Hatay Afet Bölgesi İlan Edilip Zarar Karşılanmalı

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’da son haftalarda etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle kurutulan eski Amik Gölü’nün neredeyse yeniden oluştuğu ve sel nedeniyle bölgede yaklaşık 130 bin dönüm ekili tarım alanının sular altında kalarak zarar gördüğünü belirterek bunun bir doğal afet olduğunu, Hatay’ın afet bölgesi ilan edilerek zarar gören çiftçiye devlet desteği sağlanması gerektiğini belirtti.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, TEMA, Hava Kuvvetleri ve DSİ’ ve halkın itirazlarına rağmen yeri yanlış seçilen ve kurutulan Amik Gölü’nün en derin noktasına 2007 yılında inşa edilen Hatay Havalimanı şuan sular altında ve kullanılmaz halde olduğunu söyleyerek, Hatay’ın afet bölgesi ilan edilerek selden zarar gören çiftçi ve halkın zararının devlet tarafından karşılanmasını gerektiğini söyledi.

Şahin yaptığı konuşmada ‘‘Her yağış olduğunda havalimanını su basıyor. Suyun boşaltılması için milyonlarca lira harcanıyor. Hem teknik hemde bilimsel anlamda yanlış yere kurulan havaalanı sorununun çözümü için öneriler var. Ancak hayata geçirilmesi için hiçbir adım atılmıyor. Havalimanından çok, gerçek bir liman görüntüsünü andıran bu durum, dönemin öngörüsüz AKP siyasetçilerinin, mühendislik bilgisinden yoksun bürokratların ve çevre bilincinden uzak yöneticilerin eseridir. Tüm bu yanlış karar ve uygulamaların faturasını milletimiz ödememelidir. AKP hükümeti doğaya bakış açısını değiştirmeli ve ‘Ben yaptım, oldu’ anlayışını terk etmelidir.’’ dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri sırasında söz alarak kürsüden hükümet yetkililerine seslenen CHP’li Şahin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan, İskenderun Körfezi demir-çelik fabrikaları ve sanayi tesislerinde de durgunluk yarattığını, sanayi sektörünün olumsuz etkilendiğine değindi.

Özellikle hammaddesini kendisi üretemeyen tesislerin, fabrikaların tek tek kapandığını, son 2 ay içerisinde yaklaşık 1500 kişinin işsiz kaldığını belirten Şahin ‘‘ Bölgede bulunan tesisler teker teker kapanmaktadır. Kapanmayanlar da bankaların kredi faizleri altında ezilmektedir. Yandaşlara kamu bankası kredileri serbestken, yandaş olmayanlara ‘sana kredi yok’ deniyor ve iflasa sürükleniyor. Geçmiş yıllarda yüzlerce kişinin çalıştığı fabrikalar çürümeye terk ediliyor. Yandaş olmayan tesisler baskı ile sindiriliyor, çeşitli suçlamalarla çalışamaz hale getiriliyor. Yandaş olmayan sanayiciye kredi vermek için, kredi tutarının en az 5 katı ipotek isteniyor. Bu uygulamalar keyfiyetten çıkartılıp bir standarta oturtulmalıdır. Hatay’ın sanayicisi bu ülkeye hizmet etmek istiyor; fabrikaları kapanmasın, işçileri bu kış mevsiminde sokakta kalmasın, mağduriyetler yaşanmasın istiyorlar. Maliye’nin baskı unsuru olarak, kanunsuzca uyguladığı ihtiyati haciz ve tahakkuk uygulamalarından çekinen sanayici, sorunlarını ilgili mercilere aktarmaktan korkuyor.’’ ifadelerini kullandı.

Üretim yapan tesislerin açılması için acil destek gerektiğinin altının çizildiği konuşmada, ‘‘İstihdamın olmadığı yerde kargaşa çıkar, anarşi çıkar, sosyal olaylar patlar. Allah korusun ülkemizin birliği beraberliği düzeni bozulur.’’ diyen Şahin, işsizlik ve yoksullukla mücadelenin öncelikli olması gerektiğini ancak bir tarafı ondururken diğer tarafın öldürmemesini, işveren ve sanayicinin de desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Hatay’daki ekonomik sorunların çözümünü de 4 maddede sıralayan Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’ın 5.Teşvik Bölgesi’ne alınması, sınır kapılarının tekrar açılması, sanayiciye düşük faiz ve uzun vadeli kredi imkanı sağlanması ve SGK ile vergi indirimi kolaylıklarının sağlanmasının Hatay ekonomisini canlandıracağını, bunun da krizde olan Türkiye ekonomisine ciddi yarar sağlayacağını söyledi.

AKP hükümetinin sanayiciye destek olmadığı ve üretim ekonomisine dönmediği sürece bu ekonomik buhran döneminden çıkmanın mümkün olmayacağı belirtilen konuşmada; sanayi üretiminin Kasım 2018 verilerine bakıldığında, önceki yılın aynı ayına göre %6,5 oranında sert bir gerileme gösterdiği, yaz aylarında yaşanan finansal krizin, reel sektöre, son üç ayda üretim azalışı olarak yansıdığı ve üretimin %4,9 oranında azaldığı, ayrıca zamanında ödenmediği için takibe alınan kredilerin Ocak 2019 itibariyle 98 milyar liraya çıktığı, bankaların 1 yıl vadeli TL cinsinden mevduata uyguladığı yıllık faiz oranı ise 23’lere ulaşmıştığı veriler de gösterildi.

Suzan Şahin konuşmasının üçüncü bölümünü ise, Türkiye’nin içinde bulunduğu karamsar ekonomik tablo içerisinde, ticareti vuran en önemli sorunlardan birinin de ‘kur farkı’ olduğuna ve bu farkın şirketlerin mali yapısını derinden sarstığına değindi.

Döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı lehte ve alehte kur farklarının şirketlerin mali tablolarına kar veya zarar olarak yansıması ve bu duruman kaynaklı şirketlerin vergi yükümlülüklerinin artmakta veya mali tablolarına zarar olarak yansıyarak özkaynaklarda negatif göstergeler oluştuğu belirtildi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ‘‘Bu durum Kurumlar Vergisi yönünden kabul edilebilir seviyede iken, bu olumsuzluk, bu güne kadar var olan bir sorun olarak gündemde olan KDV yönünden kabul edilemeyecek bir durum yaratmaktadır. Ürün teslim tarihinden sonra doğan kur farkının KDV’ye tabi olmadığı, Danıştay Vergi Davaları Genel Kurulu kararlarına göre sabittir. Bu kararların atıfta bulunduğu üzere kur farkının, kanunda yer almayan ‘Kur Farklarının Uygulama Tebliği’ ile KDV’ye dahil edilebilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu nedenle kur farkının KDV matrahına ilave edilmemesi gerekmektedir. Bu konuda da bir yasal düzenleme yapılarak ticaret sektörü rahatlatılarak ekonomi canlandırılmalıdır.’’ diyerek TBMM’nin gerekli kanuna açıklayıcı hükmü getirerek, kanuna aykırı tebliğin kaldırılması veya kanuna uygun şekilde kur farkının KDV matrahına ilave edilmemesi gerekliliği konusunda tebliğin düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

 

