Çocuk deyip geçmeyin

Çocukların bizi anlamadığını yanlarında istediğimiz her şeyi konuşsak bile ne dediğimizi farkına varmadıklarıni oyuna dalmış oyun oynuyorlarken bile bizi duymadıklarını sanıyoruz oysa çok yanılıyoruz. Çocukların algıları o kadar açıktır ki herhangi bir oyuna dalmış çocugun algıları açık alıcıları yüksek bizim bütün konuştuklarımızın farkında olurlar ki, biz onları farkında olalım yanımızda olduklarını unutmayalım.
Çocuk deyip geçmeyin
Geçen haftalarda çok hastalanmıştım ve çocuklarımın bu durumu fark etmemeleri için elimden geleni yapmıştım. Hiçbir şeyi belli etmemeye çalışmamıza rağmen hasta olduğumu o kadar farkındalardı ki Bir buçuk yaşındaki çocuğum bile ‘anne uf uf ‘demeye başlamıştı
Demem o ki benim hastalık örneğim de yaşadığım gibi çok daha travmatik şeyler yaşayan çocuklar var.
Mesela deprem ! Geçen cuma akşamı deprem korkusu ile karşı karşıya geldik. Ben o kadar korktum ki sayemde cocuklarimda korktu. Ve eve sokmakta zorlandım. Bir kac gün uyutmakda da zorlandım. Çünkü deprem oluyor diyip ikisini de yataklarından alıp sokağa atmıştım kendimi. Onlar da haliyle korktular tabi. Oğlumun yanında kesinlikle deprem konusunu açmıyoruz. Sadece bir daha olursa ne yapması gerektigini küçük küçük notlar şeklinde anlatıyoruz. Mesela sakın dolap icine girme gibi. Tek cümlelik basit anlatımlarla. Kafa karıştırmadan dümdüz anlatacaksınız. Çünkü çocuğun hayal dünyası var. Ona net söylerseniz daha çabuk anlar. Ama dolaylı anlatmaya çalışırsanız hayal dünyasında kurgu yapmaya başlar.
Salgın, deprem derken yazımı geciktirdim. Hepimize geçmiş olsun.
Sağlıklı, huzurlu günler dilerim ☺
Önceki İçerikHavacılık Festivali Başlıyor
Sonraki İçerikModern Işın Tedavisi Üç Yıldır Şifa Dağıtıyor