HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI

SON 60 YILIN EN YOĞUN KAR YAĞIŞI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, olumsuz hava koşullarından en çok etkilenen ilçelerinden biri olan Hassa’yı ziyaret etti.
Aşırı kar yağışından dolayı çiftçi, hayvan üreticisi ve birçok vatandaşın mağdur olduğu ilçede vatandaşlarla buluşan Başkan Savaş’a CHP Hatay milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir ile millet ittifakı ilçe yöneticileri eşlik etti.
Hassalı vatandaşlar Başkan Savaş’a, mağduriyetlerinin giderilmesi için akaryakıt desteği, borçların ertelenmesi gibi destekler beklediklerini söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin tüm birimlerinin ilçe için seferber olduğunu söyleyen Savaş, “İlk kar yağışından sonra bütün arkadaşlarımız, il ve ilçe teşkilatımız ve bütün iş makinelerimiz ile Hassa’daki zor durumda olan vatandaşlarımıza destek olduk. Son 50-60 yılda en fazla karın yağdığı ve devam ettiği bir hafta yaşıyoruz. Özellikle hem canlı hayvan yetiştiren hem de seracılık yapan vatandaşlarımız çok zor durumda. Tabi ki bölgede elektrik olmayışından dolayı iletişim sıkıntısı da var. Bu iletişim sorunundan dolayı birçok insan birbirini arayamıyor sıkıntısını duyuramıyor. Bu nedenle hükümetin, bizlerin bu konuda
gayret sarf etmesi lazım. Vatandaşlarımızın zararının bir kısmına destek vermemiz lazım” dedi.

Başkan Savaş konuşmasının devamında, “Hatay’da ilk defa böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntılı günlerde Ankara’nın, genel siyasetçilerin, hükümetin Hatay’a biraz destek vermesini ve burayı afet bölgesi ilan edip insanlarımızın zararlarının karşılanmasını bekliyoruz. Yaklaşık 8-9 gün daha aralıklarla devam edecek kar yağışı var. İnsanlarımızın daha fazla etkilenmemesi için el birliği ile buralarda olmamız lazım” diye konuştu.

SAVAŞ: HÜKÜMETİN İNSANLARIMIZA DESTEK VERMESİ LAZIM
Hatay’daki yüksek bölgelerde oluşan olumsuzluklara karşı teyakkuzda olduklarının altını çizen Savaş şu sözleri söyledi: “Dağ bandında hemen hemen bütün ilçelerimizde kar var. Ama en çok Hassa ilçemiz etkilendi. Altınözü, Yayladağı, Belen, İskenderun, Erzin, Dörtyol ve Payas’ta dağ kesiminde çok sıkıntılar var. İnsanlarımızın hayvanları ile birlikte mağdur olduğunu görüyoruz. Kurtarma çalışmaları yaptık. Şu anda da çalışmalarımız devam ediyor. Hatay’ın hemen hemen çoğu bölgesinde kar yağıyor. Ekonomik anlamda ve elektrik konusunda da hükümetin hızlı bir şekilde bu insanlarımıza destek vermesi lazım.
Hatay Büyükşehir Belediyesinin tüm iş makinelerinin sahada olduğunu ifade eden Lütfü Savaş, yolların açıldığını ve gelen ihbarları da anında değerlendirildiğini belirtti.
TOKDEMİR: HASSA’NIN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMESİNDE CİDDİ GAYRETİMİZ VAR
Hassa’nın afet bölgesi olması gerektiğini vurgulayan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, “Hassa ilçemizde salı gününden bu yana zorlukların yanı sıra ciddi kayıplarımız da var. Hassa’nın afet bölgesi ilan edilmesi konusunda ciddi bir gayretimiz var. Büyükşehir Belediyesi üzerine düşeni layıkıyla yapıyor. Ama Türkiye’de iktidarın sessizliği ve buraya gelip bulunmayışı hepimizin yüreğini dağlıyor. İktidarın vekillerinin buraya gelmedikleri vatandaşlar tarafından söyleniyor. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak
Hassa’nın afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz ve bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

Hassalı vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla hükümetin destek vermesi gerektiğini belirten CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “ Ne yazık ki Hassa’da durum içler acısı. Bir sürü ahır çöktü ve hayvanlar telef oldu. Seralar ciddi zarar gördü. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları ile herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Hassa ne yazık ki hükümetin şefkatli elini hissetmemiş ve görememiş.
Hatay Büyükşehir Belediyesi tüm imkânları ile seferberlik halinde. Hassa’nın bir an önce afet bölgesi ilan edilmesi lazım” açıklamalında bulundu.

Aşırı kar yağışından zarar gören üreticiler de oldukça zor durumda olduklarını belirterek bir an önce devletin zararlarını karşılamaları noktasında adım atılmasını beklediklerini ifade ettiler. Hassa’da metrekareye 42. Kg kar düştüğünü ifade eden üreticiler, kar kalınlığının 60-70 santimi bulduğuna dikkat çektiler.
Üreticiler, “Devletin bizim yanımızda olmasını bekliyoruz, belki tüm zararlarımız karşılanmaz ama devletimizi yanımızda hissetmek istiyoruz” dediler.

Lütfü Savaş ve beraberindekiler Hassa’nın Akbez mahallesine de giderek vatandaşlarla görüştü. Elektrik kesintilerinden şikayet eden vatandaşlar, elektrik kesintileri dolayısıyla mahalleye su verilemediğini belirterek Savaş’tan yardım istedi. Bunun üzerine başkan Savaş, Akbez’e derhal bir ana jeneratör kurulması talimatı verdi.

HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI HASSA’DA METREKAREYE 42 KG. KAR YAĞDI

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.