İMEAK Yönetim kurulundan İTSO’ya nezaket ziyareti

İstanbul ve Marmara Ege Akdeniz Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran yönetim kurulu üyeleri ve İskenderun Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri İTSO’ya nezaket ziyaretinde bulundular.
Denizcilik sektörünü daha ileriye götürebilmek adına İskenderun’a ziyaretlerde bulunan İMEAK yönetim kurulu üyeleri ziyaretleri kapsamında İTSO’yu da ziyaret etti.
İMEAK yönetimine, İskenderun ekonomisi ve Deniz ticareti ile ilgili bilgiler veren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun’un sanayi ve liman şehri olduğunu belirterek; “Bölgemiz Demir-Çelik, filtre ve hizmet sektörü olarak bölge ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. İskenderun Limanı özelleşmesinin ardından Konteyner taşımacılığında uluslararası ithalat ve ihracatta önemli bir yere sahiptir. İskenderun Limanı Körfez savaşından sonra atıl durumda kaldı ve yıllarca çalışmadı 1980 öncesinde İskenderun’da deniz taşımacılığı ve nakliye sektörü bölge ve ülke ekonomisi için çok iyi durumdayken, İskenderun Limanı özelleşme kapsamına alındı. Limak tarafından önemli yatırımlar yapıldıktan sonra işlerliği artan limanımızın kapasitesi hızla artması bölgemiz deniz taşımacılığı içinde önemli gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz . Temennimiz Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi ile bölge ekonomisi daha da hareketlenecek, dolayısıyla deniz taşımacılığında da ciddi artışlar olacağını beklemekteyiz. Sizlerin İstanbul’dan İskenderun’a gelmeniz ve bölgenin nabzını tutmanız ise bizleri de mutlu etti. İskenderun’un deniz taşımacılığında daha ileriye gitmesi için bizler İTSO olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve her zaman İskenderun deniz Ticaret Odası yönetimi ile görüş alış verişinde bulunmaktayız. Temennimiz bu ziyaretin bölgemiz ve deniz ticareti için amacına ulaşmasıdır. Bu konuda gerekli çalışmalar yapacağınızdan eminiz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
İMEAK yönetim kurulu Başkanı Tamer Kıran, ziyarette yaptığı konuşmasında İskenderun Körfezinin coğrafi yapısı ile önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yaparak, “Göreve geldiğimiz günden bu yanan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ile birlikte şubelerimize daha yakın olacağız dedik. Bizim Oda yapımız sizinkilere göre biraz farklı, İstanbul Marmara, Ege Akdeniz ve Karadeniz’i kapsayan çok geniş bir yapıya sahibiz. Her fırsatta İstanbul dışına çıkarak bölgedeki üyelerimiz ve iş kollarını ziyaret ediyoruz. Şube Başkanlarımız ayda bir İstanbul’a toplantılara geliyorlar. İskenderun’da da çok güzel izlenimlerimiz ve tespitlerimiz oldu. İTSO olarak sizler de bölge için önemli bir sivil topluk kuruluşu niteliğinde siziniz. Sizlerin bizlere bölge ekonomisi ile ilgili vermiş olduğu bilgiler, bizler için çok önemli olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.
İMEAK yönetim kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK yönetim kurulu Başkan yardımcısı Şadan Kaptanoğlu, yönetim kurulu üyeleri, İMEAK Genel sekreteri Murat Tuncer ile birlikte İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu ve yönetim kurulu üyeleri de ziyarette yer aldılar.
İMEAK Yönetim kurulu Başkanı Tamer Kıran ve yönet kurulu üyelerinin ziyaretinde İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO yönetim kurulu üyeleri Raşit Özyurt, Hıdır Güneş ve İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez yer aldı.
Ziyaretin anısına İMEAK yönetim kurulu başkanı Tamer Kıran İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’a plaket takdim ederken, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da, İMEAK yönetim kurulu başkanı Tamer Kıran’a kahve ve fincan takımından oluşan plaketi takdim etti.

Körfezden Muhteşem Kar Manzaraları

4 Mevsimi Bir arada yaşayan İskenderun’da yağan kar muhteşem görüntüler oluşturdu

Dört mevsimin bir arada yaşandığı İskenderun Körfezinde hafta sonundan bu yana etkili olan soğuk ve yağışlı havanın ardından Amanoslara Kar yağdı.
Belen’e kadar inen Kar, hayatı olumsuz yönde etkilerken, bu sabah güneşin açması ile İskenderunlular açık bir havayla güne başladı.

Soğuk ve ayazın hakim olduğu sabah saatlerinde vatandaşlar güneşin açmasıyla sahile akın ederken, karlı ve körfez manzarasının da tadını çıkardılar.
Fotoğraf tutkunları da bu muhteşem Körfez manzarası karşısında objektifleri ile en güzel kareyi yakalamak için yoğun çaba sarf ettiler.

Kartpostallık görüntülerin oluştuğu İskenderun Körfezinde dört mevsimin bir arada yaşadığına dikkat çeken vatandaşlar, “Türkiye’nin dört bir yanında etkili olan dondurucu soğuklar hayatı olumsuz yönde etkilerken, bizim şehrimiz adeta baharı yaşıyor. İskenderun Kış mevsiminde ayrı bir güzel” dediler.

HABER:MÜRSEL SEHER

 

Karadeniz Akdeniz Yolu kardeşliğin temeli olacaktır

Çalışma ziyaretleri kapsamında Ordu’ya gelen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve Meclis üyeleri ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası arasında kardeş Oda protokolü imzaladı.
Çeşitli çalışma ziyaretleri kapsamında Ordu iline gelen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Gerçekleşen toplantıya her iki odanın yönetim ve meclis üyeleri katılırken çok sayıda basın mensubu da katıldı.

