Tayfur Sökmen Olabilmek Öyle Kolay Değil

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “İkinci Tayfur Sökmen olmayacağım” ifadelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay Valiliği önünde Hatay Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen basın açıklamasına katıldı.
Düzenlenen basın toplantısı sonrasında konu ile ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, şunları söyledi:
“AK Parti, CHP, MHP Hatay Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, siyasi partilerimizin temsilcileri, odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımızın başkanları, gazilerimiz ve hemşerilerimiz ile birlikte Hatay Valiliği önünde düzenlenen basın toplantısına katıldık.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “İkinci Tayfur Sökmen olmayacağım” ifadeleri başta biz Hataylılar olmak üzere bütün milletimizi derinden üzmüş ve yaralamıştır.
SEN BEN YOK BİZ VARIZ
Buradan sesleniyoruz. Tayfur Sökmen Milli bir kahramandır. Tayfur Sökmen’in adı tarihe ve milletimizin kalbine yazılmıştır. Onun mücadelesi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve milletimizin mücadelesidir. Akıncı’nın bu açıklamasını kabul edilemez olarak görüyor ve tarih şuuruna yakışmayan açıklamasını esefle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Akıncı’yı Türk Milleti ve Hatay halkından özür dileyeme davet ediyoruz. Kırk asırlık Türk yurdunu yabancı elinde esir bırakmayan Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

1 YORUM

 1. Son yıllarda Kuzey Kıbrıs’a gezi amaçlı defalarca gittim. Bu gezilerimde ve birçok yerli Kıbrıslılarda Türkiye karşıtı hislerin mevcut olduğunu farkettim. Eskiden durumumuz daha iyi idi diyenlere bile rastladım. Turistler gelmiyor, gelen yeni şirketler sadece Türkiye’den gelen ucuza işçileri çalıştırıyorlar, kendi topraklarımızda yabancı olduk v.s. gibi şikayetler duydum.

  Ne yazık ki şu anki yerli Kıbrıs halkı eskiden Rum rejimi tarafından yapılan zülümları unutmuşa benziyor!
  KKTC Cumhur Başkanının “ikinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” sözleri çok vahim. Başka bir deyimle Turkiye’ye dahil olmak istemiyoruz demek istiyor!
  Bence büyük bir hata! Hatay Devleti tek başına yaşıyamazdı ve bu bilinçle Türkiye Cumhuriyetine dahil oldu. Bu olumla karar konusunda Hatay halkında hiç bir zaman pişmanlık duyguları oluşmadı, çünkü en doğrusu yapıldı!

  KKTC anti Türkiye tavırları ile büyük bir hata işliyor. Arkasında Türkiye olmasaydı KKTC çoktan Rumlar tarafından baskı altına alınmış olurdu. Kıbrıs Türkleri Rumlarla harmoni içerisinde yaşayabilecekleri sevdasına kapılmasınlar. Böyle bir sevda İsrailin Filistinlilere yaptığı baskıdan daha kötü sonuçlar olurturur bence!

  Son yıllarda Kıbrıs Rumları yerli Türklere Pasaport vererek (EU vatandaşı yaparak) gönüllerini kazanmak istiyorlar ve Yerli Kıbrıslılar bunun şarhoşluğu ile Rumlara sevgi ve Türkiyeye tam tersi duygular besliyorlar!

  Bence KKTC aklını başına almalı ve kökeni olan Türkiye’ye daha sıkı sarılmalıdır! Aksi takdirde kurtlara yem olur!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here