Türkiye İdlip’te Savaş Mağdurlarına Umut Oluyor

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Vali Rahmi Doğan eşi Gülden Gülüzar Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte İdlib bölgesinde incelemelerde bulundu.

Suriye’nin İdlib bölgesinde AFAD koordinasyonunda yapımı devam eden briket evlerde incelemelerde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı yetkililerden inşa süreciyle ilgili bilgi aldı. Daha sonra İdlib’de briket evlerde yaşayan Suriyelileri ziyaret eden İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ile Vali Doğan, aile bireyleri ile bir süre sohbet etti.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı bölgede basın mensuplarına yaptığı açıklamada,” Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bugüne kadar 10 yıl geçmesine rağmen sorunlar çözülemedi ve milyonlarca insan hayatlarını evlerinden uzakta sürdürmeye çalışıyor. İç savaş öncesi nüfusu yaklaşık 1,5 milyon olan İdlib’de bugün 3 milyon 750 bin kişi yaşıyor bu insanların önemli bir kısmı da çadırlarda barınıyor.

Çadırlarda yaşayan Suriyelilerin hayatlarının bir nebze de olsa normalleştirilebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve talimatları doğrultusunda “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyasının başlatıldı. Bu kapsamda AFAD koordinasyonunda 12 sivil toplum kuruluşunca çalışma başlatıldı.

Başta 20 bin briket ev yapılması planlanmıştı ancak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu sayıyı 50 bine yükseltilmesi talimatı sonrası sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız değerlendirme sonrası 52 bin 772 briket ev yapılmasına ilişkin taahhüt verildi.

Bu taahhüt sonrası İdlib’in 124 lokasyonunda çalışmalara başlandı, taahhüt edilen evlerden 38 bin 901’inin projelendiril, bugün itibarıyla tamamlanan 27 bin 665 evden 17 bin 553’üne insan yerleşti ve yerleşmeye devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çalışmaları yakından takip ediyor. Amacımız, hazirana kadar bu çalışmaları tamamlayıp 50 bin rakamının üzerine çıkmak. Bu, sivil toplum kuruluşlarımızın büyük gayreti, hayırseverlerimizin desteğiyle olacak. Projelendirilenlerin fiziki gerçekleşmelerinde önemli mesafeler alındı. Çalışmalar, kış koşullarına rağmen bölgenin ikliminin nispeten Türkiye’nin birçok yerine göre daha uygun olmasının verdiği avantajla yürütülüyor. ”dedi.

Ziyarette İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, STK temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

idlib 1
idlib 1
idlib 2
idlib 2
idlib 3
idlib 3
idlib 5
idlib 5
Önceki İçerikKonuşma, Mesajlaşma ve İnternet Hizmetlerindeki Özel İletişim Vergisi Artırıldı
Sonraki İçerikBakan Koca: 17 ilde mutasyonlu virüs görüldü
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.