Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor

Fulya Öztürk, kameramanlar Hilmi Yaşa ve Halil Kahraman Şırnak’a gitti. Orada PKK’dan kaçan gençlerle konuştu.

(CNN TÜRK tarafından haberleştirilmiş Hatay Valiliği Tarafından Yayınlanmıştır.)

                               O gençlerden biri 21 yaşındaki Destan…

Terör örgütü PKK, henüz 15 yaşındayken Destan’ı kandırıp dağa kaçırdı. Destan, 4,5 yıl boyunca dağda yaşadı ve sonunda terör örgütünden kaçmayı başardı. Terör örgütü PKK, Destan’ın ömründen 4,5 yılı çaldı. Önce Cudi Dağı’na daha sonra da Suriye’ye götürüldü. Kaçırıldığında 15 yaşında olan Destan, hayatının baharındayken her şeyi yarım kaldı.

Terör örgütünden kaçtıktan sonra suça karışmadığı için 5 ay hapiste kalan Destan, örgütle ilgili çok çarpıcı detayları anlattı:

Terör örgütü üyeleri okulun etrafındalardı. 1-2 günlüğüne gidelim sonra geliriz dediler. Ben ilk gün çok ağladım. Bize her şeyi unutturdular. Savaşa odaklanmamızı istediler. Türk askerine karşı savaşmamızı istediler.’ ‘Önderimiz ceza evinde onun için savaşıyoruz” dediler.

Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor

                                                  Tecavüz, İntihar…

Destan, günler geçtikçe daha acı şeylerle karşılaşmaya başladı. Defalarca tecavüze maruz kaldığını belirten Destan, intihar edenleri de gördüklerini, niye öldüklerini sorduklarında da ”Öcalan için” cevabını aldıklarını söylüyor.

4,5 yıl boyunca yaşadığı zorlu süreçlerden de bahseden Destan, yiyecek olarak 3 ay boyunca hamurla suyu karıştırıp yediklerini, kışın ise kar sularını eritip banyo yapabildiklerini söyledi.

Destan, 4,5 yılın sonunda iki arkadaşıyla birlikte örgütten kaçmayı kafasına koydu. Kaçarken de örgütün arabasını ve telefonunu alıp kaçmayı başardılar. Destan kaçış planıyla ilgili, ”Ben ilk günden beri kaçmak istiyordum. Yanıma bomba da almıştım. Bizi görürlerse kendimi patlatacaktım. Kaçmayı kafama koymuştum” diyor. Destan o telefonla ailesine ulaştı. Yıllardır evlatlarından haber almayan ailesi sevinçle jandarmaya haber verdi ve koordinatlar belirlendi ve Destan bu şekilde yeniden ailesine kavuşmuş oldu.

                       PKK’dan Kaçan Zeliha Yaşadıklarını Anlatıyor…

Adı Zeliha. Şırnak Silopi’de, PKK terör örgütü onu kandırdığında 18 yaşındaydı. Yıl 2014’dü.

PKK onu diğer kandırılanlar gibi ilk Cudi Dağı’na kaçırdı. Gittiği ilk gece cehennemi görmeye başladı Zeliha.

PKK, Zeliha’yı Cudi Dağı’ndan sonra Irak’a götürdü.

Ve 5 yılın sonunda Zeliha PKK’dan kaçmayı kafaya koydu. Irak’taki kamptan kaçtı. Günlerce yürüdü, izini belli ettirmeden, oradan uzaklaşmayı başardı.

Zeliha şimdi 23 yaşında. Hayali var. Okumak istiyor.

Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor

                       PKK, 13 Yaşındaki Selim’i Nasıl Kandırdı?

Adı Selim. 13 yaşındayken bir gün evde babasıyla tartışıyor. Çocuk aklıyla evden çıkıyor. Bir anlık öfkeyle Cizre’deki HDP binasına gidiyor. Ne oluyorsa orada oluyor. Selim, “Babam beni dövecek sandım, ben de evden çıktım. Çarşıya çıkmıştım, nereye gideceğimi de bilmiyordum. Ondan sonra aklıma HDP binasında çalışan bir tanıdığım geldi. Oraya çay içmek, biraz oturmak için uğradım. İşte ne başladıysa orada başladı. Bir an da kendimi örgütün içinde buldum” dedi.

Selim de dağa çıkarıldığı ilk an eve dönmek istedi. Daha 13 yaşında küçücük bir çocuktu. 5 yıl boyunca Suriye’de PKK’nın elinde kaldı. Daha fazla dayanamadı o da kaçma planı yaptı. Cesaretini topladı, harekete geçti, kamptan kaçtı.

Selim, herhangi bir eyleme katılmadığı için 6 ay cezaevinde kaldı. Artık özgür. Şimdi hayalleri ve umutları var.

Terör Örgütü Çocukları Nasıl Kandırıyor

Önceki İçerikİsdemir’de Çalışan Özçelik-İş Sendikası Üyelerinden Hayırlı Olsun Ziyareti
Sonraki İçerikDeğirmenci; Eğitim Projemizin Son Toplantısı İskenderun Şubemizin Yeni Binasında Yapıldı