CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’in kepenk indiren esnafların desteklenmesi hakkında soru önergesi

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir’in kepenk indiren esnafların desteklenmesi hakkında Ticaret Bakanına soru önergesi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyon verilerine göre 2020 yılı itibarıyla 99 bin 588 dolayında esnafın ekonomik kriz sebebiyle iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı, söz konusu rakamın mevcut pandemi ile beraber 2021 yılı mayıs itibarıyla 110 bini aşacağı öngörülmektedir. Dolayısıyla hem mevcut ekonomik krizin derinleşmesi hem de sonrasında ortaya çıkan pandemi sebebiyle mücbir sağlık önlemleri gerekçesiyle kepenk indiren esnafların ekonomik ve sosyal anlamda desteklenmesi elzem bir hale gelmektedir.
Bu bağlamda;
1- Hatay ve ilçelerinde 2020 yılından bu yana kapanan esnaf sayısı kaçtır? Söz konusu kapanma durumlarının gerekçeleri nelerdir?
2- 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafalar için zarar tazmini noktasında bir önlem paketi oluşturma çalışması bulunmakta mıdır?
3- Esnaf ve sanatkârların kira, SGK pirim ödemeleri ve vergi borçlarına yönelik bir destek paketi hazırlığı var mıdır?
4- Esnaflara sağlanan Hazine destekli kredilerin yeterli olmadığı ve her nev’i esnafı kapsamadığı bilinmektedir. Bu kapsamda destek kapsamının genişletilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

tokdemir

Önceki İçerikÜLKENİN BİRLİK BERABERLİĞE İHTİYACI VAR
Sonraki İçerikBÜYÜKOBA’DA ÇIKAN YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI