Bakan Hulusi Akar Hatay’da

0
26
05
05

Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genel Kurmay Başkanı Org.Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar Hatay Valisi Rahmi Doğan ile birlikte Şehit Er Hüseyin Koroç Hudut Karakolu ve 2’nci Ordu Taktik Komuta Merkezini ziyaret etti.

23 Mayıs 2020 Cumartesi günü Hatay Havalimanı’nda Vali Rahmi Doğan ve 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla tarafından karşılanan Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, ilk olarak Reyhanlı İlçemizdeki Şehit Er Hüseyin Koroç Hudut Karakolu’nu ziyaret etti. Karakola gelişinde tören mangasını selamlanmasından sora Şeref defterini imzalayan Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar ardından gözetleme kulesine çıktı. Hudut nöbetçisinden hudut tekmili aldı ve sınır hattı ile Suriye tarafındaki Atme Kampı’nı inceledi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan Atme Kampı’ndaki son duruma ilişkin yaptığı bilgilendirmede, rejimin saldırılarının ardından bölgeden kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan masum insanların bölgede barınmasıyla kendiliğinden oluşan kampta insanların zorlu şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını belirtti. Kamplardakilerin sağlık ve gıda ihtiyaçlarının yardım kuruluşları tarafından karşılandığını dile getiren Vali Rahmi Doğan, İdlib’de tesis edilen ateşkesin ardından kamptaki bazı Suriyelilerin evlerine dönmeye başladığını, Afrin’e de Türkiye’den elektrik verilmeye başlandığını, bölge halkının da bunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar “Gerçekten önemli çalışmalar, faaliyetler yapılıyor. Mehmetçik bir taraftan Suriyeli kardeşlerimizin günlük hayatının kolaylaşması için faaliyet gösterirken diğer taraftan da terörle, kaçakçılıkla mücadele, hudutlarımızdan izinsiz geçişlerin önlenmesi konusunda gece gündüz demeden büyük bir gayret gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri tek vücut, tek yumruk olarak teröristin peşindedir. Mehmetçik bugün operasyonlarını Haftanin, Zap, Hakurk, Gara bölgelerinde de bir başka şekliyle sürdürdü. Komandolarımız, hava kuvvetlerimiz oradaki başarılı operasyonlar sonucunda üs bölgelerimize, karakollarımıza eylem hazırlığında olduğunu tespit ettikleri 13 teröristi etkisiz hale getirdi.

Çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar yaptıklarımızla teröristlerin mağaralarını, inlerini başlarına yıktık, yıkmaya devam edeceğiz. İnşallah, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız güçle en son teröristi de etkisiz hale getirmek suretiyle milletimizi, halkımızı bu terör belasından kurtarıp hem halkımızın güvenliğini hem de hudutlarımızın güvencesini sağlayarak burada sulhu sükunu hakim kılacağız. İdlib’de ateşkesin ve istikrarın kalıcı olarak sağlanması çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mehmetçik, bu konuda ülkemizin hak ve menfaatleri çerçevesinde yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptı, zor arazi ve hava koşullarına aldırmaksızın bundan sonra da yapmaya devam edecek.” dedi.

Sonrasında 2’nci Ordu Taktik Komuta Merkezini ziyaret ederek Ramazanın arife gününde son iftarını Mehmetçiklerimizle bir arada koranavirüs tedbirlerini uyarak yaptı.

Bakan Hulusi Akar Hatay’da Bakan Hulusi Akar Hatay’da Bakan Hulusi Akar Hatay’da

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × five =