İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil: Yunus Emre’de Parke Çalışması Yapıyoruz

İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince yol ve kaldırımlarda modernizasyon çalışmaları sürüyor.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Yunus Emre Mahallesinde parke taşı döşeme çalışmalarının yapıldığını belirtti.

İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kent genelinde kaldırım, bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Fen İşleri ekiplerinin kent genelinde parke taşı döşeme çalışmalarına devam ettiğini belirterek,”Ekipler yoğunlukla okullara yakın bölgelerde bozulan ve tahrip olan kaldırım ve yollarda parke taşı düzenleneme ve yenileme çalışması yapıyor” dedi.

Çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını ifade Başkan Seyfi Dingil,” Ekipler vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin yoğun olarak kullandığı okul çevrelerinde çalışma yapıyor. Halka hizmet noktasında ellimizden gelen her türlü fedakârlığı yapıyoruz.Öğrenciler ve veliler yapılan düzenlemeden oldukça memnun. İskenderun Belediyesi şehir genelinde bozuk yol, kaldırımsız cadde ve sokak bırakmamak için çalışıyor” şeklinde konuştu.

Hasta Bakarken Nelere Dikkat Etmeli?

Hasta Bakımını Kolaylaştıracak 8 Altın Öneri

Evde hasta bakmak hem hasta hem de bakan için çok hassas bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak ve huzurla sürdürmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Hastanın günlük bakımı ile ilgilenirken kişinin birçok konuda bilgi sahibi olması ve üstelik bu bilgileri uygularken kendi kişisel ve ruh sağlına da dikkat etmesi gerekiyor.Bakan kişinin bakım sürecini kolaylaştıracak bakış açısına sahip olması ayrı bir önem taşıyor.

Hasta ve hasta yakınlarının, bakım ve tedavi süresinde yapması gerekenler;

1 – Kişisel bakımına dikkat edin
Evde yatan hastalar kişisel ve günlük bakım ihtiyaçlarını gideremeyebileceğinden saçlarını yıkamak veya taramak gibi basit eylemlerle kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Tedavi ve beslenme planına göre hastanın kilosunda oluşabilecek değişikliklere karşı kıyafetlerini de mevsimine ve bedenine uygun seçmeniz hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

2 – Özgür Bırakın
Hastaların günlük diyaloglarını eskisi kadar eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde başlatamadıklarını hatırlayarak sizlere soru sorduklarında yardımcı olun. Herhangi bir şey unuttuklarında veya hatırlamak istediklerinde ise anlayış gösterin, zorlanırlarsa zorlamayın biraz özgür bırakın. Kendini rahat hissettiği zaman diyaloğu devam ettirmesi kolaylaşabilir.

3-İletişimi koparmayın
Evde yatan hastalar gün geçtikçe kendini daha da yalnız hissedebiliyor. Dışarı çıkmak için kendilerinde fiziksel gücü bulamadıkları için akrabalarını aramalarına yardımcı olmak veya davet ederek ziyaret etmelerini sağlamak onları mutlu edecek, yalnızlık hissinden sıyrılmalarında etkili olacaktır.

4-Mevcut durumla barışın
Hastaya bakan kişi aile yakını ise, sevdiği bir insanın mevcut durumunu kabul etmek yerine inkar etmek isteyebilir. Bu inkar ve kabullenmeme derin bir üzüntüye bazen öfkeye bazen de depresyona davetiye çıkarabilir. İster fiziksel bir sakatlık ister Alzheimer gibi davranışsal ve psikolojik değişikliklerin gözlemlendiği bir hastalık olsun, yakınınızın birlikte vakit geçirdiğiniz aynı kişi olmadığını hatırlayarak durumu kabul etmek size iç huzuru verecek, hastaya ve durumuna olan tutumunuzu yumuşatacaktır.

