İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, Hatay Valiliği, Ticaret İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen toplantıda, Afrin Ticaret ve Sanayi Odası ile İTSO üyeleri arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.
Afrin Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı üyeler ve İş adamları İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve üyeleri ile bir araya gelerek, ikili iş görüşmelerinde bulundular.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, İskenderun’un tanıtım filmi davetlilere sine vizyon aracılığıyla izlettirildi. Türkçe ve Arapça olarak gösterilen Tanıtım filminde İskenderun Ekonomisini ve şehrin genel yapısı anlatıldı.

İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, “Yatırımcılarımızın yanındayız”
Toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter; “Değerli Misafirlerimiz, sizleri odamızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bugünkü toplantımızı, iki bölge arasında ticari ilişkilerin başlatılması noktasında, önemli bir adım olarak görüyoruz. Çok kültürlülüğün doğduğu yer olarak kabul edilen Hatay; sahip olduğu kültürel miras ve ekonomik zenginlikler ile tarihin her döneminde ilgi odağı olmuştur. Bölgemiz Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olup, farklı etnik köken, din ve inanışa sahip insanların asırlardır dostluk içinde yaşadığı bölgelerden
biridir. Hatay, sahip olduğu kültürel mirasa ek olarak, günümüzde de Türkiye’nin önemli üretim ve ticaret merkezlerinden biri olmuştur.
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere göre; ülkemizden 2018 yılında yaklaşık 167,9 milyar dolarlık ihracat yapılmış olup, aynı dönemde Hatay’dan 2,84 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Ülkemiz tarafından yapılan ihracatın yaklaşık %1,70’lik bölümü Hatay’dan gerçekleştirilmiştir.
Yine aynı şekilde; ülkemize 2018 yılında yaklaşık 223 milyar dolar ithalat yapılmış olup, aynı dönemde Hatay’ın ithalat tutarı ise yaklaşık 4,07 milyar dolardır. Ülkemize yapılan ithalatın yaklaşık %1,83’lük bölümü Hatay’dan yapılmıştır.
Bu bilgiler dikkate alındığında; Hatay 2018 yılında ülke genelinde en fazla ihracat yapan 9. il olurken, en fazla ithalat yapan 7. il konumundadır. Bölgemiz 1.286 adet ihracatçısıyla, döviz girdisi sağlayarak ülkemize önemli katkılar sağlamaktadır.
Hatay’ı sektörel bazda değerlendirmek gerekirse; bölgemiz, ağır sanayi, lojistik tarım, turizm ve su ürünleri sektörlerinde önemli potansiyele sahiptir.
Demir Çelik sektörü, bölgemizin lokomotif sektörlerinden biridir. Hatay İskenderun Körfez Bölgesi’nde, dünya çapında başarılar elde etmiş uluslararası arenada rekabet gücü yüksek, birçok demir çelik firması faaliyet göstermektedir. Bölgemiz, ham çelik ve yassı çelik üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin ham çelik üretim kapasitesinin yaklaşık 1/3’lük bölümüne sahip olan İskenderun Körfez bölgesinde/ yurtiçi pazarlarının yanı sıra, dünyanın dört bir yanına ihracat da yapılmaktadır.
Otomotiv endüstrisinin önemli bir kolu olan filtre sektörünün Türkiye’deki üretim merkezi Hatay İskenderun’dur. Türkiye’de üretilen otomotiv filtrelerinin yaklaşık %65’lik bölümü, Hatay İskenderun’daki firmalar tarafından üretilmektedir ve özellikle Avrupa pazarına ihraç edilmektedir.
Hatay, jeopolitik konumu gereği, denizyolu, demiryolu ve karayolu ağının merkezi olup, stratejik açıdan büyük öneme sahiptir. Hatay; dünya üzerinde üç kıtanın kesişme noktası olan ender illerden biridir. Dolayısıyla ilimizde uluslararası ulaşım ve transit taşımacılığı yoğun şekilde yapılmaktadır. Lojistik ve ulaştırma alanlarında Türkiye’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya açılan kapısı olma özelliğine sahip Hatay, lojistik sektöründe yapılan yeni yatırımlarla, ülke çapında her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.
Turizm, tarım ve su ürünleri sektörlerinde de yüksek potansiyeli olan Hatay, yurtiçi ve yurtdışı yatırımcılar açısından önemli bir cazibe merkezidir.
Değerli Misafirlerimiz,
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bölgemize yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılara, elimizden gelen tüm desteği sağlayacağımızı ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.
Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüso, “Yıllık ihracat rakamını 100 milyon dolar olarak hedefliyoruz”
Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüso, İTSO’da yaptığı konuşmasında, Efrin’de yıllık ihracat rakamını 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı ile birlikte bölgede huzur ve güvenliğin sağlanması sonrasında hayat normale dönerken, yatırımların yapılması adına Afrin Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı oda üyeleri ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı üyeler ve iş insanları İTSO’da bir araya geldi. Afrin’den yaklaşık 50 iş insanı, Hatay Valiliği koordinasyonu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonunda tanışma toplantısı gerçekleştirildi.
Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüso, İskenderunlu iş insanlarını Afrin bölgesine yatırım yapmak üzere davet ederek, “Afrin Ticaret ve Sanayi Odası olarak İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve üyelerinin daveti üzerine İskenderundayız. İTSO yönetimine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Dün Antakya’daydık bu gün de İskenderun’da iş insanlarımız ile istişare yapacağız. Ne yapabilir, ne edebiliriz? Belli konularda onlara Afrin bölgesinde yatırım yapmak için davet edeceğiz. Özellikle bilindiği gibi Afrin, zeytinyağı konusunda öne çıkan bir bölge. 15 milyona yakın zeytin ağacı var, sabun üretiyoruz. Tekstil alanında da diğer bölgelere göre daha öndeyiz. Bu tür toplantıların iki tarafa da verimli olacağına inanıyoruz, hem istişare yapıyoruz, hangi alanda da ne eksikler var, neleri tamamlayabiliriz, birbirimize nasıl yardımcı olabiliriz gibi konuları istişare ederek, bir yol almaya gayret edeceğiz. Şu an Afrin Ticaret ve Sanayi Odası olarak 216 üyemiz var, bizim gönlümüzden geçen rakamlar, yıllık ihracat değerimizi 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz, gelecek dönemde” dedi.