Toplantı da her iki bölgenin önem verdiği Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanmasına dikkat çekilirken, bu yolun İskenderun ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan kardeş Oda protokolünün, daha sürdürülebilir ve yapıcı olacağına dikkat çekildi.

İlk olarak toplantıda konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin; “1923 yılından bu yana kesintisiz faaliyetlerini devam ettiren Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tabii olduğu kanun ve mevzuatlar çerçevesinde, sahip olduğu Kalite Yönetim Sistemi ve Akreditasyon gibi standartlar doğrultusunda kurumsal gelişimini ön planda tutarak üyelerinin menfaatlerini koruyarak ilin ve bölgenin ve hatta ülkenin ekonomik kalkınmasına hizmet odaklı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Odamız hizmet alanını genişletmek ve üyelerine daha iyi hizmet sunabilmek için fiziki şartlarını iyileştirmiş, 2016 yılı Haziran ayında yeni hizmet binasına geçişini gerçekleştirmiştir. 3.068 metrekare alan üzerine kurulan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası 5.892 m²’lik kapalı alan içerisinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.” Dedi.
Odanın yapısı hakkında bilgi aktaran Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “Odamızda toplam 3.848 üyeye, 3’ü yabancı dil bilgisine sahip, 14’ü üniversite mezunu toplam 18 personelin desteği ile hizmet verilmektedir. Odamız 2006 yılında Kalite Yönetim Sistemine, 2008 yılında da TOBB Akreditasyon sistemine dâhil olmuş, kendisini yenileyerek ve her geçen gün hizmet standardını yükselterek ilin en güçlü meslek kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Odamız 2009 yılında başlattığı değişim ile Proje faaliyetlerine başlamış olup, bünyesinde oluşturduğu proje ofisi marifeti ile günümüze kadar birçok AB, Kalkınma Ajansı, URGE projeleri hayata geçirmiş ve başarılı şekilde uygulamış olduğunu belirtti.
Kurumumuzun proje bazlı faaliyetlere ve yeniliklere açık bir oda olması sebebi ile ulusal ve uluslararası birçok projeye de ortaklığı söz konusu olduğunu vurgulayan Başkan Şahin; “Devam eden süreçte imzalayacağımız Kardeş Oda anlaşması vesilesi ile iki odanın gücünü birleştirerek daha etkili ve güçlü projelere imza atmak istediklerini vurguladı.
Her iki ilin vazgeçilmez projesi olarak görülen Karadeniz Akdeniz yolundan bahseden Başkan Şahin; “Sizlerden, Karadeniz Akdeniz Yolunun tamamlanana kadar gündemde tutulmasını ve lobicilik faaliyetleri ile desteklenmesini talep ediyoruz. Bizim oda olarak çok önem verdiğimiz Karadeniz Akdeniz yolu projesi tamamlandığında sizlerle daha yoğun görüşmelerimiz olacak. Sadece İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlerle değil, bu yol üzerinde ve bağlantısı olan tüm il ve ilçe odalarıyla görüşme halinde olacağız. Çünkü bu yol 5 ili direkt, 50 vilayeti de dolaylı olarak etkileyen bir yoldur. Bu yol, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni direk olarak etkiliyor. Hizmete girdiğinde, Karadeniz’den Akdeniz’e inen, Akdeniz’den de Karadeniz’e çıkan en kısa yol olacaktır. Bu yol ile, İskenderunlu iş adamı malını balkanlara göndermek için bu yolu kullanacak ve Karadeniz limanından ürünlerini gönderecektir. Kayseri Ukrayna, Gürcistan veya Azerbaycan’a bu yolu kullanarak Karadeniz’den açılacaktır.” Dedi.