5- Yaratıcı olun
Hastalar zaman zaman kafa karışıklığı yaşayabilir. Bu gibi durumlarda yaratıcı olabilir ve hayatıyla ilgili sorular sorarak, yapmaktan keyif aldığı şeyleri öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgiler ışığında planlayacağınız günlük aktiviteler hem onun yaşamını renklendirecek hem de size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

6- Sabırlı ve saygılı olun
Sebebi, nasıl bir hastalıkla baş etmeye çalışıyor olursa olsun karşınızdaki insana karşı empati yaparak yaklaşım ve tutumunuzu geliştirebilirsiniz. Empati yapabildiğiniz sürece siz sabırlı olmayı öğrenirken, saygı duyduğunuz sürece hasta da kendisini önemli hissetmeye devam edecektir.

7- Kendinize zaman ayırın
Evde hasta bakıyorsanız, kendinize de bakmayı ihmal etmemelisiniz. Zamanın çoğunu bir hasta ile geçiren insanların motivasyonu düşebilir ve bu oldukça doğaldır. Suçlu hissedilmesi gereken bir durum değildir dolayısıyla çevrenizdeki kişiler size yardım teklif ettiğinde geri çevirmeyin. Kendinize zaman ayırın.

8- Profesyonel destek isteyin
Hasta bakan kişiler, zaman zaman profesyonel destek ihtiyacı duyabilirler. Eğer doktorunuz, hastanızın tıbbi olarak evde bakıma ihtiyacı olduğunu söylüyorsa, evde tedavi hizmeti alabilirsiniz. Bu ihtiyaca yönelik olarak hizmet veren kurum, doktor ve hemşireler aracılığıyla hastanızın tedavi veya bakımın seyrini kontrol ve takip edebilirsiniz. Alanında uzman bakım hemşireleri veya özel eğitim görmüş sağlık personelleri tarafından hastanız takip edebilir. Evde bakım hemşireleri ilaç tedavisi uygulayabilmesinin yanı sıra hastanın günlük yaşam aktiviteleri için de yardımcı olabilir. Fizik tedavi gibi rehabilitasyon alanında uzmanlaşmış uzmanlardan da bakım hizmeti alabilirsiniz.

 

Evde Temizlik Hizmeti Devam Ediyor

İskenderun Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışının en güzel örneklerinden biri olan “Evde Temizlik Hizmeti” projesi kapsamında yaşlı, engelli, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlara ücretsiz olarak hizmet vermeye devam ediyor.
Vatandaşlar tarafından yapılan taleplerin değerlendirilmesi sonucu bakıma muhtaç vatandaşların yaşadıkları ortamlar sağlık koşullarına uygun hale getiriliyor.
Belediye bünyesinde oluşturulan temizlik ekibi, belirli periyotlarla gittikleri evlerde başta ev içi temizlik olmak üzere, halı yıkama, cam silme, toz alma, mutfak temizliği gibi detaylı ev temizliği yapıyor. Yapılan temizlik ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşların hayatları kolaylaştırılıyor.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “İnsanlarımızın mutluluğu için çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan biri de evde temizlik hizmeti. engelli ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızı tespit ederek onların evlerini temizleme çalışmalarımız devam ediyor. Yatalak olup kimsesi olmayan vatandaşlarımız var. ya da yaşlılıktan dolayı temizlik yapamayan insanlarımız var. Engelli bireylerin yaşadığı alanlarda yaşanan sıkıntılar var. Bize gelen talepleri inceleyerek gerçekten gerekli olduğu tespit edilirse ekiplerimiz o evi dip bucak temizliyor ”şeklinde konuştu.
Başkan Seyfi Dingil,”Bakıma muhtaç insanlarımızın en büyük taleplerinden biri de temiz bir evde ve sağlıklı bir ortamda hayatlarını devam ettirmekti. Biz sosyal belediyecilik konusunda farklı çalışmalara imza atıyoruz” diye konuştu.

