İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne İstanbul Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç İlköğretim Okulu Müdürü Ali Şahin getirildi..

Görev yeri değişiklikleri nedeniyle yaptığı itirazlarla her seferinde mahkeme kararıyla milli eğitim koltuğuna oturmakla tanınan Hayrettin Bereketoğlu’nun emekliliğe ayrılmasıyla birlikte, boşalan İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şube müdürü Mehmet Cankurtaran vekalet ediyordu.
2010-2011 eğitim ve öğretim döneminde gayretli çalışmalarıyla tanıdığımız Cankurtaran’a, Yaşar Düzen, Mustafa Kocacık, Fahrettin Çelik, Doğan Dağı ve Ali Tekeli gibi başarılı şube müdürleri eşlik ediyordu.
Özellikle Yaşar Düzen ile Mustafa Kocacık’ın milli eğitim bünyesindeki emeği ve çalışma azmi tartışılmaz.. Şube Müdürü Düzen’in sosyal tarafı, İskenderun’daki okulları, idarecileri yakından tanıyor olması, bilgi ve donanımı, milli eğitim müdürlüğünde bir ‘terfi’ algısı olarak gündemde yer edinmişti.
Ayrıca, İskenderun Şube Müdürü iken, bir süre önce Hatay İl Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı görevlendirilmesiyle dikkatleri üzerine çeken Yılmaz Balaman’ın da İskenderun ilçe milli eğitim müdürü olarak atanabileceği bilgisi ağırlık kazanıyordu. Dahası, onlarca kıdemli müdürlerimiz görev yapıyor İskenderun’da..
Hatırlarsınız.. 2011’de milli eğitim camiasında iki büyük kaybımız vardı.
Şube Müdürleri Hasan Yiğit ile Murat Erdoğan’ın ani vefatları İskenderunlular’ı üzüntüye boğmuştu. Elbetteki bu iki mümtaz insanın yerleri doldurulamaz ama yaşanan tüm bu gelişmeler, gözleri Ağustos ayına çevirdi.
Milli Eğitim’de yeni bir görevlendirme olacağı bekleniyordu ki, dün bir telefon aldım.. Milli eğitimde vekalet dönemi sona eriyordu.. İstanbul Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç İlköğretim Okulu Müdürü Ali Şahin’in, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne asaleten müdür olarak atandığını öğrendim.
Hayırlı olsun..
Yalnız bir sorun var.. Yeni Milli Eğitim Müdürü Ali Şahin henüz İskenderun’u tanımıyor.. Hem İstanbul Özel Birikim Koleji’nde görev yaptığı dönemde pek de başarılı bir yönetim anlayışı sergilemediği tartışılıyor. Ayrıca, Şahin’in, İskenderun’da bulunan 132 okulu tanıması, sorunları masaya yatırması, çözüm yolları araması, süre açısından birkaç yıl kaybın yaşanacağını düşündürüyor.
Bundan sonra ne olur bilmiyorum..
Ben sadece yeni eğitim ve öğretim döneminde İskenderun’un başarıyla temsil edilmesini diliyor, İskenderun İlçe Milli Eğitim yeni Müdürü Ali Şahin’e şimdiden görevinde başarılar diliyorum.