Hatay Vali Yardımcısı ve Zeytin Dalı Harekat Bölgesi İnsani Yardım Koordinatörü Tolga Polat ise en önemli görevlerinin terörden temizlenen bölgelerde hayatı olağan akışına kavuşturmak olduğunu vugulayarak, “Zeytin Dalı Harekatı 20 Ocak 2018’de başlayarak 57 günün sonunda nihayete ermiş ve 18 Mart’ta taçlanmıştır. Terörle anılan bölgede biz kamu görevlilerinin en önemli görevi hayatı olağan akışına kavuşturmaktır. Tabi toplumsal hayatın bir vazgeçilmezi de ticarettir. Bu kapsamda Mart 2019’da Afrin Ticaret ve Sanayi Odası teşkil edilmiştir” dedi.
Toplantıda, Hatay Ticaret İl müdürü Halit İmrek ’de söz alarak, katılımcılara Afrin ve Hatay ile ilgili genel bilgiler verdi.

Toplantının ikinci bölümünde ise Afrinli ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, Reel sektör temsilcileri ve iş insanları bir araya gelerek, bölgede yapılabilecek yatırımlar ile ilgili ikili görüşmelerde bulundular.
Hatay Valisi Rahmi Doğan’da İskenderun temasları arasında İTSO’ya uğradı ve Afrin Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile İTSO yönetimi ile bir süre sohbet etti.

Afrin Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı üyeler ve İş insanlarının ziyaretinde, İTSO Başkan yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, İTSO Muhasip üye Gassan Kuran, İTSO yönetim kurulu üyeleri Müfit Tennioğlu, Selma Yılmaz, Yusuf Yılmaz, Hıdır Güneş, Raşit Özyurt, İTSO Meclis üyeleri, iş insanları katıldılar.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here