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden,Suriye uyruklu kanaat önderleri ile bir araya geldi

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun’da ikamet eden Suriye uyruklu kanaat önderleri ile bir araya gelerek, kamu düzeni, asayiş ve huzur konulu bir istişare ve bilgilendirme toplantısı yaptı.

Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya; İskenderun Kaymakamı İskender Yönden,İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay,İskenderun İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ferit Gül,İskenderun İlçe Yazı İşleri Müdürü Mehmet Gök, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü İbrahim Yıldırım, Göç İdaresi İskenderun Grup Başkanlığı Uzman Yardımcısı Elif Bal Özgün, İskenderun Sivil Toplumla İlişkiler Şefliği Sorumlusu Mehmet Küllük, Suriyeli Danışma Bürosu Sorumlusu Emine Zont, Tercüman Maha Alzahir ve suriye uyruklu kanaat önderleri katıldı.

Kaymakam Yönden, Suriyeli kanaat önderleriyle tercüman aracılığıyla yaptığı istişare toplantısında şu ifadelere yer verdi;

“Suriyeli kardeşlerimizin önemli bir kitlesine ev sahipliği yapılarak bir ensar misali birlik, beraberlik, kardeşlik, huzur ve esenlik içerisinde yaşıyoruz. Ülkemiz genelinde hakim olan birlik, beraberlik, kardeşlik, huzur ve esenlik iklimine gölge düşürmek isteyen art niyetli kişi veya kişilerce bir takım yanlış beyan ve yönlendirmeler ile kargaşa ortamı oluşturmak isteyen art niyetli kişi yada kişiler olabilir. Bu tür hain girişimlere karşı dikkatli olunması ve dolduruşlara gelinmemesini önemle rica ediyorum.

Türkiye, hem küresel hem de bölgesel barışın teminat ülkesi olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Bu manada ülkemiz bugün dünyada dostluğu talep edilen, husumetinden de çekinilen, güçlü ve itibarı yüksek bir ülke haline geldiği aşikârdır.

Barış ve hoşgörünün merkezi olan güzide İlçemizde bugüne kadar var olan barış, kardeşlik ve dayanışma ikliminin bugünden sonra da artarak devamının tesis edilmesi ve kamu düzeninin devamlılığının sağlanması noktasında ortak bir çaba sarf edilmesi yerinde olacaktır” dedi.

Bu doğrultuda ilgili/yetkili kurum amirleri ve Suriyeli kanaat önderleri ile çeşitli konularda istişare de bulunan Kaymakam Yönden, İlçemizdeki Suriyeli misafirlerimizce bayrak, afiş yâda pankart vb. kullanılmaması, sosyal medya üzerinden paylaşılan art niyetli mesaj ve yönlendirmelere itibar edilmemesi, TSE tarafından alınan karar doğrultusunda işyerlerinde kullanılan kelimelerde Türkçe kelimelerin %25’i kadarıyla yabancı ifadelerin kullanılabileceği ve bu oranın aşılmaması, sosyal çatışmaya mahal verebilecek her türlü davranış ve girişimlerden uzak durulması, siyasi tartışmalardan ve propagandalardan uzak durulması vb. kamu düzeni, asayiş ve huzur bakımından önem arz eden hususlarda bilgilendirme yaptı.

Bekbele’de Asfalt Yama Çalışması Yapılıyor

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent genelinde asfalt yama çalışması yaptıklarını belirtti.
Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Bekbele Mahallesi Mevlana Caddesinde yolların bakım ve onarımını yapıyor. Ekipler deforme olan yollarda asfalt yama çalışmaları gerçekleştiriyor.
Vatandaşın hayatını kolaylaştırmak ve trafik akışında sıkıntı yaşanmaması için çalışan İskenderun Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler,ihtiyaç duyulan yollarda yama ve onarım çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da zarar gören ve yıpranmış yollarda, tek tek onarılıyor.
Belediye Başkanı Seyfi Dingil,” İlçe genelinde çeşitli nedenlerle deforme olan yollarda bakım ve onarım çalışmalarımız devam ediyor.Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz belirlenen program dâhilinde ilçedeki yolları ring halinde tarayarak bozuk satıhlarda asfalt yama çalışmalarına devam ediyor.