REVİZYON HER YERE GEREK!
İskenderun Belediye Meclisi, gündeminde bulunan 7 maddeyi görüşmek üzere toplanıyor..
Birinci madde önemli.. Konu şu:
– Karahüseyinli Köyü kıyı ve kıyı gerisindeki alanın revizyon ve ilave imar planının yaptırılması ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi.
Biliyoruz ki, şehir giderek dışarıya doğru kayıyor..
Karahüseyinli’nin toprağı o bakımdan önemli..
Hem turizm açısından hem tarım açısından elverişli bir coğrafyaya sahip..
Yalnız ortada bir sorun var..
Revizyondan kasıt nedir?
Yanılmıyorsam.. Kıyıdan başlamak üzere kat yoğunlukları dalgalı bir şekilde artacak..
2 kat..
3 kat..
Daha ileriye doğru 5 kat..
Çok şükür.. Zaten şimdiden araziler kapatılmış durumda..
Revizyon ve ilave imar planının kapsamı bugün mecliste tartışılacak..
Yalnız, ‘yeni bir İskenderun’ fikrini neden hiç birimiz konuşmuyoruz?
Yeni Adana gibi..
Çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için bir Muradiye..
Bir tepeler..
Bir Modern Evler..
Bir Dumlupınar mahallesinde yoğunluk neden dengesiz?
Bir taraf 3 kat.. İki adım ötesi 2 kat.. Bir sokak üstü 5 kat..
Bu nasıl bir uygulamadır anlamadım..
Kentsel dönüşümün kriterlerini, kapsamını neden görmezden geliyoruz?
İki katlı evler, aradan 30 yıl geçmesine rağmen yine iki kat..
İstanbul’a bir bakın..
Adana’ya bir bakın..
Gaziantep’e bir bakın..
‘Revizyon’un kapsamı kentin genelini kapsıyor..
Biz ise halen sağdan soldan ‘traşlama’ yaparak, ‘değişim’den sözediyoruz..
Kusura bakmayın ama, bu kafayla ‘revizyon’ sorunu çözülmez.
Bu duruma ‘adil düzen’ denmez!

İLETİŞİM VAR MI?
İskenderun’da bir sorunu yazıyoruz..
Tartışmayı kapalı kapılar ardında yapıyorlar..
Durmadan konuşuyorlar..
İskenderun’da falanca bir hizmet yapılacak..
İyi ya da kötü..
Evde, işte, sokakta, yatakta, eş dost arasında..
Laf hiç bitmiyor!
Ah, bir de siyasi platform var! Orada hiç susulmuyor.
Günümüzde her yazılan yazı, ‘çözüm’ için değil, laf ve tartışma anlamına geliyor.
Peki bunca lafa, bunca iddiaya, bunca patırtıya karşın..
İletişim var mı?
Yok, denecek kadar az.
Anlıyor muyuz birbirimizi?
Pek sayılmaz.
Ya bilgi?
O gürültü arasında bilgi kaybolup gidiyor.
Çünkü durmuyoruz!
Bir durup dinlemiyoruz.
Durup..
Gerçeği öğrenme hevesi göstermiyoruz.
Öyle bir noktadayız ki..
Laf yarıştırmak için veya birbirimize laf sokuşturmak için değil..
Birbirimizi yeni baştan tanımaya başlamak için..
Mutlaka konuşmamız gerek.
Ama böyle tartışma manyaklığıyla olmaz!
Hele önce kalbimizin sesini dinleyelim!
Önce ezberlerimizi bir kenara atıp, gerçekleri öğrenmeye heves edelim!

20 Yorumlar

 1. İskenderun halkı gerçekten mükemmel bir Müdüre sahip oldunuz. Onu böyle saçma sapan haberlerden değil yapacağı icraat ve yönetim anlayışı ile değerlendirmelisiniz. Ali Bey le çalışacak kişilerde “iyi ki böyle bir müdürle çalışıyorum” diyeceklerine eminim.

  Fazla söze ne gerek…

 2. İskenderunlular,Ali Bey’in kıymetini bilsinler.Ali Bey’i üniversite yıllarından beri tanırım,hayatı yöneticilikle geçti.Başarısız olduğu görecelidir.Çeşitli illerde meb ve özel okullarda uzun yıllar yöneticilik yaptı,daha göreve başlamadan eleştirilmesine bir anlam veremiyorum.Ali Bey’e başarılar dililiyorum.

 3. Sayın Bestami Gedik Bey,
  Ali Şahin Hocamızla gerçekten de ekip çalışmasının ne olduğunu herkes görecek ama hizipçilikle neyi kastettiğinizi anlayamadım.Ama şundan emin olun ki göreceğiniz ve öğreneceğiniz çok şey olacak.En başta da ‘MÜDÜRÜN’ değil ‘MÜDÜRÜMÜZ’ demeyi öğreneceksiniz.

