Sabuna Sirkeye Dokunun

Son zamanlarda sirke muhabbetidir gidiyor. Corona virüsüne çözüm sirke imiş. bu yönde bilimsel bir araştırma yok. O zaman sirkeyi aşı olarak enjekte etsinler hepimize ve hiç birimize  virüs bulaşmasın. mümkün mü böyle bir şey 🤷🏻‍♀️
40 yıllık sözü değiştirdiler!
O kadar çok sirke muhabbeti oldu ki sözü değiştirmek zorunda bıraktılar. ‘suya sabuna dokunun hastalıktan korunun’ diye bir slogan vardı ben onu biraz değiştirdim ‘sabuna sirkeye dokunun’ yaptım.
Sabuna Sirkeye Dokunun
Tamam sirke mucizevi bir şeydir fakat koskoca Çin’in virüsten korunmak için düşünemediği şey sirke olamaz.
Daha doğrusu hiçbir gıda hastalık tedavi edici olamaz. Sadece vücut direncini düşmesini önler, hastalanmadan önce sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlar. Bol bol süt ürünü tüketmek kalsiyum açısından faydalı olduğu gibi. Yani kemik erimesi olma riskini azaltır. Kemik erimesi başladıktan sonra litrelerce süt için hastalığın önüne geçemezsiniz. Derecesini azaltırsınız.
Sirke – virüs ilişkisi de kalsiyum örneğine benzer. Yani sen hastalanmadan önce sirke ile evini temizler,  meyve ve sebzeni sirke ile yıkar vb şeyleri yaparsan virüs bulaşma ihtimalini azaltırsın, riskini azaltırsın.
Benben de evimde sirkeyi çok kullanırım. Temizlikte, banyoda, yiyeceklerde, çamaşır ve bulaşık makinasını gibi çeşitli yerlerde kullanırım.
Aşağıda size sirke ile ilgili araştırmalarım sonucunda  çeşitli konulardan oluşan  kısa notlar hazırladım. Benden yazması sizden okuması 🙂
• Sirke ile yıkanmak ; Hz Muhammed (s.a.v.) ” Sirke ne güzel katıktır. Allah’u Teala sirkeye bereket versin, o,  benden önceki peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa başka kata ihtiyaç olmaz”
• İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı cilt bakımında etkilidir. Kepek ve egzama gibi bazı hastalıkların tedavisinde yardımcıdır.
• Yapılan bazı geçici büyüleri çözmede okunmuş sirkeyle yıkanmanın faydaları olduğundan bahsedilir. Sirke ile yıkanmanın nazardan da koruduğu söylenir.
• Kesin bilinmemesine rağmen,  cinlerin sirke kokusunu sevmediği ve büyülerinde kötü cinler vasıtasıyla yapıldığı düşünülürse sirkenin korunma veya büyü çözme de işe yaradığı düşünülmektedir.
Elma sirkesinin faydaları şöyle sıralayabiliriz :
• Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur, antioksidandır, antibakteriyel olduğundan bakteri ve mikropları yok eder, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur, enerji verir, insan vücudunu dinç tutar, menopoz döneminde faydalıdır, kolesterolü kontrol eder ve düşürülmesini sağlar, gut hastalığına iyi gelir, reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir, elma sirkesi-elma suyunu fermantasyonu ile elde edilen tamamen doğal bir üründür, b vitamini c vitamini açısından doğal bir kaynaktır, cildi besleyen mineraller içerir.
• Orta derece yanık tedavisinde kullanılır, bal ile sirkeli su düzenli olarak karıştırılıp içilirse düzenli kilo verilmesini sağlar,  şampuandan sonra elma sirkesi ile durulama yaparak daha parlak ve hacimli saçlarınız olur, cildimizin pH dengesini düzenleyebilir.
•bir ölçü elma sirkesi 2 ölçü su ile seyreltin bu karışımı pamukla yüzünüze yayın akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra ve sabah nemlendirici olarak uygulayabilirsiniz, yüz lekelerini veya sivilce izlerinin hafiflemesi için ve üzerine parmak ucunuzla elma sirkesi sürüp yıkamadan ve silmeden yatabilirsiniz, siğilleriniz için gece yatmadan önce elma sirkesi dökün ve sigilin üzerine koyup yara bandı ile kapatın sabaha kadar açmayın bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
• Diş lekeleri için elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı su ile çalkalayın, güneş yanıkları için banyo suyuna bir fincan elma sirkesi ekleyin ve 10 dakika bekleyin, eşit miktarda sirke ve suyu bir kapta karıştırın ve çalkalayın doğal bir tıraş sonrası losyonu elde edersiniz, yorgun el ve ayaklarınızı elma sirkesi ile ovalarsanız masaj kadar etkili olacaktır.
• 2 çay kaşığı elma sirkesini yarım litre suya katın ve gün içerisinde bu suyu tüketin.
• 2009’da yayınlanan bir çalışmada 12 hafta düzenli olarak kullanılan elma sirkesinin karın yağlarını yakarak bel çevresini daralttığı belirtilmektedir .
• Kardiyovasküler dolaşımı geliştirir ve karaciğeri temizler
• Mide yanmasına iyi gelir ülseriniz varsa içmeyiniz.
• Bir ölçü elma sirkesi ile bir ölçü suyu karıştırıp evcil hayvanınızın tüm kürküne spreyle püskürtün ve birkaç gün tekrarlayın pire varsa yok olacaktır.
• tuvalet temizliğinde klozetin içerisine biraz elma sirkesi dökün ve sifon çekmeden bir gece bekletin.
Elma Sirkesi Tarifi
10 elmayı yıkayın ve 4’e bölün. Rengi kahverengi oluncaya kadar oda sıcaklığında bekletin. Ardından kavanozun içine çeyrek kesilmiş olarak atın ve üzerine geçecek kadar su ekleyin.
kavanozun ağzını bir tülbent ile kapatın. Kavanozun içindeki elmanın fermente olabilmesi için hava alması gerekir. Sineklerin oluşmaması için de tülbent koyuyoruz. Kavanozu karanlık bir yere yerleştirin. Oda sıcaklığında kalmalıdır. Haftada bir karıştırıp 6 ay boyunca bu işlem devam edecektir.
6 aylık fermantasyon süresinin sonunda kavanozu alın üzerinde köpük tabakası olacaktır. Çünkü alkol sirkeye dönerken sıvının üzerine biriken bakteriler oluşur.
Kavanozdaki suyu süzün elmaları ve süzülmüş suyu ikinci bir kavanoza aktarın. Yine kavanozu tülbent ile kapatın. 4 ile 6 hafta daha kavanozu karanlık ve oda sıcaklığında bir yerde bekletin.
Bu süre sonunda elma sirkeniz hazır. Elmaları süzerek atabilirsiniz. Elde ettiğiniz sıvı artık sirkedir. Buzdolabında saklayarak tüketebilirsiniz.
Önceki İçerikİskenderun 1.Kitap Günleri Fuarının açılışı gerçekleşti
Sonraki İçerikKarbonmonoksit Zehirlenmeleri Önlenebilir