YAKIŞMADI CAN!?Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki arazide, Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği ile AKAD’ın birlikte organize ettiği Cemevi Kültür Merkezi’nin temeli atıldı.
Hayırlı olsun.. Tören güzel başladı.
Aynı gün, hoşgörü kenti İskenderun’da Rum Katolik Kilisesi’nin de açılışı vardı..
Tablo muhteşemdi. Ama bir yerden sonra gergin bitti.
Ne zaman ki, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez söz aldı, olay siyasi arenaya döndü. Diyanet İşleri Başkanı’na tepki gösteren konuşma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a açık mektuba kadar uzandı.
Ne gereği vardı.. Hani dilimize sahip olacaktık?
Sabahattin Özel, ‘Bizler siyaset yapmıyoruz’ dedi, ama kantarın topuzunu kaçırdı.
Oysa, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar davete icabet ederek, ‘örnek’ bir yaklaşım sergilemişti. Hata mı etti?
Tarihte ilk defa bir diyanet işleri başkanı, cemevini ziyaret etti, fena mı oldu?
Hükümet, farklı inançlara yönelik sergilediği duruşla ezber bozarken, siyasi terimlerle nezaket dışı bir atmosfer yaratmak da neyin nesi?
Soruyorum:
Hani, üç beş değil bir olacaktık?
Hani, gönüllere yar olacaktık?
Hani, sevda yolunda buluşacaktık?
Bu nasıl bir üsluptur öyle!
Yok diyanet diye bir ocağımız yoktur..
Yok Türkiye asla laik olmadı!
Yok ilahiyat fakültesi kaldırılsın..
Bu mudur, genel başkanların ‘barış’ ve ‘hakkaniyet’ duygusu?
Hadi, dilinize sahip olamadınız.
Peki, şube başkanlarının ‘hoşgörüsü’ hiç mi, üslubunuza etki yapmadı?
Helal olsun, alevi derneklerinin şube başkanlarına..
Asıl ‘beraberlik’ duygusunu onlar aşıladılar..
Törene katılan tüm davetlilerle ayrı ayrı teşekkür ettiler..
Siyasetten uzak durdular..
Alkışlıyorum.. Kutluyorum!
İskenderun’da hiçbir zaman sunni, alevi ayırımı olmadı..
CHP’nin vekilleri, adayları.. Siyasi partilerin ilçe başkanları, MHP’nin milletvekili adayları hep birlikte “dayanışma’ içerisinde oturuyorlardı..
Hemde yan yana.. Aynı sıralarda omuz omuza verdiler..
Hoşgörünün fotoğrafı budur işte..
İskenderun’da hepimiz kardeşiz..
Alevisi de, sünnisi de, hıristiyanı da bizim canımız ciğerimiz..
Etle tırnak gibiyiz..
Neydi, Aleviliğin yol haritası:
– Gelin canlar bir olalım!
Selahattin Özel, ‘Can’ derken kimleri kastediyor acaba?
Tüm dünya insanlarını mı?
Yoksa, AK Parti dışında herkesi mi?
Yakışmadı Can!
Alevilik; sevgidir, höşgörüdür.
Alevilik; iyiliktir, güzelliktir, doğruluktur.
Peki sen ne yaptın Can? Bir çuval inciri berbat ettin!

CHP’Lİ ALİ OĞUZ’UN ŞEMSİYESİ!
Temel atma töreninde güzel enstantaneler de vardı. Selahattin Özel ve Ercan Geçmez’in ‘gergin’ dolu siyasi söylemlerini bir kenara bırakırsak, CHP’li Ali Oğuz’un nezaketi on numaraydı.
Tam öğle sıcağında, siyasilerin oturduğu alanda gölgelik yoktu..
Milletvekilleri Orhan Karasayar, Fuat Çay, adaylar Mevlüt Dudu, Dr.Yılmaz Şahutoğlu, Filiz Özçörekçi, Melih Sürmeli ve daha birçok isim güneş altında oturuyorlardı.
İşte o sırada.. CHP Hatay Milletvekili aday adaylarından Ali Oğuz şemsiyesini açarak, AK Parti adayı Filiz Özçörekçi’nin üzerinde tuttu.. Hem de tören boyunca..
Dedim ya.. Nezaket dolu, on numara bir hareket..
Keşke, Selahattin Özel ve Ercan Geçmez hiç olmasa bu davranıştan ders çıkarsalardı..
Ama nerdeeee?