 4. yorum yazan değerli öğretmenler, müdürümüzün nasıl hizmet ettiğini az bir süre kaldı göreve başlasın göreceğiz. Bakalım İskenderun için neler yapacak?

 5. Öncelikler şunu söylemem gerek ki benden önce yorum yazan, pek çoğu Birikim Koleji Samandıra Şubesinden mesai arkadaşlarım olan tüm öğretmenlerimin yazdıklarına gönülden katılıyorum. Ali Bey yöneticilik vasıfları ve vizyonu açısından İskenderun için büyük bir şanstır. Eminim çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra bunu sizler de göreceksiniz. Gerek insani ilişkileri gerek mesleki çalışmaları ile kendi çalışanlarına örnek olabilen ender yöneticilerden biridir kendisi. Gönül isterdi ki İstanbul’da bir ilçede müdür olsaydı ve bizler gene onunla birlikte çalışsaydık. Sizi ve yaptığınız davranışı kınayan yorumlara da katılmamak mümkün değil. Bence yargısız infaz yapıyorsunuz. Ama şunu da söylemem gerek ki size yanıldığını bizzat Ali Bey gösterecektir. Çünkü sizler onunla ilgili ne kadar önyargılı yazılar yazsanız da o kırılmayacak ve size dostluk elini uzatacaktır. Çünkü o her gün tüm öğrencilerini öperek okula alacak kadar sevgi dolu ve sevecen bir insandır.

 6. Saygıdeğer hocama önce hayırlı olsun diyorum. Bir yıl beraber çalışma imkanımız oldu. Ben böyle bir yönetici görmedim.Allah razı olsun kendisinden,herkese mutlaka cevap varmiş herkese bir iyiliği dokunmuştur. Yönetici vasıfları nelerdir desek bütün vasıfların Ali Hocamda olduğunu söylerim. Biz İstanbuldan ayrılmasına üzülüyoruz, ama biliyorum ki İskenderundaki insanların ona ihtiyacı varmış ki Allah oraya nasip etti.Allah yolunuzu açıketsin,yardımcınız olsun. Tekrar hayırlı olsun.
  Samandıra Veysel Karani İÖ.O Md. Yrd. Nebahat KORKUT

 7. Başarı olabileceğinizin en iyisini olabilmek için elinizden geleni yapmış olmanızın zihnimizde yarattığı huzur ve tatmindir”Joan Wooden

  Ali Şahin Bey Üniverisiteden sınıf arkadaşımdır. Kendisini çok yakınen tanımaktayım.Okulda çok sosyal,çalışkan ve yardımseverliliği ile bilinmektedir. Başarılı olması konusunda hiç kimsenin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Bu görevi de en iyi şekilde yapabileceğine yürekten inanıyorum.Görevinde başarılar dierim.

 8. ”Başarı olabileceğinizin en iyisini olabilmek için elinizden geleni yapmış olmanızın zihnimizde yarattığı huzur ve tatmindir”Joan Wooden

  Ali Şahin Bey Üniverisiteden sınıf arkadaşımdır. Kendisini çok yakınen tanımaktayım.Okulda çok sosyal,çalışkan ve yardımseverliliği ile bilinmektedir. Başarılı olması konusunda hiç kimsenin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Bu görevi de en iyi şekilde yapabileceğine yürekten inanıyorum.Görevinde başarılar dierim.