Başkan Seyfi Dingil açıklamasının devamında ise; “İlçemizdeki tüm yollarda yama ve onarım çalışmalarımız devam etmekte. Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karayılan Mimar Sinan Parkı Yenileniyor

İskenderun Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğüne bağlı ekipler Karayılan’da bulunan Mimar Sinan Parkında kamelyaların ve yeşil alanlarda bakım, onarım, tamirat işlemlerini yapıyor.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”Belediye olarak bir yandan yeni parkların yapımını sürdürürken bir yandan da mevcut parkları yeniliyoruz. Karayılan’da vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılan bu parkımızda çalışmalar devam ediyor. Parkta çeşitli nedenlerle kırılan, hasar gören banklar ve sosyal donatı alanları yenileniyor” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,“ Yapılan hizmetlere sahip çıkalım. Parklarımızı birlikte koruyalım. Bazı art niyetli kimseler bu hizmet alanlarını tahrip ediyor. Banklara ve kamelyalara zarar veriyor. Bu kimseleri gördüğümüzde uyarılım. Bu alanlar halkın ortak kullanım alanlarıdır. Bizler halkımıza en iyi hizmeti vermek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz ” diye konuştu.

Babası tarafından dövülerek komalık olan Mertcan’dan acı haber

Dersini yapamadığı için öz babası tarafından dövülerek komalık olan 6 yaşındaki Mertcan Y. 3 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Babası Mehmet Ali Y. tarafından elektrikli süpürgenin demir sopasıyla öldüresiye dövülen Mertcan, yaşam mücadelesini kaybetti. 2 Ocak Çarşamba günü yaşanan olay sonrası, ağır yaralı olarak getirildiği hastanede cerrahi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan ve bir süre önce beyin ölümü gerçekleşen Mertcan, makineye bağlı olarak nefes alıyordu. Bugün sabah saatlerinde doktorlar Mertcan’ın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriyeli Bebek, Gelişim’de Sağlığına Kavuştu

24 haftalıkken, 1200 gram ağırlığında dünyaya gelen ve doğumundan itibaren solunum yetmezliği çeken Salouh Bebek, 43 günlük mücadelenin ardından yaşama tutundu. Solunum sıkıntısı nedeniyle İskenderun Gelişim Hastanesi’ne sevk edilen Salouh Bebek, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır’ın uyguladığı tedaviyle, 43 gün sonra hastaneden taburcu edildi.
Gelişim Hastanesi’ne sevk edilen minik Salouh Bebeğin, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne alınıp, solunum cihazına bağlandığını belirten Uzm. Dr. Gözde Kır, “Bebek Salouh, akciğerlerinin gelişmemesi ve solunum sıkıntısı nedeniyle, hastanemize sevk olarak alındı. Solunum ve akciğer geliştirici tedavi uygulandı. 43 günlük mücadelemizin ardından Salouh Bebek, tedaviye iyi yanıt verdi. Prematürelere özgü birçok zorluğu da beraberinde atlatan hastamız, sağlıklı bir şekilde taburcu edildi” dedi.
Bebeğini kucağına almanın mutluluğunu yaşayan Anne Dema Salouh ise, tedaviyi gerçekleştiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır ve Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sağlık Ekibine teşekkür etti.