Başkan Şahin; “İnşallah bu yol üzerinden bir de tren yolu geçerse çok ucuz fiyatlarla, üretilen mallar, Karadeniz’deki illere getirilebilecek, Ordu’ya, Samsun’a, Giresun’a bu mallar inecektir. Bizler sizin ve diğer bölgelere fındığı, balı, kiviyi satacağız, sizler ve diğer iller bölgesel tarım ürünlerini veya üretilen sanayi ürünlerini bize satabileceksiniz. Bu yol ülkemizin hem iç ticaretinin hem de dış ticaretinin gelişimini sağlayacak bir yoldur. Proje bittiğinde yaklaşık 600 kilometrelik yol 6 saatte gidilecek ve bölgeler arası ulaşım daha kolay sağlanabilecektir. Daha önceden bu mesafe 12 saatti. Böylelikle bu yol yarı yarıya mesafeyi kısaltacak. Bölgelerimize inşallah ticari açıdan çok büyük kazanç sağlayacağını söyledi.
Ayrıca, yolunun tamamlanması ile İllerimizin ve bölgelerimizin ticari hayatını daha çok canlandıracak yeni yatırım ihtiyaçları da doğacaktır diyen Başkan Şahin; “Belirtmiş olduğum gibi Demir yolu yatırımı, Uluslararası ticaretin ve taşımacılığının daha kolay hal alabilmesi için yük taşımacılığının yapılabileceği bir Liman, yine bölgeler arası ticaret hacminin artırılmasını destekleyecek karşılıklı tanıtım ve pazarlama organizasyonunu destekleyen fuar merkezi ve hatta kongre ve fuar merkezi ihtiyaçları doğacaktır. Sizlerin de aynı düşüncelerde olduğunuzu bilerek, bizlerde ortak ticareti artırmak ve canlandırmak hedefi ile gerçekleştirilecek her türlü organizasyonda beraber olabileceğimizin sözünü veriyoruz.” Diyerek konuşmasını tamamaladı.

Toplantıda konuşan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Dere yolu diye ifade ettiğimiz Karadeniz Akdeniz yolunun Ordu için ne kadar önemi varsa, Hatay, İskenderun için de o kadar önemi var. Güneyin en uç kısmında bulunan İskenderun körfezinin Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanması ile birlikte yaklaşık 680 kilometre bir mesafeye ineceğini biliyoruz. Bu yol bu bölgeye nakliye yapan firmalarımızın, bu bölgelere daha çok açılmasını sağlayacaktır” dedi.
Son olarak Başkan Yılmaz; “Karadeniz Akdeniz yolunun tamamlanmasının ardından, mesafenin kısalması sadece İskenderun ve Hatay’ı hareketlendirmiyor, bu yolun tamamlanması halinde yol üzerinde bulunan 5 ili direk olarak etkilerken, beş ile bağlantısı olan 50 ili de en direk olarak etkilemektedir. Bu yolu Kuzeyden, Güneye açılan yolu olarak görüyoruz. Bu yolun tamamlanması halinde Güneydoğunu, İç Anadolu’nun, Akdeniz’in Karadeniz’e açılan kapısı olacaktır. Bizlerde İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu yolun tamamlanması için elimizden gelen desteği sağlayacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.
Toplantıda konuşan Levent Hakkı Yılmaz; “İskenderun Ticaret ve Sanayi odasını burada görmekten büyük onur ve gurur duyuyoruz. Kardeş oda protokolü için burada bir araya geldik, inşallah bu kardeşliğin devamı için temelleri daha sağlam bir şekilde atarız. Bundan sonraki ticari iş birliğimizde bu bizim için çok önemli bir atılım olmuş olur. Ben bu vesileyle meclisimiz adına hepinize çok teşekkür ederim.” Dedi.

İSTE, alglerden enerji üretmekte ısrarlı!

İskenderun Kaymakamı Recep SOYTÜRK ve konusunun uzmanı çok sayıda bilim insanının katılımıyla gerçekleşen Çalıştay, İSTE’li akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Çalıştaya katılım ve destekleri içim bilim insanlarına teşekkür eden İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ; “İSTE, enerji konusunda ihtisaslaşmaya çalışan ve bu alandaki bilimsel araştırmaları önceliklendiren bir üniversite olarak, son zamanlarda alternatif bir enerji kaynağı olarak görülmeye başlanan ve özellikle biyoyakıt üretiminde adından sıklıkla söz ettiren algler (yosunlar) konusunda önemli çalışmalar başlatmış bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Japonya’dan Üniversitemize gelerek Japonya Tsukuba Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Kazuo Kadowaki, İskenderun Körfezi´nin ham petrol elde edilmesine yönelik uygulamalarında önemli fırsatlara sahip olduğunu belirtmişti. Biz de bu konudaki çalışmalarımıza hız verdik. Bu Çalıştay’da hep birlikte alglerin enerji kaynağı olarak kullanılmasına yönelik yeni projelerin temellerini atacağız” dedi.