 9. Merhabalar

  Ali Bey’in İskenderuna yeni görevi için atanmış olduğuna sevindim. Bu sevincimi Ali Bey’in aldığı görevi başarıyla yerine getirmiş olmasına bağlıyorum. İstanbulda müdürlük yaptığı süre içerisinde eğitim anlamında büyük katkıları olmuştur. Eğitimi; belli bir kalıba yerleştirmeyerek öğrenci, veli ve eğitimci üzerinde önemli faydaları olmuştur. İşlerlikte yeniyi benimseyip gelişimin önündeki engelleri bertaraf etmiştir. Eğitimde bölgesinde bir çok yeniliğe öncülük etmiştir. Müdürlü zamanında öğretmenlerinin daha verimli çalışabilmesi için grup terapilerinden sosyal aktivitelere,seminerlerden teknolojik gelişmelere kadar takip etmiş ve uygulamıştır. Bu olanağın belki de daha fazlasını öğrencilere sağlamıştır. Ayrıca yardım sever,atik ve çalışkandır. Yeni görevinde İstanbulda oturan fakat İskenderunlu bir vatandaş olarak başarılar diliyorum.Aynı başarıyı memleketimizdede göstereceğine inanıyorum.Vatan için hayırlı olanın gerçekleşmesi dileğiyle…

  Yazar – Nihat Keleş

 10. ALİ ŞAHİN HOCAMIZIN ÇALIŞMALARINA VE EMEĞİNE ŞAHİT OLAN BİR İNSAN OLARAK ÇOK BAŞARILI BİR İDARECİLİK VE YÖNETİCİLİK YAPMIŞTIR.EMİNİM Kİ BU BAŞARILAR İSKENDERUN İÇİN DE OLACAKTIR.İSKENDERUN BU FIRSATI YAKALADIĞI İÇİN ÇOK ŞANSLIDIR.BU DEĞERLİ İNSANIN ÇALIŞMALARI İSKENDERUNU AYAĞA KALDIRACAKTIR. ANCAK BAZI KİMSELER BUNUN BAŞARILARINI KALDIRAMAYACAKTIR.HOCAMA BU HİZMET YOLCULUĞUNDA AŞKIYLA ŞEVKİYLE VE BİTMEK TÜKENMEK BİLMEYEN GÜCÜYLE BAŞARILAR DİLERİM.ALLAH YAR VE YARDIMCISI OLSUN.İSKENDERUNLULARA DA KENDİ İNSANINA SAHİP ÇIKMAYA VE DESTEKLEMEYE DAVET EDİYORUM.

 11. Müdürün daha gelmeden kendi adına kamuoyu oluşturma gayreti şu yukarıda yapılan yorumlardan belli oluyor;anlaşılan ekipçi ve hizipçi biri.Sırtını kime dayadğı ileride belli olur.

 12. ali bey başarılı bir hocamız iskenderundada başarılı olacağına gönülden inanıyorum . birikim kolejinde evlatlarımız ona emaetti allah razı olsun yolunuz hayırlı yeni göreviniz mübarek olsun.

 13. Birikim Kolejinde Ali Şahin Beyle 3 yıl görev yaptım. Halen de sık sık görüşüyoruz çünkü dertlerimizi dert edinir,sevincimizle sevinir.En yoğun ve en yorgun zamanlarında bile organizasyonlarında en ince ayrıntıları düşünür ve takip eder.
  Kaç kişi görev yapacağı ilçeyi ve okulları tanıması şartıyla göreve getirilmiştir?Ama biliyorum ki İskenderundaki en uç köylerdeki okulları bile kendisi tanıyor.
  Yılmaz Bey, hem Ali Bey’e başarı diliyor hem de önceki görev yerindeki başarısının tartışıldığını(!)(Hangi delillere dayandırdığınız meçhul)dile getirmenizi etik bulmuyorum.Tabi reklamın iyisi kötüsü olmaz,Bizler Ali Bey’i Başarıları,tükenmeyen azmi ve hizmet adamı olarak tanıdık eminim ki İskenderun ilçesi de öyle tanıyacaktır. Görevi İskenderun ilçesine hayırlı olsun.