11 Yorumlar

 1. iskenderunda kimse fikrini,zikrini,dinini,mezhebini…vs açıklamaya zorlanmamıştır..bize karşı insan gibi davranana biz de aynı şekilde cvp veririz..ama ne yazık ki herkes bzm gibi düşnmüyor..nerde olduklarını hatırlatmak gerekiyor arada maalesef!!

 2. Biz birbirimize karşı saygılı olmalıyız.Aksi olaylar başkalarının(dış güçlerin)işine yarar.Bana göre Cemevinin açılmasında geç bile kalındı.Herkes istediği yerde istediği gibi ibadetini yapmalı.Din dersleri serbes olmalı.hiristiyan vatandaşlarımız nasıl derse girmiyorsa aleviler de girmeyebilir.çocuklarına istedigi gibi din dersini vermeli.İştekleri göz önüne alınıp gereken yapılmalı.Milletvekili,devletmemuru..vs hiçbir konuda ayırım yok.Din konusunda varsa o sorunlarda giderilmeli.Samandagı’nda olan olayı bilmiyorum.Sizi üzdügü için üzüldüm.Sizinle olan sunni arkadaşınız jale.İyi günler sizlerin olsun.

 3. bak yaa, bir yandaş daha. takıl kardeşim sen böyle, takıl. kim bilir sen şimdi ben laik deilim de dersin kolaylıkla

 4. sayın “köşe yazarı”..ne zaman bu sitede köşe yazılarınızdan birini okusam her nasılsa(!!) iktidara yakın duruş çabası seziyorum!!hatta görüyorum!size verilen işi bir ayrıcalık gibi kullanıp bilip bilmeden sonuçlara varmak size varilen bu işle tamamen ters düşmekte..hükümetin alevilere daha doğrusu “farklılığı olan” herkese yapmaya çalıştığı sempati gösterilerini yüceltmeye çalışna tavrınız İskenderunlu bir arap alevisi olan beni de rahatsız ediyor!sizler bizim adıma konuşamazsınız,hükümet de öyle..hı,yok açık açık akp’yi savunacaksanız da lütfen tarafsız gazetecilik numarasının arkasına saklanmayın..ve unutmayın.biz kardeşiliği ne sizden ne de akp’den öğrenmedik!!iyi günler

 5. ERMAN KOLÇAK;
  Yıllardır çocuklarımıza kendi inanç ve ibadetimizin dışında şeyler diretilmeye çalışıyor!
  Lütfen biraz EMPATİ !
  Ayrıca akape’nin Alevi’lere yaklaşımından bahsediyorsun, Geçen sene Samandağ’da Alevi-Nusayri cemaatinin şeyhlerine (imamın ordusu tarafından) yapılanları herkes biliyor, unutmadık, unutmayacağız!
  At gözlüğünüde sizin taktığınızı kendiniz bile biliyorsunuz.!

 6. samet ve erkan, yazık size yazık …
  Size ve sizin gibi at gözlüklüleri ile ülkeye bakanlara 3 verilse 4 ister, beş verilirse 10 istersiniz.
  Umrunuzda değilmiş ya üç kişi böyle söyeledi diye tüm kardeşlerimizde bunu söylüyor diyemezsiniz.
  Açın bir araştırın tüm dinler için bu zamandaki yapılanlar hangi hükümet zamanında yapıldı…
  At etrafını görememesi suç değil, suç o gözlüğü takanda. Çıkırın artık kafanızı elleriniz arasına alın ve düşünün. Tabi ortada düşünecek bir beyin varsa….. yazık YAZIK

