ÇALIŞKAN: DEPREMZEDELERİN BORÇLARI SİLİNMELİDİR

ÇALIŞKAN: AZ HASARLI KONUT SAHİPLERİNE DE KONTEYNIR VE KİRA DESTEĞİ VERİLMELİDİR

 

ÇALIŞKAN: DEPREMZEDELERİN BORÇLARI SİLİNMELİDİR
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla, deprem bölgesindeki sorunları yeniden gündeme taşıdı.
Deprem bölgesinde biriken elektrik, su ve doğalgaz faturalarının vatandaşları zor durumda bıraktığını dile getiren Çalışkan, “Bugün pek çok insanın ödeyemeyeceği kadar faturalar katlandı. Kamuya düşen görev sözünde durmaktır. Bu açıdan faturaların kamu tarafından üstlenmesi, halkın borçların silinmesidir” dedi.
DEPREM BÖLGESİNDE YARALAR HALEN SARILMADI
Çalışkan, depremin üzerinden altı ay geçmesine rağmen yaralar halen sarılmadığını vurgulayarak, “Her geçen gün halkımız yeni yeni problemlerle karşı karşıya. Bugünlerde bazı deprem bölgelerinde geçici çarşılar, geçici konteynır iş yerleri yapılmaya başlandı. Bunlardan bir miktarı faaliyete geçti. Ancak buradaki altyapı sorunlarından öte bir de güvenlik sorunu had safhadadır. Bu açıdan şehirlerimizin bugüne kadar güvenliği ne kadar önemliyse, bundan sonra geçici iş yerlerinin güvenliğinin de en az onun kadar önemli olduğu asla göz ardı edilmemelidir. Bu noktada millete gözdağı vermekten öte fiilen resmi kurumların, makamların sorumluluklarını yerine getirmesi elzemdir” ifadelerini kullandı.
DEPREMZEDELERİN BORÇLARI SİLİNMELİ
Deprem bölgesinde biriken elektrik, su ve doğalgaz faturalarının vatandaşları zor durumda bıraktığını dile getiren Çalışkan, “Bugün pek çok insanın ödeyemeyeceği kadar faturalar katlandı. Kamuya düşen görev sözünde durmaktır, insanlara güven telkin etmektir. Bu açıdan faturaların kamu tarafından üstlenmesi, halkın borçların silinmesidir. Ayrıca deprem bölgesinde orta ve ağır hasarlara yönelik bazı destekler söz konusu iken, hafif hasarlı evlere ve iş yerlerine bir destek henüz söz konusu değildir. Bu açıdan az hasarlı konut sahiplerine de konteynır ve kira desteği verilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN MAAŞLARI YAZINDA ÖDENMELİ
Çalışkan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda ücretli öğretmen olarak görev yapan on binlerce öğretmenin işsiz kaldığını hatırlatarak, şunları kaydetti; “Zaten çalıştıkları dönemde asgari ücretin çok altında bir ücrete talim ederlerken, bugün tamamen işsiz, ücretsiz, gelirsiz kalmış durumdalar. Bu açıdan yıl içerisinde okul sezonu içerisinde görev yapan ücretli öğretmenlere yazın da aynı maaşları ödenmelidir. Bu durum Diyanet’te görev yapan fahri öğreticiler için de aynı durum söz konusudur.”

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.