 14. Merhaba Yılmaz Bey
  Yerel basında çalışıyor olmanız size işinizi özensizce yapma hakkını vermez.Söz konusu atama sizde hayalkırıklığı yaratmış bu çok belli oluyor ama duygusallığı bir kenara bırakıp yapacağınız haber için biraz araştırma yapsaydınız Ali Beyin nereli olduğunu en azından araştırsaydınız bu haberin bu kadar yanlı ve baştan savma olmasını önleyebilirdiniz. Bir insanı son görev yeri ile yargılayıp” nebilecek bu bölgeyi” demek çok ilkel bir mantıksal çıkarım.Anlaşılan o ki bu da sizin tarzınız !!!
  Gelelim Ali Şahin’in yöneticiliğine, verdiğiniz bu bilgide tamamen asılsız kendisi yenilikçi ,mesai saati bilmeyen,takım arkadaşlarına insanca değer veren, son derece dürüst ve yardımsever bir kişidir.Günümüz idarecilerinde görmeye hasret kaldığımız bu özellikler onun kişiliğinin yalnızca bir bölümünü tanımlar.Ali Beyle Bİrikim Eğitim Kurumlarında ve farklı kuruluşlarda birlikte çalışmış, 16 yıllık bir eğitimci olarak size şunu söylemek istiyorum ;bu köşede ALİ ŞAHİN’in başarılarını da haber yapmak zorunda kalcaksız.Bence bu önyargılı tutumuzunu tekrar gözden geçirin…
  YASEMİN YILMAZ
  PSİKOLOG-ÖĞRETMEN-AİLE DANIŞMANI

 15. Merhaba…
  Ali Şahin müdürümüzün pek de başarılı bir yönetim anlayışı sergilemediğini tartışanlar onla beraber emek veren mesai arkadaşlarını dinlerlerse daha verimli ve sağlıklı bir habercilik yapmış olacaklardı ama görüyorum ki bu yazı büyük bir ön yargıyla yazılmış.Ben de Ali Hocayla mesleğime başladım ve benim ilk müdürüm oldu kendisi…Her seyden önce insancıl yaklaşımını, rehberliğini , mesleki gelişim adına desteklerini unutamam. Yeniliklere açık tavrıyla nerede olursa olsun yine başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bu yüzden İskenderun ya da Kars hiç farketmez önemli olan eğitime gönül vermek…Yolun ve bahtın açık olsun Ali Hocam…

 16. Merhabalar Yılmaz Bey
  Ali ŞAHİN hakkında yazdığınız yazıyı okudum İlçeniz hakkında ilçeyi tanıyan ve ismini yazdığınız kişilerin ilçe milli eğitim müdürü olmasını istediğiniz açıktır fakat şöyle bir sözde vardır ki görev istenmez verilir. Bunun dışında Birincisi Ali Bey Hataylıdır Ailesi Erzin, İskenderun ve Belen de yaşamaktadır.İkincisi Ali Bey’le beraber Birikim kolejinde 5 yıl çalıştığım için şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki Birikim kolejinde çok başarılı çalışmalar yapmıştır. Gece gündüz demeden mesai kavramı bilmeyen bir çalışma azmine sahiptir. İstanbul da olmasına rağmen İskenderunlu birçok öğrencinin ve STK’lara destek olmuştur. Ali Beye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde başarılar diliyorum. Cengiz AKAY Deneyim Eğitim Kurumları Pendik Şube Müdürü

 17. yanlış ve yanlı haberi okuyanlara merhabalar…
  2004 yılında Marmara Üniversitesi’nden sınıf öğretmeni olarak mezun olduğumda göreve başladığım kurum Birikim Koleji,müdürüm ise adı geçen Ali ŞAHİN Bey olmuştu. çalıştığım iki yıl boyunca çalışkanlığı, azmi, gayreti, işbitiriciliği, hizmet insanı olmayı , disiplini, zekayı kullanmayı, etkili iletişimi, fırsatları kurum yararına çevirmeyi hep Sayın Müdürüm Ali Şahin Beyden gördüm. İstanbuldan gidişine kendi adıma üzülürken, bu habere daha çok üzüldüm. Güneş balçıkla sıvanmaz ne de olsa,yalan haber de bu sayfada kalmaz!

