Zamanın babası Hacı Şerif Tosyalı

Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğuna size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığında, gerçekten inandığınızda, aklınız onu yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar olacak. Başladığı sıfırdan inandığı değerlere doğru yol alan küçük bir sobacı dükkânından Türkiye’nin büyümede en büyükler arasında ilk yüzünde olmak binlerce insana ekmek kapısı açıp hayır dualarını almak herkese kısmet olmaz..
“Öyle yaşa ki hayatını, öldüğünde birileri sana ağlasın”
O gün de böyle bir gündü tüm İskenderunlular için. Tosyalı ailesinin acısını paylaşıyordu âdete mahşeri bir kalabalık vardı. Cenaze namazında hocanın söylediği şu söz tamda Hacı Eşref Amcayı anlatıyordu. “Ebu’l Vakt”tir. Yani; zamanın babası. Zamanı değerlendirmesini bilenler için kullanılırdı. Dünden bugüne tarih kitaplarında hayatı örnek gösterilecek bir çalışma idi. Kendi gibi asil çocuklar bırakırken geride bu şehrin bir parçası bu şehir ona ne kadar teşekkür etse azdı.Hayatınızı ortaya koymazsanız, hiçbir zaman hayat kazanmazsınız. Koca çınar yıkılmıştı. Hayatını bu şehre adamıştı her yerde Tosyalı adı kendiyle beraber yaşıyor yaşatılacaktı.

Biz onunla ne kadar gurur duysak azdı. O Hacı Şerif TOSYALI idi. Ender bulunan adam gibi adamlardan biriydi. Oğulları Fuat, Fatih, Ayhan, toprağa eline aldı, onu sıkma onu rahat yatır emi diyorlardı. Dökerken gözyaşlarını, içinde kıyametler kopuyordu. Tosyalının hasını toprak anaya emanet ediyorlardı. Şimdi son yolculuğuna uğurlarken babasını tüm İskenderun acısına paylaşıyordu. Bu acı ne anlatılır, ne de kelimeler bunu tarif etmeye yeterdi. Yalnız onlar babasının oğulları idi sükûnetle birkaç damla gözyaşı döktüler.
Ekinin aslı tohumdur, tanedir. Saman çöpü ise değersizdir tanesizdir tıpkı insanın fiziksel görüntüsü gibi. Hacı Şerif Tosyalı Çiçekler gibi koklar koklamaz alır götürürdü bütün yüreklerimizi. Soba gibi yüreğindeki ateşle ısıtırdı ellerimizi. İyi bir başöğretmendi nasıl çalışacağımızı öğretirdi bize. Dağ gibi vakur toprak gibi bereketliydi… Bu memlekete yön veren en nadide değerlerden biri olarak yaptığı Tosyalı fen lisesi, Tosyalı Sağlık Ocağı ve iş imkânı sunduğu on binlerce insanın ve bu şehrin unutulmayacak değerlerinde yer aldı. “Eğer bir etki yaratabilecek kadar büyük olmadığınızı düşünüyorsanız, sivrisineğin yaşadığı bir odada yatmayı deneyin.” Ölümsüzler dergâhında yerini aldı. Ne mutlu ona ki on binlerin dualarıyla uğurlandı.