzun süre devam ettirmek çok kolay değil, sıkıntılarınızı anlamaya çalışıyoruz, yardımcı olmaya, çözmeye çalışıyoruz. Ne yaparsak yapalım, evinizdeki, köyünüzdeki, şehrinizdeki ortamı size burada tesis etme imkânımız yok. Mevcut eksikleri ve sıkıntılarınızı kamplardaki görevlilerimizle paylaşmanız halinde elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Sizler de huzur içerisinde topraklarınıza, dönebileceksiniz inşallah. Bayram gibi kutlayacağımız bayramlara erişmeyi Mevla’m nasip etsin bizlere” şeklinde görüş ortaya koydu.

BAKAN ERGİN İNCELEMELERDE BULUNDU
Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz de, Suriyelilerin Ramazan ayını tebrik ederek, “Memleketlerinizden uzakta zor günler geçirdiğinizi biliyoruz. Elimizden geldiğince evinizdeymiş gibi hissedesiniz diye çalışıyoruz. Sizleri evinizdeymiş gibi hissedesiniz diye görev yapan tüm arkadaşlarıma ve onlara göstermiş olduğunuz yardımdan dolayı teşekkür ederim. Bu akşam Adalet Bakanımız misafirimiz. Ramazan ayında iftar sofrasını sizlerle paylaşmak için burada bulunmayı istediler. Sizlerle birlikte olmaktan hepimiz son derece mutluyuz” diye konuştu. Ziyareti kapsamında, ‘Çadırkent Çocuk Merkezi’nin yanı sıra Çadırkent Sağlık Merkezi’ni de ziyaret eden Bakan Ergin, burada tedavi gören hastalara geçmiş olsun dileğinde bulunarak çeşitli hediyeler verdi. Ayrıca çadırkentte dünyaya gelen bebeklere altın takarak ailelerine çeşitli hediyeler verdi. Kadınlara yönelik kursların verildiği Çadırkent Kurs Merkezi’nde de incelemelerde bulunan Ergin, kadınların ürettikleri el emeği ürünlerin yer aldığı sergiyi gezdi. Ergin ve beraberindekiler, yaklaşık 50 öğrencinin eğitim gördüğü ‘Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.