Nedir bu oyun terapisi ?

Merhaba Elif Hanım,

Hatay Çocuğa Hoş Geldiniz 😊

Elifcan Sunaç : Hoş Buldum😊

Oyun Terapistisiniz, bu alanda uzun zamandır da çalışıyorsunuz.

 Peki bu ‘Oyun Terapisi’ nedir?

Elifcan Sunaç : Çocukların yetişkinler gibi kendi duyguları hakkında konuşmamasından dolayı, çocuğun duygusal dünyasına ulamsak için kullanılan bir yöntemdir.

Oyun terapisi kimlere yapılır? 

Elifcan Sunaç :  Öğrenme güçlüğü çeken,  okulda uyum sorunları yasayan, okul korkusu olan, ayrılma kaygısı olan, yalan söyleyen, tırnak yiyen, boşanmış ailenin çocukları, sınav kaygısı yasayan çocuklar, çekingenlik, öfke kontrolü, altını ıslatma, çalma problemi ,kardeş kıskançlığı, çeşitli korkular, parmak emme, tikler, okul öncesi dönemsel sorunlar yaşayan çocuklar şeklinde sayabiliriz.

Oyun terapisti kimdir? Nasıl olunur?

Elifcan Sunaç :  Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların kendilerini ifade etmelerine yoğunlaşan özel işleve oyun terapisti denir .Terapistler çocuklar için güvenli bir alan oluşturmak üzere eğitim alırlar ve böylece çocuklar kendilerini güvende hissettikleri için istedikleri gibi oynarlar.

Oyun terapistliğinin ayrıca eğitimi var. Bu eğitime de sadece, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR), Sosyal hizmet uzmanları ve öğrencileri, Çocuk gelişimi-Okul öncesi öğretmenleri Çocuk Psikiyatrları, Aile Danışmanları, Çocuk Doktorları ve Psikiyatri Hemşireleri katılabilirler.

Kaç yaşından itibaren oyun terapisine başlanabilir?

Elifcan Sunaç :  2 ile 12 yas arası çocuklara oyun terapisi uygulanmaktadır.

Oyun terapisi ile hangi problemler çözülür?

Elifcan Sunaç :  Öğrenme güçlüğü sorunları, okulda yaşanan uyum sorunları, okul korkusunun giderilmesi, ebeveyninden ayrılma kaygısı, yalan söyleme problemi, tırnak yeme, boşanan çiftlerin çocuklarında yaşanan sıkıntılar, ailevi sorunlar, sınav kaygısı, çekingenlik, öfke kontrolü, altını ıslatma, çalma vb. durumlarda olan çocuklara fayda sağlamaktadır.

Oyun terapisi seansına ebeveynde girebilir mi?

Büyükler için terapi ne ise küçükler içinde oyun terapisi öyledir. Seans boyunca çocuk kendini güvende hissetmeli ve terapist ile bas başa kalmalıdır. Daha sonra terapist gözlemlerini aile ile paylaşır.

Fakat ‘filial terapi’ dediğimiz aile terapisi var. Burada da tamamen aile ile çocuğun kaliteli oyun, zamanını nasıl iyi isleyeceği gibi anlatıların olduğu bir terapidir. Bu esnada aile ve çocuk birliktedir.

Terapiye ne kadar süre devam edilmeli? Terapi çocuğa ne kazandırır?

Elifcan Sunaç :  Haftada 1 ya da 2 kez olmak üzere terapistin yönlendirmesi ile başlanır. Bu süre bazen aylarca sürebilir. Çocuklar çoğu kez terapi odasında zamanı sadece ‘OYUN OYNADIK’ diyerek açıklayabilirler, fakat bu süreçte çocuklar yeni rolleri ve davranışları öğrenirken, kendileri için sorun oluşturan durumlarla basa çıkmanın yollarını keşfederler.

Oyun terapisi yapabilmek için neler gereklidir, kullanılan oyuncakların özellikleri nelerdir?

Elifcan Sunaç :  Oyun terapisinde; oyuncakların ve materyallerin kullanımı kolay, dayanıklı ve portatif olması gerekmektedir. Mesela mutfak malzemeleri, oyuncak ev aletleri, müzik aletleri, kum havuzu, çadır, oyun hamuru vs.

Oyun terapisinin faydaları nelerdir?

Elifcan Sunaç :  Çocukların zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirir, duygu düşüncelerini ifade etmelerini sağlar.

Güvenmeyi, iş birliği yapmayı, saygı duymayı, sorumluluk almayı ve sorumlulukları yerine getirmeyi öğretir.

Problemlerine çözüm bulmayı, olumsuz duygularıyla basa çıkmayı, korkularıyla mücadele etmesini öğrenir.

Elif Hanım, köşeme ve Youtube kanalıma konuğum olduğunuz için teşekkür ederim. =)

Güzel projelerde tekrar görüşmek üzere 😊

Elifcan Sunaç :  Beni davet ettiğiniz için ben teşekkür ederim. Tekrar görüşmek üzere 😊

@elifcansunaçdanışmanlık

@hataycocuk

Önceki İçerikERKEN TEŞHİS KANSERDEN KORUYOR!
Sonraki İçerikÖzçelik iş Sendikasına ,Aile ve Sosyal Hizmetler merkezi Müdürü ve Öğretmen evi müdüründen ziyaret