Çalıştay programı hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Eyyuphan YAKINCI; “Bir Japon profesör süperiletken malzeme üzerine çalışıyordu. Alanı dışında olmasına rağmen ülkesinin ihtiyacına binaen, yoğun çalışmalar sonucunda alglerle petrol üretimi üzerine büyük mesafe kat etti ve başarılar elde etti. Geçen yıl, İskenderun Körfezi’ne gelip buraları görünce alg üretimi için gerekli bütün altyapının bu bölgede doğal olarak oluştuğunu söyledi. Bizler de inanır ve çalışırsak, burada petrol de üretebiliriz, savunma sanayisinde de iş çıkartırız, sağlık sektörüne de yeterli olacak kadar alg üretebiliriz. Biz İskenderun Körfezi’nin bu yanını öğrendiğimizde çok mutlu olduk ve bu çalışmaları başlattık.” dedi.

Daha sonra sırasıyla; Ekinciler Holding Yönetim Kurulu Üyesi Recep EKİNCİ, Prof. Dr. A. Osman KILIÇ, Dr. Alexandros GEORGAKILES, Prof. Dr. Münevver SÖKMEN, Prof. Dr. Süleyman KÖYTEPE, Prof. Dr. Eyüp İlker SAYGILI, Prof. Dr. Burhan ATEŞ, Prof. Dr. Oya Türkmen IŞIK sunumlarını yaptılar. Sunumlarının ardından, Çalıştay’a katkı yapan bilim insanlarına katılım belgeleri takdim edildi.

Çukurova Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, TUSEB (Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı), Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Atina Teknik Üniversitesin ve Pamukkale Üniversitesi’nden gelen bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Yenilikçi Alg Teknolojileri Çalıştayı yapılan değerlendirme toplantısı ile son buldu.

SAHİL GÜVENLİK BOT GEZİSİ, 23 NİSAN COŞKUSUNA RENK KATTI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98’inci yıldönümü kutlama programı kültürel etkinlikleri kapsamında; Mavi Vatan ve deniz sevgisinin aşılanması, ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın genç nesillere tanıtılması amacıyla İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ile İskenderun İlçe Milli eğitim Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde özel bir program icra edilmiştir.

Program kapsamında; 23 Nisan 2018 Pazartesi günü TCSG-304 Sahil Güvenlik Botu öğrencilerimizin ziyaretine açılarak, ziyarete iştirak eden öğrencilere TCSG-304 Botu hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunulmuş olup, öğrencilerimiz gruplar halinde TCSG-304 Botu ile İskenderun Körfezi açıklarında seyre çıkarılmıştır.

Körfez turu esnasında, Sahil Güvelik Botu içerisindeki materyaller ve işlevleri hakkında bilgilendirme yapılmasının yanı sıra deniz ve denizciliğin önemine de dikkat çekilerek, ayrıca denizlerimizin temiz tutulmasının da bir o kadar önem arz ettiği yönünde bilgilendirme yapılmıştır.

Donanımlı bir Sahil Güvenlik Botu olan TCSG-304 ile büyük bir heyecan ve mutluluk içerisinde keyifli bir gün geçiren çocuklar, aynı zamanda denize karşı oluşan merak ve korkularını da giderme fırsatı buldular.

Bot gezisi etkinliğine; İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG Yarbay Çağın Taşkın, SG Üsteğmen Bilal Şimşek, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, Şube Müdürü Ahmet Güven, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler ile veliler katılmıştır.

İSTE Sualtı Dalış Merkezi Eğitimlere Başlıyor

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından verilen Dalış Merkezi Yetki Belgesini alarak İSTE Sualtı Dalış Merkezi (İSTE-SDM) adı altında faaliyetlerine başladı.

Eğitim Merkezi Yetkilisi İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Deniz Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz ERGÜDEN yaptığı açıklamada; İSTE-SDM’nin sahip olduğu imkânlar ve Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun güçlü altyapısı kullanılarak yürütülecek olan eğitim faaliyetlerinde, Su Ürünleri Mühendisliği Programı öğrencilerine ücretsiz Dalıcı Brövesi (Balık Adam) Sertifikası verileceğini ve ayrıca Merkezin dalgıçlığa merak duyanlara da hizmet sunacağını ifade etti.

