Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı

Arsuz Arpaçiftlik Mahallesi’nde bulunan Kutsal Havariler Kilisesi’ nde bu yıl düzenlenen kazı çalışmaları büyük ölçüde sonlandı.

Çalışmaların sonunda kazı ekibini yerinde ziyaret eden ve çalışmalar hakkında kazı başkanı ve ekibinden bilgi alan Arsuz Kaymakamı Musa sarı , ilçemiz sınırlarında çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını, kendilerinin de bu çalışmalara gerek bakanlıklar düzeyinde takip edilmesi gereken hususlarda gerekse de yerel düzeyde çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde tüm kamu kurumları ile birlikte destek olduklarını ifade etti.

Kaymakam SARI , Kutsal Havariler Kilisesinin ilçemiz Arpaçiftlik mahallesinde bulunduğunu, yaklaşık 6. yüzyılda yapılıp 12. yüzyıla kadar hizmet verdiğini, Geç Roma olarak bilinen Bizans Dönemine ait olduğunu, içerisinde bulunan çeşitli mozaik figürlerin, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılarla önümüzdeki yıllarda altyapı imkanları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülebileceğini ve Arsuz ilçemizin cazibesini bir kat daha arttıracağını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Ziyarette ayrıca Arsuz Belediye Başkanı Doktor Asaf GÜVEN , Hatay Müze Müdürü ve kazı başkanı Ayşe ERSOYI ve kazı koordinatörü Ömer ÇELİK ile, mimarlar ve teknik personeller ile kazıda görev alanlardan oluşan bir heyet ve arazi sahipleri bulundu.

Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı Kutsal Havariler Kilisesi Kazı Çalışmaları Bu Yılda Geçmişe Işık Tutacak Bulgularla Sonuçlandı

Önceki İçerikMuhasebeciler Odası ile BATIGÖZ Hastanesi Arasında Protokol imzalandı
Sonraki İçerikKoronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yazılı açıklama yapıldı