Birinci dönem sonu karnelerinizi bugün alıyoruz. Karnelerini alan bütün öğrencilerimizi kutluyor, karnenizdeki notlar ne olursa olsun, gelecekle ilgili umudunuzu, cesaretinizi, öğrenci olarak görevinizi yerine getirdiğiniz takdirde başarılı olacağınıza dair inancınızı, başarabileceğinize dair güveninizi hep sağlam, canlı tutmanızı diliyorum.
Karne; sadece derslerle ilgili sadece bir geri bildirimdir. Kesinlikle kişiliğinizi, zekânızı, yeteneklerinizi, bilginizi açıkça belirleyen bir gösterge değildir. Sadece size bir işaret verir. Hangi konuda güçlüsünüz hangi konuda biraz daha çalışmanız gerekir, hangi konuda dikkat etmeniz gerekir bu hususlarla, sizi sürece yönlendirir.
Karne ne bir başlangıç nede bir sondur. Sadece öğretmenin size ve ailenize kısa bir rehberlik etmek, bilgi vermek için verdiği bir belgedir. Karneye çok manalara yüklemeye gerek yok. Halede 1. Dönem sonunda hiç gerek yok.
Değerli Velilerimiz;
Çocuklarımızı bugün aldıkları karne üzerinden bir ölçmeye değerlendirmeye girmeyelim. Ebetteki karne sizler için bir uyarıdır. Ancak bir karne ile çocuklarınızın sosyal gelişimini, fiziki gelişimini, yeteneklerini, bilgi ve becerilerini değerlendirmeye kalkmayın, onları karne üzerinde ki notlarla yargılamayın.
Bence bu gün yapacağınız en güzel iş yarı yıl tatilini planlamak olsun. Tatilde çocuklarınızla yapacağınız güzel isleri planlayın bence büyükleri ziyaret, huzuru evini ziyaret, uzun sure gitmediğiniz bir akrabanızı ziyaret gibi değerler eğitimini ön plana alan bir çalışma yapın, onlarla kırda bayırda dağda gezin. Sınavlara, kitaplara, notlara biraz ara verin derim.
Hayat kısa, bizim çocuklarımız, akraba çocukları, komsu çocukları bu kısa hayatta değer verecek en önemli varlığımızdır hatta varlık bir meta değerlendirmesidir bana göre çocuklar candır, canımızdır.
Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;
Sizlerin her zaman olduğu gibi bu donem içerisindedir üstünüze düşeni en iyisiyle yaptığınızı düşünüyorum. İçerisinde bulunduğunuz tüm olumsuzluklara rağmen, eksikliklere rağmen en küçük fırsatı dahi değerlendirerek öğrencilere bir şeyler vermeye çalıştığınıza inancım tamdır. Sizler öğrencilerinizi zaten iyi tanıyorsunuz verdiğiniz notlarla, yaptığınız değerlendirmelerle onlara güzel bir rehberlik yaptınız. Sizlerden isteğimiz dezavantajlı bölgelere bulunan, aile olarak sıkıntılar yasayan çocuklara bu tatilde birazcık ilgi göstermeniz. Onlara diyeceğiniz bir alo, yapacağınız bir ziyaret, içeceğiniz bir bardak su belki de çok şeyi değiştirecektir.
Can dediğimiz bu yeni nesi cevherleri vatanına, milletine ve devletine sadık, aklı hür, vicdanı hür bireyler olarak yetiştirmek için göstermiş olduğunuz özverili çalışmalarınızdan dolayı sizlerin ödülü belki maddi olarak verilemeyecek ama emin olun ki manevi olarak hem toplum vicdanında hem de diğer alemde mutlaka verilecektir.
Bütün öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerimize aileleriyle birlikte mutlu, huzurlu, sevgi dolu, değerleri hatırladığımız bir tatil diliyorum.

Öğrencilerimizi Karne Üzerindeki Notlarla Yargılamayalım

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + 20 =