Dalış Merkezi Görevlisi Eğitmen ve Rehber Dalıcı İSTE Öğr. Gör. Necdet UYGUR ise, İskenderun Körfezi’nin Dalış Turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyelin geliştirilmesi için kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, İSTE-SDM’nin bu alanda da önemli bir rol oynayacağının altını çizdi.

Gazeteci Ahmet Seher 2. Kişisel Fotoğraf Sergisini Açıyor

İhlas Haber Ajansı muhabiri ve Hataypress Ajans sahibi gazeteci Ahmet Seher “Fotoğrafla İskenderun” konulu 2. kişisel sergisini 27 Nisan 2018 tarihinde Prime Mall Avm’de açıyor.

Uzun yıllardır İskenderun’da gazetecilik mesleğinin yanı sıra Profesyonel fotoğraf sanatçılığını sürdüren Ahmet Seher ilk sergisini 2013 yılında açmıştı. Fotoğrafla İskenderun konsepti ile ön plana çıkan sergi fotoğrafların tablo haline getirilmesi ve ebatları ve baskı kalitesi bakımından Hatay’da bir ilk olarak karşımıza çıktı. Aynı konseptin devamı niteliğinde olan 2. sergi yine İskenderun’un bir birinden güzel anlarının olduğu fotoğraf tablolarından oluşması bekleniyor.
Fotoğraf sanatına gönül veren, İskenderun’u seven herkesin sergiye davetli olduğunu belirten Ahmet Seher sergisi ile ilgili bilgiler verdi. İskenderun körfezinde şimşeklerin dans ettiği fotoğraf karelerinden devasal hortum fotoğraflarına, güneşin batarken gülümsediği gün batımı fotoğraflarından İskenderun körfezinde ve çevresinde var olan muhteşem manzaralara varana kadar bir çok eserin sergide yer alacağını belirten Seher ” Fotoğraf çekmek benim hayat tarzım oldu. Gazetecilik mesleğinin getirdiği mesleki tecrübe ile fotoğrafçılığa duyduğum aşk beni bu sanat ile iç içe yaşamaya itti. Şimşekli gecelerde herkes evinde yada günlük işlerinde iken o gök gürültüleri arasında en iyi şimşek fotoğraflarını yakalamak için saatlerce emek vermek benim için tarifsiz duygular barındırıyor. Her gün ayrı bir güzelliklerin oluştuğu gün batımlarını fotoğraflamak ise günümün bütün stresini atıyor. İskenderun’un ve bölgemizdeki güzelliklerin ölümsüzleştiği fotoğraf karelerini yakalamaya çalıştım. Sosyal medyada paylaştığım fotoğraflarım takipçilerim tarafından beğeniyle karşılandığı gibi yurt dışında olan bir çok kişi memleketimizin güzelliklerini yansıttığım için bana teşekkür ediyorlar. İlk sergimde olduğu gibi bu sergide de amaçlarımdan birisi bir çok kamu kurum kuruluş veya ofislerde evlerde Amerika başta olmak üzere başka ülkelerin fotoğrafları duvarları süslüyor, yada eski İskenderun tabloları. Fakat memleketimiz öyle güzelliklerle dolu ki ben bu güzelliklerin evlerde ofislerde veya kurumların duvarlarında olmasını istiyorum. İlk sergimde bu amacıma katkı sağladım umarım ikinci sergimde bu hedefimde biraz daha başarılı olabilirim. Bu vesile ile sergime katılacak olanların eserlerimi beğeneceklerini umuyor, destek olacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum”

Sanayi Bakanı Özlü’den Başkan Seyfi Dingil’e Ziyaret

Bir dizi ziyaret be program için Hatay’a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr.Faruk Özlü İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’i ziyaret etti.
Bakan Özlü, belediye binası önünde AK ParTİ Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal,Orhan Karasayar,AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler,İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili,Başkan yardımcıları,meclis üyeleri,daire müdürleri tarafından çiçekle karşılandı.
Daha sonra makama geçen Bakan Özlü, burada yaptığı konuşmada, İskenderun’a olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye İskenderun hakkında genel bilgiler veren İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun’un hızlı gelişen bir kent olduğunu, İskenderun Belediyesi olarak planlı bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.
İskenderun’u geleceğe taşımak için gayret gösterdiklerini belirten Başkan Seyfi Dingil, “desteklerinden dolayı hükümetimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize, başbakanımıza ve cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

