Uluslararası Altın Kentler Derneği Kent Araştırmaları Merkezi Tarafından Hatay’a ödül

0
16
dül 2
dül 2

Uluslararası Altın Kentler Derneği Kent Araştırmaları Merkezi tarafından kent hayatında yaşama değer katanlara ödül verildiği gecede, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Hatay’a kazandırdığı “Narlıca MBR Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi” projesi ödüle layık görüldü.

Narlıca MBR Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi projesi ile ödüle layık görülmesinden dolayı memnuniyet duygularını ifade eden Başkan Savaş, “Hatay çok güzel bir şehir. 8 yıldır savaşın gölgesinde yaşayan ama yılmadan birlik ve bütünlüğünü koruyan bir şehir. Herkesin görmesi gereken bir şehir. Hatay’ın son iki yılda almış olduğu üç tane altın bileziği var, biri 2021 yılında ev sahipliği yapacağımız Botanik Expo’su, ikincisi UNESCO tarafından gastronomi şehri ilan edilmemiz, üçüncüsü ise Hatay UNESCO’nun öğrenen şehirler ağına katılması. Dünyada UNESCO’dan bu iki ödülü alan tek şehir Hatay” açıklamasında bulundu.

Konuşmasının devamında Asi Nehri ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Lübnan’dan doğan Suriye’den geçen ve bizim kentimize dördüncü derece kirlilikle dökülen bir Asi Nehri’miz vardı. Bunun için biz en üst düzeyde membranlı bir arıtma tesisi yaptık. Yaptığımız arıtma tesisi kirli suları %99.99 seviyesinde arıtıyor. Bu sistemle yaptığımız arıtma tesisi Dünya’da beşinci Avrupa’da ikinci, Türkiye’de ise en büyük birinci tesis. Birçok beldemizin arıtmasını yapıyor. Asi Nehri’ne de yazın temiz su bırakıyor. Önceden tüm beldelerin kanalizasyon suları Asi Nehri’ne dökülüyordu. İki yıldır bu membranlı arıtma tesisi sayesinde hem Asi Nehri’ni kanalizasyon sularından arındırdık, hem de nehre pırıl pırıl su bıraktık. İçerisinde balık tutulan şehre yakışan bir nehir oldu. Bu ödül de Hatay’a çok yakıştı. Ödül için tüm Hatay halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Ayrıca Başkan Savaş, önümüzdeki yaz Lübnan ile Hatay arasında Hatay ile Kıbrıs arasında HADO (Hatay Deniz Otobüsü) Projesi ile deniz otobüsü seferlerinin de başlayacağını müjdeledi.

Uluslararası Altın Kentler Derneği Kent Araştırmaları Merkezi Tarafından Hatay’a ödül Uluslararası Altın Kentler Derneği Kent Araştırmaları Merkezi Tarafından Hatay’a ödül

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 1 =