 7. iskenderun basını böylle kim güçlü ise onun yanındalar.mete başkan güçlüyken onun yanındaydılar şimdi bizden fazla chp liler.genel seçim zamanıda akp yandaşılar aslında eleştirmeye gerek bile yok basınımız bu böyle kabul edecez yarın biz iktidar olalım bize yanaşırlar

 8. Yılmaz bey toplantıyı kimin organize ettiğini bilmeden, araştırmadan toplantı hakkında yorum yapmış ve haber vermişsiniz. Yazılarınızın ve haberlerinizin kaynaklarını ve detaylarını daha dikkatli bir şekilde araştırdıktan sonra yayımlamanız gerekirdi. Temel atma töreni Alevi bektaşi kardeşlerimize İskenderun belediyesi tarafından tahsis edilen arsa üzerine inşa edilecek cem evinin temel atma törenidir. Toplantıyı da doğal olarak Hacı Bektaşi Veli derneği organize etmiştir. AKAD yöneticileri diğer davetliler gibi sadeci davetli olarak törene katılmışlardır. Dolayısıyle organizasyon da ve konuşmalarda cereyan eden olumlu ve olumsuzluklarda AKAD’ın hiç bir sorumluluğu yoktur. Kaldı ki AKAD’a (Alevi Kültürünü Araştırma Derneği) İskenderun Belediyesi tarafından aynı muhitte tahsis edilen başka arsa üzerinde yakın tarihte inşasına başlanacak kültür ve ibadet kompleksinin temel atma töreni AKAD tarafından organize edilecektir. Saygın kurumların saygınlığını zedeleyecek suçsuz yere suçlayacak ve karalayacak yanlış haber ve söylemlerden uzak durmanız ilkeli gazeteciliğinizin gereğidir. Lütfen bahsettiğiniz organizasyonda AKAD’ın hiç bir ilgisinin olmadığını acilen duyurmanızı ve yanlışınızı düzeltmenizi rica ediyorum.

 9. Bizim aramızda alevi-sunni diye bir ayırım yok.Dostlarımın hepsi alevi.Alevi Melih Sürmeli beyi destekliyor ve onunla çalışıyorum.Alevi Kültür dernegi Başkanı Selahattin Özel bey ” bizi Anadolu Alevisi,Arap alevisi ve kızılbaş alevisi diye ayıramazsınız”dedi.Dogru .Ama birkaç defa biz kızılbaş alevisiyiz diye tekrarladı.ne demek istedi?Alevi komşularıma sordum ‘Biz kızılbaş alevisi degiliz’dediler.Ayırımı kim yapıyor?

 10. üstte samet simo adlı arkadaşımın yorumlarına sonuna kadar katılyorum. akp nin bu tutumu sadece sempati ve dolayısı ile oy kazanmaktır. diyanet in tutumu gene arkdaşın dedigi gibi umrumuzda değil cünkü biz diyanetin ne oludugunu, bize tutum ve düşüncelerini fazlası ile biliyoruz. aleviler mum söndü yapıyor, alevilerin kuyrugu var gibi sapma salak telkinlerde bulunan imamların diyaneti harbiden umrumuzdaaaa değill. son olarak burada böyle bir yazıyaa hiçç gerek yok. tarafsız medya istiyoruz. fox tv gibi erdoğan için “muhalafeti eleştirdi” diyen ama kılıcdaroglu için “iktidara çattı” diyen bir medya gibi davranmayın. korkmayın taraf olmayın. bertaraf olmazsınız nihayetinde.

 11. Sn. Akpınar;
  1-Akp, Davetlere icabet ederek sözüm ona alevilerin sempatisini kazanmaya çalışıyor. Ama bu hiçbir şey ifade etmez.
  2-Bir Diyanet İşleri Bakanı ilk defa Cem Evi’ni Ziyaret etmişmiş… İnan bu alevilerin umrunda bile değil..!
  3-“İskenderun’da hepimiz kardeşiz” diyorsunuz.. Evet Öyle.. Gurur duyduğumuz bir konudur bu.. Fakat bu yazınızla bu kardeşliğe fesat sokuyorsunuz maalesef..!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 1 =