Arsuz’a Gezi Teknesi

Turizmi ile bölgemizin gözbebeği olan ilçemizde bir simge haline gelecek olan gezi teknesi halkımıza açık olarak hizmet verecek. İlçemize gelen misafirlere ve halkımıza yönelik olarak gezi yaptıran ve ilçemizi tanıtan ya da değişik organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir teknenin eksikliği hissedilirken Kaymakamlığımızın girişimleri ile ilçemiz halkına hizmet etmek üzere yine ilçemiz eşrafından işadamları Yılmaz ÇOBAN ve Doğan ÇAM tarafından saltanat kayığı görünümlü bir tekne hibe edildi. Üzerinde gelin damat çekimleri, belki nikah törenleri, özel organizasyonlar ve halka açık geziler yapılabilecek tekne bugün ilçemize getirilerek suya indirildi. Gaziantep ilinden alınarak bakımları yapıldıktan sonra ilçemize getirilen tekne, suya indirilerek ilk denemesi yapıldı.

Kaymakam SARI, kısa bir süre içerisinde hizmete başlayabilecek olan teknenin ilçemizde hizmete kazandırılmasında desteklerinden dolayı başta hayırsever işadamları Yılmaz ÇOBAN ve Doğan ÇAM beyefendilere ilçemize bu büyük katkılarından dolayı şükranlarını sunduğunu ve yine teknenin ilçemize kazandırılması, nakli, eksiklerinin tamamlanması konularında desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Rahmi DOĞAN, Gökmeydan eski Belediye Başkanımız Necim BOZKURT, iş adamı Haşim İNAN, Gaziantep Beslen Makarna Fabrikası sahibi Mehmet OKAN ve emeği geçen herkese şükranlarını sunduğunu belirtti.

SARI , özellikle yaz aylarında kendilerine ilçede gezi yaptırabilecek nitelikte bir teknenin olmadığı yönünde yoğun talebin geldiğini, bu sayede o ihtiyacında giderirmiş olacağını da ekledi.

İskenderun Belediyesi Ve Tügva Tarafından Düzenlenen “Annelik Psikolojisi” Konulu Seminer Yoğun İlgi

İskenderun Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı Hatay Kadın ve Aile koordinatörlüğü tarafından düzenlenen panel yoğun ilgi gördü.
Mavi Çocuk Akademisinde düzenlenen panele İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in eşi ve +1 Engelsiz İskenderun Derneği Başkanı Feray Dingil, YÖK Denetleme Kurulu üyesi Prof.Dr. Güler Alkan, İSTE Kütüphane ve Dokümantasyon daire başkanı Nurten Çelik, Mavi Çocuk Akademisi Okul Müdürü Birgül Türkay, TÜGVA Genel Merkez yöneticileri ile çok sayıda davetli ve veli katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Gençlik Vakfı Hatay Kadın ve Aile İl koordinatörü Zeynep Soylu, aileler ve toplumumuz için çok önemli olan, üzerinde titrediğimiz çocuklarımızın gelişimine olumlu katkı yapacağımız bir seminer düzenleme kararı aldıklarını belirterek,” 10-35 yaş arası öğrenci, çalışan, eş ve anne olan hanımlarımızın, milli ve manevi değerlerimize bağlı, bilgi ve özgüven sahibi bir şekilde yetişmeleri noktasında çalışmalarda ve faaliyetlerde bulunuyoruz. Ayrıca aile kurumunu sosyal, kültürel ve eğitsel bakımdan destekleyecek paneller düzenlemekteyiz” diye konuştu.
Yapılan konuşmanın ardından Yazar Berin Tuncel “Annelik Psikolojisi “ konulu seminer verdi.
Video ve slayt gösterimi eşliğinde Annelere, çocuklarına karşı davranışları konusunda bilgiler verilen seminerde, aileler de çocuklarının sorunlarıyla ilgili Tuncel’ sorular yöneltti. Seminere katılan anneler ve konuklar İskenderun Belediyesine ve TÜGVA Hatay yetkililerine bu şekilde bilgilendirici etkinlikler düzenlediği için teşekkür etti.
Son olarak Türkiye Gençlik Vakfı Hatay Kadın ve Aile İl koordinatörü Zeynep Soylu panele katkılarından dolayı Yazar Berin Tuncel’e ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in eşi ve +1 Engelsiz İskenderun Derneği Başkanı Feray Dingil’e plaket takdim etti.