İskenderun’un gelişimi ve kalkınması noktasında her türlü desteğe hazır olduklarını ifade eden Bakan Özlü”Bölge denizi ,limanı ve sanayi ile cazibe merkezi konumunda.Amonos tüneli ile birlikte bölgede büyük bir hareketlilik başlayacak.Bu projeyi yakından takip ediyoruz.İskenderun körfezi büyük bir üretim ,ticaret potansiyelini içerisinde barındırıyor.İskenderun ve bölgeye hizmet noktasında her türlü desteğe hazırız.Her zaman yanınızdayız.İskenderun geleceği parlak .Sizlerin aracılığı ile tüm İskenderunlu hemşerilerime selamlarımı iletiyorum” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından bölgede yapılmakta olan ve yapılacak projeler ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan ve yönetimi İTSO’yu Ziyaret etti

İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulundular.
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve İTSO Meclis Başkanı Servet Ugutmen ile görüşen Deniz Ticaret Odası heyetinde, İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu Başkanı Metin Kalkavan, TOBB yönetim kurulu Başkan yardımcısı Halim Mete, TOBB Denizcilik Meclis Başkanı Erol Yücel, DTO yönetim kurulu başkan yardımcısı Rıdvan Kartal, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erkan Dereli, İMEAK DTO Meclis üyesi Murat Er, İMEAK DTO yönetim kurulu üyesi Ali Deniz Eraydın, İMEAK DTO Meclis üyesi Cihan Ergenç, İMEAK DTO 27. Komite Başkanı Gönç Beyli ve İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak da yer aldı. Karşılıklı sohbet ortamında geçen ziyarette ağırlıklı olarak İskenderun Limanı, deniz ticareti, lojistik, İskenderun’da açılması gündemde olan Mersin, Kıbrıs, Beyrut Feribot seferleri ele alındı.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun ekonomisi ve şehrin genel durumu hakkında bilgiler vererek; “İskenderun Ortadoğu ya yakınlığı ile önemli potansiyele sahip bir liman şehridir. Bölgemizde Demir-Çelik, Filtre, narenciye tarım ve hizmet sektörlerinde önemli yer tutmaktadır. Lojistik konusunda bölgemizde yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra Karadeniz Akdeniz Bağlantı yolunun tamamlanması bölge ihracatını ve nakliye sektörü için önemli olacağı kanısındayız. Tabi bunun yanında Amanos tünel projesinin yatırım programına alınması ile yatırımcılarımız umutlanmaktadır. Suriye’de yaşanan olayların sona ermesi ile bölgemiz ekonomik anlamda çok daha hareketli konuma gelecektir. Deniz Taşımacılığı konusunda da son günlerde Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimleri var. Mersin, Kıbrıs ve Beyrut’a yönelik Deniz seferlerinin başlayacak olması da bizleri umutlandırmaktadır” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası yönetim kurul başkanı Metin Kalkavan ise, “İskenderun Körfezi konumu ve sınıra yakın olması hesabıyla ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Körfezde boru hatları, müthiş bir sanayileşme, Kocaeli den sonra en yoğun sanayileşmenin olduğu yer. Türkiye’nin en önemli iki körfezinden biri İskenderun Körfezidir. Bu nedenle sanayicimizi, Kobilerimizi ve esnafımızı korumak lazım. İnsanlarımız hep kazanmaya oynuyor, bazen de kaybetmemeye oynamalı. Bu nedenle bölgenin geleceği parlak ve çok önemli bir potansiyele sahip bir yerde bulunuyorsunuz. İş potansiyeli çok yüksek olan bu bölgenin geleceği de parlak. Suriye Savaşının sona ermesi ile bölgenin ihracatı da önemli ölçüde artacağını da umut ediyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Deniz Ticaret Odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret sonrası İTSO terasından İskenderun Körfezini görme ve inceleme fırsatı bulurken, Dağ ile denizin birleştiği Kar ve deniz manzaralı olan İskenderun Körfezine hayran kaldıklarını ifade ettiler.