Hatay STK Temsilcileri Haksız Yapılan Zamlara Karşı Tepki Gösterdiler

“Zamlar Mutlaka Geri Çekilmelidir”
İTSO Başkanı Yılmaz da, Ortak Basın Toplantısına Katıldı
Hatay’da faaliyet gösteren Ticaret Odaları, Borsaları, Esnaf Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen yapılan zamların geri alınmasına yönelik düzenlenen ortak basın toplantısına İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Genel Sekreter Figen Gül Dönmez de katılım sağladı.
ATSO Başkanı Hikmet ÇİNÇİN; “2022’ye Rekor Zamlarla Girdik
ATSO Başkanı Çinçin Ortak basın toplantısında söz alarak; “2022’ye rekor zamlarla girdik. Pandemi dönemi ile başlayan ekonomik darboğaz, 2022’nin ilk saatlerinde zam haberleriyle daha da büyümüştür. Aralık ayı için beklenen yıllık enflasyon % 29,59 iken, Aralık ayında gerçekleşen yıllık enflasyon % 36,08 oldu. Bu oran, Eylül 2002’den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak gerçekleşmiştir. Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon, 19 yılın zirvesine çıkmıştır. 2021 yılının sonlarına doğru yaşanan döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle, temel gıda ürünlerinden tekstile, araç fiyatlarından hizmet sektörüne kadar birçok alanda, fahiş artışlar yaşanmıştı. İğneden ipliğe, her şeye üst üste gelen zamlar, yeni yılda da devam etmektedir. 2022 yılıyla beraber; Resmi Gazete’nin önceki gün duyurduğu yeni düzenlemelere göre; Elektriğe % 50-125 arasında, Doğalgaza % 15-50 arasında (konutlarda % 25, sanayi ve ticari kuruluşlara % 50), Motorinde 1 lira 29 kuruş, benzinde 61 kuruş ve LPG’de 78 kuruş fiyat artışı) gerçekleşmiştir. Ayrıca, Vergi, Ceza ve Harçlar % 36.20, Motorlu Taşıt Vergisi % 25, Emlak Vergisi %18.10, Pasaport Harçları da % 36,2 oranında artmıştır. Bu yıl da geçtiğimiz senelerde olduğu gibi 2022’ye, TL’de yaşanan değer kaybı ve yüksek oranlarda açıklanan zamlarla girdik.
ATSO Başkanı ÇİNÇİN; “Yapılan Zamlarla Maaşlar Mum Gibi Erimiştir”
Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, “2022 ye kur düşmesine rağmen zam fırtınasıyla girdik. Ekonomide yapılması gereken uzun vadeli reformlardır. Kısa süreli aksiyonlar yurttaşın kesesine katkı sağlamamakta bu büyük zam oranları hane halkını ezen üretimi de engelleyici boyuttadır. Bu zamlar geri çekilmelidir” dedi.
Döviz yüzde 30-40 artarken bir ürünün bir yıl geçmeden 4-5 kat artması örneğinde olduğu gibi bizler enflasyonu unutarak, ürün imalatındaki hammadde, enerji vb. artışını sorgulamadan artan ürün fiyatına odaklanıyoruz.
Yüksek enflasyon nedeniyle, artan girdi maliyetleri ve daralan Pazar nedeniyle özellikle Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin ‘işten çıkartma” gibi olumsuz adımlarla ilerlemek durumunda kalabileceği öngörülmektedir. Bu nedenle işten çıkarmaların önüne geçmek için Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere önceki dönemde sağlanan sosyal güvenlik desteği, istihdam desteği ve kredi desteklerinin ihtiyaç doğrultusunda revize edilmesi gerekmektedir.
Ülke olarak hiper enflasyon ile karşı karşıyayız. Ekonomide yapılması gereken; uzun vadeli reformlardır. Kısa süreli aksiyonlar yurttaşın kesesine katkı vermemektedir. Enflasyona bağlı olarak tetiklenen zam furyasıyla halkımız enflasyon altında ezilecek ve üretim de engellenecektir. Bu nedenle zamlar mutlaka geri çekilmelidir” dedi.
Ortak basın toplantısına, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez, ATSO Meclis Başkanı Selehattin Eskiocak, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Ali Celal Mursaloğlu, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Eşref Taner Özkaya, Defne Ziraat Odası Başkanı Sedat Duran, Antakya Ziraat Odası Başkanı Cem Ergönül, Hatay KAGİT Başkanı Ferda Esin Demirok, HASİAD Başkanı Murat Hayzaran, HAGİAD Başkanı Serhat Rende, katılım sağladılar.

Hatay STK Temsilcileri Haksız Yapılan Zamlara Karşı Tepki Gösterdiler Hatay STK Temsilcileri Haksız Yapılan Zamlara Karşı Tepki Gösterdiler Hatay STK Temsilcileri Haksız Yapılan Zamlara Karşı Tepki Gösterdiler Hatay STK Temsilcileri Haksız Yapılan Zamlara Karşı Tepki Gösterdiler Hatay STK Temsilcileri Haksız Yapılan Zamlara Karşı Tepki Gösterdiler

Önceki İçerikYANLIŞ DİYET KURBANI OLMAYIN!
Sonraki İçerikYerli otomobil projesi TOGG’un prototipi Gebze’de tanıtıldı
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.