Fotoğrafçılar Kur Artışlarından ve Korsanlardan Şikayetçi

Fotoğrafçılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve sıkıntılar hakkında görüşlerini aldığımız Üzay Foto İşletmecisi İhsan Olgun, sektörün en büyük iki sıkıntısından birinin döviz kurundaki anormal artışlar diğerinin ise korsan fotoğrafçılık olduğunu söyledi. Kur artışlarının kendilerini ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu ifade eden Olgun; “Fotoğrafçılık sektörü şu anda çok zor durumda. Dövizlerin artışı nedeniyle fiyatları yakından takip edemiyoruz, her gün müşteriye karşı fiyat yenilemek zorundayız. Bunun yanında korsan fotoğrafçılık bizi çok zarara uğratıyor. Biz sigortalı eleman çalıştırırken, onlar sigortasız, günübirlik eleman çalıştırıp bizle rekabete giriyorlar. Şu an en büyük sıkıntımız dövizdeki artış ve ikincisi korsan fotoğrafçılık! Bizim bir iş yerimiz var, vergi mükellefiyiz, sigortalı eleman çalıştırıyoruz ama korsan olan fotoğrafçı ne vergi dairesine kaydı oluyor ne sigortalı eleman çalıştırıyor, her şeyi gayri resmi yürütüyor. Yakın zamanda bunun çaresine bakacağız, vergi dairesi ile SSK kurumuyla el birliği içerisinde bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Bu şekilde giderse mekan sahibi olan fotoğrafçı kardeşlerimiz dükkan kapatmak zorunda kalacaklar. Geçen sene ile bu sene arasında dövize endeksli olarak yaklaşık olarak % 100 olarak
fiyatlarımız değişti. Buna olumlu tepki veren de olumsuz tepki veren de var. Çünkü herkes biliyor her gün zam geliyor her şeye” şeklinde konuştu.

FOTO HABER : MÜRSEL SEHER

Fotoğrafçılar Kur Artışlarından ve Korsanlardan Şikayetçi Fotoğrafçılar Kur Artışlarından ve Korsanlardan Şikayetçi

 

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.