Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir

LİSE ÖĞRENCİLERİNE SİBER ZORBALIK ANLATILDI
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar, Arsuz Kaymakamlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ‘Suç Mahalli Sosyal Medya’ konulu seminerde, siber zorbalığın gençler üzerinde verdiği zararlar hakkında bilgi verdi.
Arsuz Kaymakamlığı, Hatay Barosu, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü, Özel İskenderun Gelişim Hastanesi ve Arsuz Gazeteciler Cemiyeti’nin ortak çalışmalarıyla Arsuz Kaymakamlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda; Hatay Baro Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, Polis Memuru Ergün Elmas ve Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar, bilinçli internet kullanımı ve siber zorbalık hakkında lise öğrencilerine önemli tavsiyelerde bulundu.
“Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir”
Konuşmasında, son zamanlarda artış gösteren siber zorbalığa maruz kalan gençlerin yaşadıkları sorunlardan söz eden Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar, “Zorbalık, daha güçlü bir ya da bir grup kişi tarafından, daha az gücü olan bir kişiye karşı yapılan sürekliliği olan fiziksel, sözel olarak tekrarlanan saldırıdır. Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir. Geleneksel zorbalık, belirli bir zaman ve yerde meydana gelirken, sanal zorbalık kişinin internet ve cep telefonuna erişebildiği her yerde ve her zaman ortaya çıkabilmektedir. Kişiler neden zorbalık yapar, başkaları üzerinde kontrol kurma, saygınlık kazanma, saldırganlık içeren düşlemlerini sanal ortamda hayata geçirme, sanal dünyada intikam alma, sert ve soğukkanlı görünme isteği, düşüncesiz davranma, yakalanma olasılığının okul zorbalığına göre düşük olması, kimliğini gizleme ve mağdur ile yüz yüze iletişim kurmak zorunda olmama olarak gösterilmektedir. İnternet ortamında küfürlü, üzücü, rahatsız edici ve hakaret içeren mesajlar, yorumlar alıyorsanız, tehdit ediliyorsanız, internette sürekli ve kasıtlı olarak rahatsız edici davranışlara maruz kalıyorsanız ve izniniz olmadan size ait bir fotoğraf veya video internet ortamında kötü amaçlarla kullanılıyorsa siber zorbalığa uğruyorsunuzdur” dedi.
Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir Siber zorbalık, zorbalığın yeni bir biçimidir

Önceki İçerikMEMLEKETİN YABANCISI BİZ OLDUK…
Sonraki İçerikKıbrıs Şehitler Parkı Yenileniyor
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.