Yıl 2010! Yani 21.yüzyılda yaşıyoruz. Dünya bunu yaşıyor ama; bizlerde yaşıyor sanıyoruz aslında..
İskenderun’un bir talisizliği, şanssızlığı ve sahipsizliği söz konusu. İskenderun’da kış geldiğinde elektrik telleri sallandığı an, başlar elektrik kentin birçok bölgesinde kesilmeye. Elektrik kesilir kesilmesine normal alıştığımız bir durum. Ama elbette iş yerinde evinde oturan vatandaşlarda elektrik kesintisinin sebebini öğrenmek ve ne zaman elektriğin geleceğini öğrenme hakkı da vardır. Bunun için de TEDAŞ elektrik arızayı aradığınız zaman ulaşılması zaten mümkün olmuyor. Ama neyse ki; duyarlı işletmeciler sanırım bu konudan rahatsız olmuşlar ki, yaşanan sıkıntının çözümüne gitmişler.
Kışı düşünmek bile istemiyorum aslında, esas sorun yaz mevsimi. Her vatandaş yaz ayının gelmesini düğünlerini, özel günlerini, tatilini, yapmak için yıl boyu yaz ayını bekliyor. Eee beklenen ay geliyor elbette. Ama yaz ayları herkese tatil. Sana, bana, tatil varda elektrik kurumuna olmaz mı? Elbette var. Sen evinde oturacaksın klimayı açacaksın, elektrik sigortaları seni hiç kaldırır mı! Tabi kaldırmaz. Çünkü sen sigorta üzerinde asılıp keyif yapacaksın tüm yük ise trafonun içerisinde bulunan sigortalarda olacak çoooook ayıp çok.
Bu yazımı okurken belki birçok kişi kahkaha atacaktır. Ama maalesef ağlanacak halimize gülmek bize has bir durum. İskenderun’da yazın da, kışında elektrik kesintileri yaşanıyor.
Akşam saatlerinde Mustafa Kemal mahallesinde Karaağaç bölgesinde zaman zaman şehrin çeşitli bölgelerinde aralıklarla elektrik kesintileri başladı. Kesintilerin neden olduğunu öğrenmek için yetkili aradım. Ama tabi mesai saatleri dışında olduğu için bulmak zor. İtiraf edeyim Tedaş Müdürü Yusuf Coşkun’u aramadım. Rahatsız etmek istemedim.
Ama bu kesintilerin defalarca yaşandığını biliyorum. Trafoların içerisindeki sigortaların da kaldırmadığını biliyorum. Evet, yaz geldi klimalara aşırı yüklenme var diyor yetkili kurumlar. Ne yapacağız, yaz aylarında sıcaktan yanacak mıyız? Elbette klimamı açacam serinlemeye çalışacam. Çocuklarımız hastalarımız, yaşlılarımız, ne yapmalı. Bizlere ‘Aşırı yüklenme var’ diyerek sakinleştirmeye çalışanlara cevabım; Bize akıl vermeyin. Siz işinizi yapın ki, sorunun ne olduğunu ve bu sorunun nasıl ortadan kaldırılacağının derdine düşün! Yoksa malum yaz ayları sinir ve stres dolu aylardır. Bizi elektriksiz bırakmayın.

4 Yorumlar

  1. cuma bey allah aşkına sizde bu şehirde yaşıyorsunuz. ya böyle bir kentin yöneticileri olamaz ya sizin yazılarınız.akşam televizyonda yaptığınız haberleri hep izliyor takip ediyorum.ya yöneticiler nerede devletimizin yetkilileri nerede ya.elektirik kesintisi herkese normal geliyor olmaz yaaaa.

  2. cuma bey yazılarını hergün takip ediyorum.tarafsız çıkarsız gerçekleri yazan gazetecilerde var. sahil evlerde oturuyorum ama burada bile rat degilim kaymakamın evine yakın olmamıza ragmen elektirikler kesiliyor.ya başbakan herkesin yardımına koşuyor allah aşkına yardım bekliyoruz bizde insanız unutmamalı

  3. Sayın Cuma KESEROĞLU;

    Yazınız isyanımı bastırdı kendi kendime diyordum bir tek ben mi isyan ediyorum diye! 1 yıldır iskenderun piri reis mahallesinde ikamet ediyorum. Dün akşam saat 21:30 civarında elektrikler gidiyor ve gece saat: 00:15 civarında geliyor. Böylesi bir ihmarkarlığın iskenderun gibi modern ve gelişmiş bir ilçede olması beni çok üzdü. İskenderun’un sıcak bir memleket olduğunu sanırım 9 yaşında ki bir çocuk da bilir. Tabii ki klimamızı açacağız, Tedaşın üst kademede ki yetkilileri de biliyordur bunu eminim evlerinde de 2-3 adet klima vardır. Peki bunu yaşayan yaşamayan herkes bilirken neden işlerini iyi bir şekilde yapmıyorlar? Sigortalar kaldırmıyorsa daha yüksek dirençli elektrik sistemi kullanmıyorlar? Bu iskenderunun kaderi olamaz bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Bu konuda yazdığınız yazının ses getirmesini diliyor, sizlere teşekkürü bir birey olarak borç biliyorum. Sağolun

  4. cuma bey allah sizden bin defa razı olsun. sesimiz oldunuz öyle güzel yazmışsınız ki ya bbıktık arkadaş bbıktık hergün elektirik kesintisi olurmu.yarım saatte bir kesiliyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here