 18. Merhaba Yılmaz Bey,
  Doğrusu yazarlık yapan kişilerin, yazı yazdıkları kişiler hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan yazmaları beni şaşırtıyor.Ben Ali Şahin Bey’le Özel Birikim Koleji’nde dört yıl çalıştım.Herhalde yönetim anlayışı hakkında yazabilirim.Ali Bey çalıştığı okullarda mesai ve zaman sınırı tanımayan,işin gereği neyse onun için her tür fedakarlığı yapan bir insandı.Eğitimdeki yenilikleri takip eden,onların uygulanması için elinden geleni yapan ve yeni düşüncelere açık,her tür düşüncenizi paylaşabileceğiniz,tartışabileceğiniz bir yönetici… Sizin beklediğiniz kişilerin atanmamış olması gelen kişiyi karalamanızı gerektirmez.Emin olun ki Ali Şahin Bey’den İskenderun Milli Eğitim camiası çok şey öğrenecektir.Ayrıca İstanbul’da yaşıyor olması o bölgeyi tanımadığı anlamına gelmemeli.Biraz daha araştırırsanız oraya hiç de yabancı olmadığını görürsünüz.Ben Ali Şahin Bey’e başarılar diliyorum.İskenderun adına hiç üzülmeyin.Artık vekil değil asil bir müdürünüz var.

 19. Sayın İskenderun haber sitesi ve değerli İskenderunlular; ilk önce Ali Şahin beye ve Tüm İskenderun halkına hayırlı olsun diyorum. Ali bey ile adı geçen Birikim kolejinde 4 sene çalıştım, müdürlüğümü yaptı. Bana göre İstanbul’un en çalışkan müdürlerindendir. Eğer Birikim başarı ve büyümesini hala artırıyorsa Ali Şahin beyin insan üstü gayretleri ve ektiği tohumlar sayesindedir. Bunun yanında daha pek çok resmi ve özel okulda görev yapmış, oralarda da çalıştığı kurumlara fevkalade üstün başarılar getirmiştir.
  İskenderun’u pek tanımıyor endişesinin de bilgisizlikten kaynaklandığını zannediyorum. Yanılmıyorsam kendisi köken itibari ile o yörelerden ve akrabaları da halen oralarda çünkü İstanbul da iken İskenderun ve civar ilçelerinden gelen kişi ve kurumlara, vakıf gibi pek çok STK ya, koruma ve yaşatma derneklerine destek oluyor, İskenderun, Hatay, … civarlarından gelen öğrencilerin okumalarına ve daha sonra da iş güç sahibi olmalarına da bizzat yardım ediyordu. Anladığım kadarıyla sıkı bir iletişim halinde olduğu Hatay ve çevresi ile hiç bağını koparmadı.
  Sitenizde duyduğum ve bana da sürpriz olan bu haber de beni tek üzen taraf, mesleğinin en verimli çağında Ali Şahin beyin dünya başkenti İstanbul’dan ayrılıyor olmasıdır. Kendisinden pek çok güzel ve hayırlı hizmetler bekliyorduk. Nasip İskenderun’un başına imiş. Sayın Hemşehrileri sizin içiniz rahat saygıdeğer Müdürümün de yolu açık olsun. Başarılarınızın artarak devam etmesini dilerim. Hacı MURTAZAOĞLU

 20. Haber yaparken lütfen iyi araştırın,yanlış ve eksik haber yapmayın. Ali Şahin Hatay nüfusuna kayıtlı,ailesi Erzin’de yaşıyor; kendisi de 1989 İskenderun Lisesi mezunu. İskenderun’da Hizmet Vakfı’nda görev yapmıştır.
  Eşinin abisi, dayısı İskenderun daki okullarda görev yapmaktadır.
  Sorumlu bir gazetecilik sergileyerek yeni bilgileri ve daha fazlasını araştırarak yeniden haber yapınız.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × two =