Salem Express gemisinin hikayesini anlatan MAKO filminin sahne çekimlerine Arsuz’da devam ediliyor.

1991’de 464 kişiye mezar olan Salem Express gemisinin hikayesini konu alan MAKO filminin sahne çekimlerine Arsuz’un Gözcüler Plajımızda devam ediyor.

Murat Yıldırım’ın başrol oyuncu kadrosunda yer aldığı filimde Mısırlı Menna Fadali, Sarah Elshamy ve Nahed Elsebai ile Kosai Khauli’i barındıran Uluslararası Sinema filmi Mısır’da ve Ortadoğu ülkelerinde gösterime girecek.

Salem Express gemisi nasıl battı; 1991 yılında Suudi Arabistan’dan Mısır’a hacı kafilesi taşırken Kızıldeniz’de kayalara çarparak batan ve yaklaşık 500 kişiye mezar olan Salem Express feribotu Resmi kayıtlara göre gemi Cidde Limanı’ndan Mısır’ın Safaga Limanı’na gidiyordu.Geminin yolcuları ise çoğunluğu hac görevini tamamlamış hacılar ve ailelerini görmek için ülkelerine dönen Mısırlı işçilerdi.Kayıtlara göre gemide 578 yolcu, 72 mürettebat bulunuyordu. Salem Express yola çıktığı günün gecesinde şiddetli rüzgar ve sağanak yağışların etkisiyle Kızıldenizdeki yüzlerce Reeften birine çarptı.Kurtarma filikaları bile suya indirilemeden sadece 20 dakika içinde gemi suya battı.Kaza bölgesi bugün Dünyanın en büyük deniz mezarlarından biri olarak kayıtlara adını yazdırmıştır.Batan gemideki eşyalar ise hala denizin dibinde meraklı dalgıçları bekliyor. İşte o batıktan görüntüler..

Murat Yıldırım Arsuz’da Film Çekiminde Murat Yıldırım Arsuz’da Film Çekiminde Murat Yıldırım Arsuz’da Film Çekiminde Murat Yıldırım Arsuz’da Film Çekiminde

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 10 =